Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:11:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynki na aukcjach numizmatycznych  (Przeczytany 43113 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #60 dnia: 18 Czerwca 2021, 13:03:52 »
20 czerwca z boratynkowym złomem startuje RDA  https://onebid.pl/pl/auction/1338561/2218/Monety-polskie-do-1795-Polska-krolewska-Jan-II-Kazimierz-1648-1668. No to już jest szczyt: https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-zestaw-szelagow-26-egz/903815 W lepszym stanie przekazywałem dzieciakom do szkoły za darmo. No i oczywiście: https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-zestaw-falsow-z-epoki/874538  w tym zestawie moneta po prawej, to nie falsyfikat, a oryginalna boratynka z mennicy w Brześciu 1665. Ręce opadają.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #61 dnia: 18 Czerwca 2021, 13:15:24 »
No i jeszcze w maju WDA sprzedawał zestaw boratynek w słabych, obiegowych stanach https://onebid.pl/pl/monety-zestaw-7-boratynek-koronne-i-litewskie/876551 jako stan 3/3- mimo, że ślepy zobaczy, że to 4-. W sumie, to i tak nieźle, bo mogło być 2-  ;). Estymacja 50- 120, a ktoś kupił za 60. To realna cena poniżej 10 zł za sztukę
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #62 dnia: 18 Czerwca 2021, 13:45:55 »
Aukcja 3e - Antykwariat Numizmatyczny Karol Karbownik
Aukcja jakoś mi  8 czerwca umknęła, ale nie ma czego żałować. Wystawiono 4 boratynki. O opisaniu stanów zachowania już mi się nawet pisać nie chce. Wydaje mi się jednak, że jak ktoś wystawia boratynki, to może warto kupić do firmy katalog Wolskiego. Zakup i tak pójdzie w koszty, a kompromitacji firmy w internecie będzie mniej. Jeśli się ocenia stan zachowania na 2-  ;D, a nawet daty wystawiający nie potrafi określić, to trochę żenujące jest:
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szelag-koronny-166-ujazdow/856581
Po prawej identyczny rewers, ale gdzie mu tam do sprzedawanej 2-  ;)
 
3e.jpgBoratynki na aukcjach numizmatycznych

Gdyby wystawiający zerknął do Wolskiego, to by mu ręka zadrżała i by się nie kompromitował opisując datę jako 1667, bo wiadomo, że boratynki koronne bito do listopada 1665. https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szelag-koronny-1667/856579
Swoja drogą jak można odczytać tę datę 1664 jako 1667? Fantazja ludzka nie ma granic
 
3e1.jpgBoratynki na aukcjach numizmatycznych
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Czerwca 2021, 11:16:53 »
W tym przeglądzie nie może zabraknąć WCN. Od czasu do czasu też w ofercie mają boratynki
https://wcn.pl/archive/319799?q=Boratynka ta po prawej to nie Ujazdów, a Kraków opisana u Wolskiego pod nr KK60.B.16.11 z szacowana rzadkością R3
https://wcn.pl/archive/170897?q=Boratynka  ta po lewej to też  z mennicy krakowskiej, mały portret i orzeł charakterystyczny dla tej mennicy
Ale na +, że nie wygłupiają się z oceną stanów zachowania.

A katalog Wolskiego bywa w sprzedaży... https://onebid.pl/pl/ksiazki-i-starodruki-c-wolski-miedziane-szelagi-jana-kazimierza-wazy-z-lat-1659-1667/817474
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #64 dnia: 20 Czerwca 2021, 11:33:20 »
Przeglądając tegoroczne aukcje boratynek na onebid trafiłem na majową aukcję COINSNET Krzysztof Padzikowski.
Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne!!! :)  https://onebid.pl/pl/auction/924397/1625/Monety-polskie-1501-1795-Dynastia-Wazow-1586-1668-Jan-II-Kazimierz-1648-1668  Porządne monety w obiegowych stanach zachowania /jak większość boratynek w przestrzeni publicznej/ nadające się do zbioru. Stany zachowania troszeczkę zawyżone moim zdaniem, ale kilku egzemplarzom 3+ bym dał, oryginalna patyna, dobre zdjęcia, podana nawet waga i średnica co rzadko się zdarza. Odnotować  i docenić należy nawet próby identyfikacji według Wolskiego co nie jest powszechne i łatwe. Dobra robota :)
Mam uwagi do dwóch monet
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szelag-boratynka-1660-ujazdow/837859  to moneta z mennicy krakowskiej
No i tutaj się obśmiałem:
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szelag-boratynka-1664-ujazdow-ciekawy-i-nienotowany/837862
Takich monet bez pazurków jest sporo, a dokładnie ta odmiana jest w katalogu.
 
