Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 09:25:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: lakierowanie monet  (Przeczytany 867 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
lakierowanie monet
« dnia: 29 Listopada 2022, 13:35:31 »
Niedawno kupiłem zestaw szelągów Cu AIII... ponieważ wyglądały "zjawiskowo", kupując w wieczornym świetle miały przepiękną prawie czarną, błyszczącą patynę. W świetle dziennym wszystkie były takie same - ktoś do konserwacji użył lakieru. Wcześniej się z tym nie spotkałem. Moje pytanie, czy można w ogóle ocenić stan zachowania monety lakierowanej? Co z nimi dalej zrobić, czy pozbyć się lakieru? umyłem jedną w acetonie, wygląda "gorzej" ale za to naturalnie. Zamierzam przechowywać je w holderach.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: lakierowanie monet
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Listopada 2022, 15:20:20 »
Proszę wstawić tutaj zdjęcia zakupionych szelągów wraz, ze zdjęciem tego wymoczonego w acetonie.

Można ocenić stan takiej monety, choć moim zdaniem takie lakierowanie sprawia, że moneta jest niszczona gdyż jej naturalna powierzchnia  jest pokrywana lakierem albo żywicą akrylową. Ja bym nie chciał takiej lakierowanej monety.

Większość lakierowanych monet jest pokryta tym środkiem https://www.art-konserwacja.pl/paraloid/555-paraloid-b-72-1-kg.html

« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2022, 15:23:51 wysłana przez Tuk Tukat »
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: lakierowanie monet
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopada 2022, 05:39:19 »
Problem polega na tym, że lakierowana moneta może wyglądać lepiej, gdyż lakier nadaje jej lśniącą powierzchnię i stwarza wrażenie, że jest ona chroniona. W drugiej połowie XX wieku była to może częściej stosowana metoda niż obecnie, co daje mi do myślenie. Być może jednak nie chroni ten lakier. Tym bardziej pewnie, że są lepsze sposoby ochrony monet.
Czasem pojawiają się jeszcze w sprzedaży monety pokryte kaponem, caponem, czy jeszcze czymś. Można się naciąć, bo po wyczyszczeniu z tego lakieru okazują się one nie być aż takie błyszczące, jak przed. Zresztą Pan to już odkrył. Nie wiem, czy lakiery mają aż tak zgubny wpływ na powierzchnię. Nigdy nie miałem takiej monety.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet