Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:56:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fals kwartnika śląskiego  (Przeczytany 967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Fals kwartnika śląskiego
« dnia: 20 Października 2020, 22:15:30 »
Witam!
Niedawno na znanym portalu zakończyła się aukcja kwartnika Księstwa Furstenberskiego - niestety to współczesny falsyfikat, dosyć niebezpieczny dla niewprawnego oka.
Warto sobie go zapamiętać, bo strata w portfelu może być bolesna.

Pozdrawiam,

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Fals kwartnika śląskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Października 2020, 17:36:59 »
Dzień dobry,

Widziałem ją w zeszłym tygodniu, można wiedzieć za ile ostatecznie została sprzedana?

Panie Waldku, ciekaw jestem jak widzi Pan zestawienie tego kwartnika z tym z zeszłego roku:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/kwartnik-1250-1350r-nie-rozpoznany-i7817275658.html
Bardzo podobne, jednak czy możliwe aby były bite stemplami?

Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Fals kwartnika śląskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Października 2020, 18:58:56 »
Została sprzedana za około 1300zł, może ciut więcej.
Tak, te falsy są bite stemplami - jak widać fałszerz odrobił lekcje i znacznie poprawił jakość falsa. Jest takich fałszywych kwartników przynajmniej kilkanaście typów, jednak rzadko pojawiają się na aukcjach - raczej są oferowane w prywatnych wiadomościach lub bezpośrednio, jako niby wykopki pt.:"coś mam, nie znam się i nie wiem co to, ale mogę sprzedać " . Niektóre na pierwszy rzut oka naprawdę dobrze zrobione.

Kiedyś chyba pisałem na forum o fałszywych kwartnikach śląskich.
Czasami trafiają do domów aukcyjnych, tam jednak na szczęście są dosyć szybko wyłapywane, jeszcze zanim trafią do sprzedaży  :)

Pozdrawiam,

Waldek

Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

 

R E K L A M A
aukcja monet