CW 1.jpgBoratynki na aukcjach numizmatycznych

Specjalista od identyfikacji musi jeszcze trochę postudiować katalog Wolskiego. Ogólnie aukcja robi dobre wrażenie
PS
Na aukcji marcowe tej firmy :
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szelag-boratynka-1663-ladna-krakow/782945  też błędna atrybucja. Boratynki w Krakowie bito od listopada 1659 do czerwca 1661. Później już nie. Monetka pochodzi z mennicy w Ujazdowie. W dawnej literaturze rzeczywiście niektore odmiany z 1663 przypisywano mennicy krakowskiej ale już tak od 10 lat wiemy, że tak nie było

« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2021, 11:44:21 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #65 dnia: 20 Czerwca 2021, 12:45:29 »
Na koniec tego przeglądu wisienka na torcie :) Jest dom aukcyjny, który miał odwagę ocenić sprzedawana boratynki na stan IV!!!!
Jak był jeszcze jakiś bezlitosny i nie zauważyłem, to bardzo przepraszam ;)
Tak, tak, to WDA: https://onebid.pl/pl/monety-3-szt-zestaw-jan-ii-kazimierz-szelagi-litewskie-1660-1665-i-1666/818002
Co prawda moje oczy widzą jedną boratynkę litewską i dwie koronne, ale pal licho. Jest stan IV :)
Zobaczymy jakie cuda przyniesie druga polowa roku.
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #66 dnia: 10 Lipca 2021, 10:54:40 »
Kilka słów o zakończonej 10 aukcji SNMW.
Bardzo dobra organizacja. W niedzielę wygrałem aukcję, w poniedziałek zapłaciłem, we wtorek wysłali i w środę cieszyłem się monetą. Po drodze aktualne wiadomości na maila. Duży plus.
Na aukcji wystawiono około 140 boratynek w 14 zestawach. Zdjęcia monet dobre, bez kombinowania ze światłem. Bez opowiadania bajek o stanach zachowania.+
Jak wiadomo jestem zwolennikiem wystawiania na onebid monet wyróżniających się stanem zachowania i /lub/ rzadkością. Wystawianie monet w marnym stanie nie przysparza prestiżu. Nie znoszę zestawów. Na aukcji z 14 zestawów dwa nie znalazły nabywców, dziewięć sprzedało się w okolicach ceny minimalnej, a tylko trzy sięgnęły ceny 100, 120 i 150 zł. Jaki więc sens wystawiania takich monet? Moim zdaniem gdyby wybrano z tej masy z 10 ciekawszych monet, a były z Krakowa, Malborka, Kowna i je dobrze opisano, to uzyskały by cenę wyższą niż cena sprzedaży tych 12 zestawów.
Pozdrawiam. zdzicho

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #67 dnia: 10 Lipca 2021, 11:56:57 »
Cytuj
Jaki więc sens wystawiania takich monet?
W filatelistyce nazywało się takie coś "watowaniem zbioru" Jakże ubogo wyglądałaby taka aukcja...

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #68 dnia: 10 Lipca 2021, 18:20:44 »
Cytuj
Jaki więc sens wystawiania takich monet? Moim zdaniem gdyby wybrano z tej masy z 10 ciekawszych monet, a były z Krakowa, Malborka, Kowna i je dobrze opisano, to uzyskały by cenę wyższą niż cena sprzedaży tych 12 zestawów.

Wystawianie zestawów monet tłumaczył na jednym z ostatnich filmów Pan Damian Marciniak. Natomiast w mojej ocenie w każdej kolekcji jest sporo monet niepotrzebnych które zalegają a których żaden dom aukcyjny nie przyjmie do sprzedaży aukcyjnej na sztuki- byłoby to zbyt uciążliwe czasowo.  Z racji, że nie każdy ma czas by samemu próbować drobne monety sprzedawać, monety pokroju zdrowej miedzianej boratynki, półtoraka, grosza czy innego szeląga oddaje się w lotach w komis. Jeśli chodzi o rzadsze warianty to znajdują się one w lotach często świadomie by ten lot uatrakcyjnić, co może znacznie przełożyć na wyższą średnią cenę sprzedaży za cały lot.

Wracając jeszcze to samej aukcji SNMW winę niskich kwot jakie osiągnęły omawiane zestawy tłumaczy okres wakacyjny, wówczas co roku mamy do czynienia z niższym zainteresowaniem monetami co widoczne jest w notowaniach aukcyjnych. Jestem pewny że gdyby te monety zostały wystawione na aukcji jesiennej czy zimowej uzyskałby co najmniej dwukrotnie wyższe ceny jeśli nie trzykrotnie.
Janek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #69 dnia: 10 Lipca 2021, 20:02:00 »
Akurat GNDM robi to dość umiejętnie. Do głównej licytacji na ostatniej aukcji zakwalifikowano 1 boratynkę, a całą resztę w osobnej kategorii "Zestawy".
Ja rozumiem, że czasami kupując dużą kolekcję dom aukcyjny zmuszony jest do wzięcia całości i coś z tym trzeba zrobić. Trochę mi to przypomina stolik na giełdzie, lepsze egzemplarze w klaserach, a obok puszka, w której dzieciaki mogą sobie wybrać starą monetę na 5 złotych.
Wracając do SNMW, ja mam jak dotąd dobrą opinię o firmie. Boratynki mają w ofercie od niedawna. Zaczęli sympatycznie od dwóch bardzo ładnych monet. Na aukcji marcowej było słabiej, pojawiły się pierwsze zestawy i mimo, że to nie był sezon wakacyjny szału nie było.Tłumaczyłem sobie to właśnie tak, że musieli te boratynki wziąć razem z innymi monetami. Liczyłem, że to jednorazowa aukcja. Oferta boratynek z ostatniej aukcji mnie zasmuciła. Pozwolę sobie zacytować Lenina, który co prawda o jakości kadr pisał, ale cytat tu pasuje;"lepiej mniej ale lepiej". Czyli wystawić mniej egzemplarzy ale w dobrym stanie. na przykład te na zdjęciu. Nie przyjmować złomu. To renomy nie przysparza. Sprzedający monety idą tam gdzie jest dobry towar i dobre ceny. Ja bym nie wystawił swoich boratynek w takim towarzystwie.
Przekonany jestem, że domy aukcyjne jeszcze nie doceniają boratynek i nie traktują ich tak jak miedziaków Augusta III i SAP. A przecież ładne sztuki kupowane z ręki do ręki osiągają ceny rzędu kilku tysięcy za sztukę. Niestety żaden kolekcjoner nie wystawi pięknej sztuki w towarzystwie złomu, bo to zaniża cenę. A ja bym chciał takie egzemplarze zobaczyć i może kupić na onebid. W swojej naiwności widzę onebid jako wyższą półkę :)
Pozdrawiam. zdzicho

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #70 dnia: 10 Lipca 2021, 20:35:26 »
Cytat "lepiej mniej ale lepiej" - oczywiście się z tym zgadzam, tylko tych najlepszych boratynek jest jak na lekarstwo skoro ostatnio rzadko pojawiają się na aukcjach, poza tym wracam do sytuacji gdy kolekcjoner chcę się pozbyć pewnej ilości boratynek co prawda nie menniczych ale poprawnych, zdrowych i czytelnych a nie ma zamiaru sprzedawać ich na własną rękę. Jakie wyjście by Pan wówczas zasugerował skoro na aukcje firm numizmatycznych takie loty mogą być ,,za słabe".??
Janek

SNMW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #71 dnia: 10 Lipca 2021, 21:25:32 »
Dzień dobry,

pozwolę sobie na małe sprostowanie do naszej ostatniej aukcji tematycznej.

Nasza firma postawiła na selekcje materiału, stąd na aukcji katalogowej nie będziemy wystawiać zestawów, a na dziś na VIII Aukcje katalogową nie mamy zaplanowanej ani jednej boratynki. Jeżeli pojawi się godna takiej aukcji, to oczywiście wystawimy, ale na dziś ten dział świeci pustakami.

Ostatnia aukcja tematyczna rozrosła nam się niespodziewanie mocno i po części była swego rodzaju czyszczeniem komisów, gdzie ładniejsze przedmioty sprzedawaliśmy i nadal sprzedajmy na aukcjach katalogowych, ale z pozostałym materiałem tez coś trzeba było zrobić. Aukcja szacowana była na 500-800 przedmiotów, ale ilość komisów nas tak zaskoczyła, że musieliśmy aukcje rozbić na trzy dni, czego nie lubimy robić.

Widząc jak negatywny marketing buduje nam przyjmowanie materiału w bardzo słabych stanach, uznaliśmy, że nawet na aukcje tematyczne mocno ograniczymy materiał w lotach, szczególnie w słabych stanach. Z naszej strony pomimo obaw o tzw. okres wakacyjny, ceny monet zdrowych i potrzebnych nie odbiegały od oczekiwań rynkowych, choćby przykładem niech będą ceny na rzadszych półtorakach, szostakach, czy nielicznej grupie talarów. Na prawdziwe  rekordy cenowe liczymy we Wrześniu.

Dyskusja tu prowadzona utwierdza nas tylko w przekonaniu, że przyjmowanie materiału w słabych stanach zachowania nie przynosi korzyści ani nam, ani komitentowi.

Za około miesiąc otworzymy katalog aukcji wrześniowej, gdzie będziemy mogli pochwalić się najlepszą oferta monet polskich w historii naszej firmy. Na aukcjach tematycznych nadal będziemy elastyczni, ale faktycznie nawet na takich aukcjach będziemy musieli ograniczyć zestawy. Te zestawy boratynek w dużej mierze pochodziły z dużych przyjęć, a nie chcieliśmy zostawić naszych komitentów z materiałem niższych lotów. Niestety, albo i stety zbudowanie pięknej wyselekcjonowanej aukcji wymaga też pracy nad mniej reprezentatywnym materiałem. Szanujemy każde przyjęcie komisowe, ale faktycznie czasem trzeba zadziałać prewencyjnie.

Dziękuje w imieniu firmy za docenianie komunikacji i sprawności w realizacji zamówień aukcyjnych.

Pozdrawiam,
Mateusz Wójciki

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #72 dnia: 10 Lipca 2021, 22:07:05 »
Dzień dobry.
Pana post bardzo mnie ucieszył. Fajnie, że mamy podobne zdanie. Trzymam kciuki za rozwój firmy :)
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #73 dnia: 11 Lipca 2021, 08:42:30 »

poza tym wracam do sytuacji gdy kolekcjoner chcę się pozbyć pewnej ilości boratynek co prawda nie menniczych ale poprawnych, zdrowych i czytelnych a nie ma zamiaru sprzedawać ich na własną rękę. Jakie wyjście by Pan wówczas zasugerował skoro na aukcje firm numizmatycznych takie loty mogą być ,,za słabe".??
Pan chce się "pozbyć" ale dobrym prawem domu aukcyjnego jest decyzja czy zechce przyjąć. Właściciel decyduje czy chce być kojarzony z dobrym towarem czy też zostanie takim sklepem " wszystko po 5 złotych". Właściciel tych lotów popełnił błąd je kupując, a za błędy się płaci. Ja też lata temu zaczynałem od kupowania lotów boratynek do czyszczenia ale nigdy nie znalazłem tam monet nadających się do zbioru. Najsłabsze poszły do śmieci, a czytelne przekazałem do szkoły. W czasie lekcji o Janie Kazimierzu nauczyciel rozdawał je dzieciakom. Może któreś z dzieci złapie bakcyla numizmatyki? :) To jest jakieś wyjście na pozbycie się niepotrzebnych boratynek.
Pozdrawiam. zdzicho

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Boratynki na aukcjach numizmatycznych
« Odpowiedź #74 dnia: 11 Lipca 2021, 12:55:24 »
Dziękuję za rady  ;) ale na taką filantropię bym się póki co nie zdecydował.
Dobrze pan to ujął ,,za błędy się płaci" ja bym to ujął jeszcze inaczej
,,na błędnych decyzjach się traci" i tą oto autorefleksją kończę naszą dyskusję.
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet