Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:53:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego 2020  (Przeczytany 13021 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Października 2020, 19:56:07 »
Mój denar -C Minucius Augurinus-Denarius 135 BC  ,nie jest tak ładny jak kolegi Napoleon North , ale skłoniło mnie do jego zakupu, bodajże pierwsze przedstawienie na monetach rzymskich budowli/poprawić mnie jeśli się mylę/ tz. brązowej kolumny Minucia, wzniesioną poza Porta Trigemina w Murze Serwiańskim ku czci L.Minucius Augurinus dla upamiętnienia jego udanej próby obniżenia ceny kukurydzy w 439 rpne.
 BMC 952; Sydenham 463; Crawford 242/1; Sear 119.
dodam jeszcze opis  jednej z monet z acsrech , gdyż różnie jest opisywany rewers , chodzi o postacie na rewersie , raz że są to bracia  , w poniższym opisie wychodzi że jednak nie , bo M M Faesus to augór z około 300 BC , jak dojdzie moneta muszę usiąść i postudiować te opisy by zorientować się co jest bliższe prawdy.

C. Minutius Augurinus. Denarius, 135. AR 3,85 g. ROMA Głowa Romów ze skrzydlatym hełmem r .; przed oznaczeniem wartości X. Rev. C. A-VG Spiralna kolumna ze stolicą eoliczną, ozdobiona dwoma dzwonami u góry i dwoma przednimi lwami u podstawy; stojąc na kolumnie, zamyka pomnik trzymający laskę w r. dłoń; za każdym z lwów kłos zboża; na l., zamknij figurę trzymającą w obu rękach bochenki i kładącą l. stopa na modius; na r. postać togate'a trzymająca lituus w r. dłoń. Cr. 242/1. Syd. 463. Seaby Minucia 3. Ładny ciemny ton. Obv. bardzo dobrze. Wersja bardzo dobra do bardzo dobrej.
 Rewers przedstawia posąg, który został wzniesiony ku czci L. Minucjusza Bazylusa za jego udział w dystrybucji kukurydzy w 439 roku. Basilius jest przedstawiony jako posąg na szczycie kolumny. Tożsamość osoby pozostawionej w kolumnie nie jest do końca jasna. Może to być inny członek rodziny, który pełnił konsulat w 492 lub 491 roku. Drugą osobą na monecie jest M. Minutius Faesus, jeden z pierwszych plebejskich Augurów w 300. Przedstawiony jest z insygniami litu. .

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Października 2020, 12:18:39 »
Całkiem ładnie zachowany rewers tej ciekawej monety. To chyba rzeczywiscie pierwszy przypadek ukazania budowli na monetach republiki. Jednak teoria o dystrybucji kukurydzy  :) :) jakoś do mnie nie trafia. Po pierwsze dostęp do upraw kukurydzy w 2 wieku przed naszą jest bardzo wątpliwy, a nawet kompletnie nierealny, po drugie,  pod kolumną wyraźnie przedstawiono kłosy zboża (pszenicy ), a po trzecie, rzymienie byli zbyt pragmatyczni, aby za takie bzdety sprzed 300 lat stawiać pomniki  ;).
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2020, 12:32:01 wysłana przez Julek C »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Października 2020, 16:09:40 »
kukurydza w europie pojawiła sie w okresie podoboju ameryki.. sama nazwał łacinska zea mays oznacza zboze (ziarno) majów
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Października 2020, 19:05:55 »
Jakie  kłosy ,jaka kolumna ?Toż to słynna ,pierwsza maszyna do popcornu ustawiona przy Circus Maxumus ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Października 2020, 20:11:58 »
Jakie  kłosy ,jaka kolumna ?Toż to słynna ,pierwsza maszyna do popcornu ustawiona przy Circus Maxumus ;)

Z kukurydzą to przesadzili  :), ale opcja z maszyną mi się podoba , z prawej klient z krótkim cepem , a z lewej już wyjmuje bochenki chleba  ;).

Po pierwsze dostęp do upraw kukurydzy w 2 wieku przed naszą jest bardzo wątpliwy
Julek , ta kukurydza to prawie w połowie V wieku pne , dystrybucja zboża miała kilkakrotnie miejsce , ale jak to było za czasu Basiliusa , to już nie pamiętam , muszę jeszcze raz przestudiować książkę w której czytałem o tej sytuacji / ostatnio ,chroniczny brak czasu /

Może i rzymianie byli pragmatyczni , ale patrząc na to że ludzie z natury mają tendecje do chełpienia się dokonaniami przodków , sytuacja że potomny korzysta z dokonań przodka, dla własnych potrzeb wizerunkowych jest dość nagminna , o ile w ogóle Basilius był protoplastą dla  C Minuciusa Augurinusa ?

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Października 2020, 21:48:22 »
Trochę czasu ta monetka przeleżała na Allegro, aż w końcu ją przytuliłem ,bo stan nie jest zły ,a ona dość ciekawa  , trochę w temacie kolegi Divusric ;) , chodzi o las Teutoburski .
https://www.acsearch.info/search.html?id=2572124

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Października 2020, 21:53:19 »
Trochę czasu ta monetka przeleżała na Allegro, aż w końcu ją przytuliłem ,bo stan nie jest zły ,a ona dość ciekawa  , trochę w temacie kolegi Divusric ;) , chodzi o las Teutoburski .
https://www.acsearch.info/search.html?id=2572124
Gratuluję , całkiem miła i sympatyczna.  :-*
Pozdrawiam
Karol

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Października 2020, 22:22:40 »
Gratulacje!Ciekawa poprzez samą osobę Varusa.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Października 2020, 23:13:51 »
Przymierzam się do takiego denara , sprzedawca nic nie dopisał/ waga-wymiar,materiał ?/ , chyba nie wie co to i kto .
Na moje to C Naevius Balbus 79 BC  , tylko ten materiał mnie zastanawia , nie wygląda na srebro ? czyżby to oszust z epoki , czy może  na legalu takie wypuszczali ?

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Października 2020, 06:24:44 »
tu pokazujemy juz kupione...................
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Października 2020, 18:16:02 »
A taki "Probusik" się przytrafił.Zdjęcia na razie słabe bo monetka w drodze.Moneta bardzo ciekawa i o ile się nie mylę można na niej zobaczyć czym dokładnie jest.Więcej w wątku Germańskim.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Października 2020, 14:34:48 »
Probusik! RIC V Probus 436, cóż nie potrafię dobrać oświetlenia i monetka wygląda na "wyżarta", ale jak to powiadają "much better in hand!". Awers wygląda na...podwójne bicie? Pojawia się korona za koroną (bez wirusowych skojarzeń proszę ;) ), oraz w tytulaturze litery są "rozsunięte".
EDIT: Tak jest, awersik jest uderzony podwójnie. Lewe ramie ( a w zasadzie kirys) znajduje się troszkę słabiej widoczne nad właściwym ramieniem (kirysem). Opaska "w powietrzu" też jest podwojona, oraz wcześniej wspomniana korona. W zagłębieniu na policzku znajduje się srebrzenie - wygląda też na wade menniczą. Tytulatura - pierwsza część jest "ok", a druga jest przesunięta niżej.
Rewers jest ładny - nie ma tam żadnych oznak przesunięcia stempla. Fajna blaszka ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Października 2020, 22:31:27 wysłana przez patrykoz »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Października 2020, 20:24:13 »
tu pokazujemy juz kupione...................
Już kupiona, zdecydowałem się i ją klepnąłem

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Października 2020, 17:01:36 »
Przymierzam się do takiego denara , sprzedawca nic nie dopisał/ waga-wymiar,materiał ?/ , chyba nie wie co to i kto .
Na moje to C Naevius Balbus 79 BC  , tylko ten materiał mnie zastanawia , nie wygląda na srebro ? czyżby to oszust z epoki , czy może  na legalu takie wypuszczali ?
Gratuluję wszystkim  nowych nabytków.  :-*
Mnie się wydaje , że jest to suberatus denara serratowego ( z tego co widzę to nawet jakieś ślady srebrzenia się zachowały ) .
Co do władcy , to według  mnie ma Pan rację.   ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Października 2020, 17:09:24 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego 2020
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Października 2020, 08:29:59 »
a tak z innej beczki . spada nam cos wydajność :D :D :D :D
w sezonie letnim w ciagu miesiaca 37 monet a w sezonie jesiennym tylko 11
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet