Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:22:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Uchwyt do smartfona  (Przeczytany 4493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Uchwyt do smartfona
« dnia: 29 Października 2020, 14:23:58 »
Witam Państwa baaaardzo serdecznie.

Obserwuję państwa forum już od całkiem dawna i bezapelacyjnie stwierdzam, iż jest to najbardziej merytoryczne miejsce w kwestii szeroko pojętej numizmatyki.
Liczę, że i mnie ktoś szepnie na ucho parę drobnych porad.

Sprawa jest banalna, ale nie chciałbym wyważać już otwartych drzwi...
Chodzi oczywiście o stosowane "techniki fotograficzne", a mianowicie o porady dotyczące uchwytu do smartfona umożliwiającego stabilną pozycję i "prawilną" odległość w celu uzyskania poprawnego foto monety.

Kluczowe jest tu słowo poprawnego. Wykonuję zdjęcia póki co, na potrzeby własne i (również póki co) nie mam ambicji wykonywania tychże w sposób super (hiper) profesjonalny.
Dotychczas wykonywałem fotki "z ręki" ale łokcie już nie te (stuknęła 50-ka) i ostrość niestety nie powala, przeglądałem różnej maści uchwyty, tudzież statywy do smartfonów i jest tego pierdzylion, ale takiego uchwytu do wykonywania zdjęć w płaszczyźnie równoległej do smartfona nie udało mi się znaleźć.

Byłbym wdzięczny za pomoc wszelaką (ew. podesłaniu linku do produktu). Cena NIE JEST istotnym elementem zaporowym i mając do wyboru drogie (droższe) i solidne oraz tańszą chińszcyznę (tudzież wietnamszczyznę) wolę to pierwsze.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Carum est, quod rarum est.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Października 2020, 16:23:35 »
Żeby utrzymać komórkę wystarczy jakikolwiek elastyczny tripod montowany do statywu mikrofonowego/fotograficznego/czegokolwiek.

Ja używam czegoś jak na foto poniżej, montuję to na statywie mikrofonowym i działa zupełnie dobrze.


wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Października 2020, 19:38:01 »
Dziękuję za propozycję, ale... chyba nie o to mi chodziło.

Ze statywu raczej będzie trudno wykonać przyzwoite zdjęcie, gdyż nie do końca można ustawić smartfon równolegle do fotografowanej powierzchni (na której leży nasza moneta). Nawet przy odchyleniu ca 15 stopni wystąpi zniekształcenie kształtu monety.
Z ciekawości zapytam, w jaki sposób Państwo wykonują swoje zdjęcia ? Bo tychże jest całkiem sporo.
Z mojego raczej amatorskiego punktu widzenia użycie smartfona z przyzwoitym aparatem było rozwiązaniem optymalnym dla sporządzania fotokopii swoich monet na WŁASNE potrzeby.

Czyżbym się mylił ?? W każdym razie z góry dziękuję za wszelaką pomoc.
Carum est, quod rarum est.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Października 2020, 21:16:32 »
Od kilku lat zabieram się do zbudowania czegoś takiego. Za podstawę miałby mi posłużyć stojak od powiększalnika Leitz Wentzlar, podobny to tego na zdjęciu.
Niestety mój nie ma oświetlenia.
Dodatkowo zacząłem go używać z lustrzanka, która się buja podczas zwalniania migawki, co powoduje problemy z ostrością. Ze smartfonem powinno działać, muszę poszukać uchwytu, który gdzieś powinienem mieć.
« Ostatnia zmiana: 30 Października 2020, 21:18:34 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października 2020, 21:36:31 »
Witam
Ja wszystkie zdjęcia cykam bez statywu zwykłą cyfrówką (Fujifilm finepix s2000HD ) .
Wszystkie fotosy robię na dworzu , kartkę kłade na ławce , a monete na łusce.
Tu ma Pan "efekt" mojej pracy( bez obróbki graficznej ).  ;)
Pozdrawiam
Karol

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Października 2020, 11:25:25 »
Proponuję najprostszą metodę. Na stole położyć kilka książek, na nich smartfon. Obiektyw oczywiście wysunięty nad monetę, leżącą na stole. Tyle, że to półśrodki bo podstawą dobrego zdjęcia jest odpowiednie oświetlenie.
Smartfona używam raczej do zdjęć ad hoc. Żeby było porządnie i powtarzalnie, warto najpierw zbudować sobie stanowisko a na koniec zamontować telefon (lub aparat). Wybór uchwytów służących do zamontowania telefonu do statywu jest duży https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-gsm-uchwyty-95595?string=uchwyt%20smartfona%20do%20statywu&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-2-0717

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Października 2020, 12:26:53 »
Wybór uchwytów służących do zamontowania telefonu do statywu jest duży https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-gsm-uchwyty-95595?string=uchwyt%20smartfona%20do%20statywu&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-2-0717
Szanowny Panie,
autor postu (zakładam) że wie jak się to nazywa i wpisuje w allegro. Problem jest taki jak wybrać najlepszy i jaki MY polecamy, a nie że wybór jest duży i "kup se pan co chcesz".
Z mojej strony dodam że dobry uchwyt trzeba dopasować do smartfona. Przykładowo : ja mam telefon naszych towarzyszy z kraju gdzie Słońce wcześniej wstaje - zdjęcia fajne, ale problem z oświetleniem. Zrobienie fajnej foty monety graniczy z cudem. Obiektyw(y) (bo są aż 4) są umieszczone dosyć w głab telefonu, to powoduje rzucanie cienia na monete... i lipa. W miare dobre foty to ....moniak na palec i odchylać go do pionu :(
Ja używam takeigo tripoda :
https://allegro.pl/oferta/sf9-selfie-2w1-statyw-uchwyt-do-smartfona-7427286689
Średnio polecam, ale po małym tuningu daje się go ustawić ( a raczej telefon na nim) równolegle do podłoża. Minusem jest jego lichość i dobrze go dociążyć, oraz najlepiej skleić na sztywno (jest składany).
Do niego potrzebujemy taki uchwycik:
https://allegro.pl/oferta/uchwyt-statywowy-na-telefon-smartfona-52mm-do-87mm-8398083624
No i tutaj dosyć poważny minus. Gwint w którą wkrecamy śrubę od stojaka jest wtopiony w 2-3mm plastiku. Po kilku użyciach plastik się pokruszył i trzeba kleić (to nie jest rozwiązanie na lata).

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Października 2020, 13:18:37 »
@patrykoz Odniosłem wrażenie, że pytanie było bardziej ogólne. Na tym etapie polecenie konkretnego uchwytu nie ma sensu bo warto przemyśleć stanowisko (były takie tematy) dobrać statyw lub uchwyt a do niego dopiero konkretny uchwyt na telefon. Tak, uważam że ogólne hasło "uchwyt smartfona do statywu" jest pomocne w szukaniu ponieważ ważniejszy jest sam statyw z głowicą a samo unieruchomienie telefonu nie wymaga techniki kosmicznej.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Października 2020, 15:04:10 »
Wybór uchwytów służących do zamontowania telefonu do statywu jest duży https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-gsm-uchwyty-95595?string=uchwyt%20smartfona%20do%20statywu&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-2-0717
Szanowny Panie,
autor postu (zakładam) że wie jak się to nazywa i wpisuje w allegro. Problem jest taki jak wybrać najlepszy i jaki MY polecamy, a nie że wybór jest duży i "kup se pan co chcesz".
Z mojej strony dodam że dobry uchwyt trzeba dopasować do smartfona.

Dokładnie tak  :)  :)  :)

Bardzo serdecznie dziękuję za drogocenne wskazówki. W moim przypadku głównym problemem było to, że uchwytów różnorakich jest, jak pisałem, pierdzylion.
Również po wpisaniu w alledrogo czy opineo frazy "uchwyt do telefonu", wyskakiwało "pińcet tysieńcy" linków, a te co wyskakiwały to w pierwszej kolejności mniejszy lub większy badziew do postawienia na desce w autku, czy też do różnych innych zastosowań - tylko nie do fotografowania płaszczyzny równoległej z odległości ca 20-50 cm.

Kluczem było tu że to ma być uchwyt do statywu z gwintem 1/4 i ten link od kolegi anonymusa spełnił swoje zadanie, z kolei kolega patrykoz trafnie uchwycił moje intencje - teraz pozostaje jedynie wybór "naddającego" się modelu. Z mojej perspektywy nie chciałbym rozwiązań na lata (5-10 lat), ale z drugiej strony modele za kilka/kilkanaście złotych również nie budzą zaufania.
Moje oczekiwania wydaje mi się wyraziłem w pierwszym poście, a mianowicie:
1. stabilność zdjęcia - smartfon po zamocowaniu ma się nie majtać
2. możliwość robienia zdjęć poziomych (równoległych)
3. powtarzalność ujęcia - możliwość robienia serii zdjęć różnych obiektów przy zachowaniu identycznej pozycji smartfona (odległość, płaszczyzna, nachylenie, itp)
4. konstrukcja uchwytu powinna być w miarę solidna - elementy mocujące oraz regulujące pozycję mają nie klekotać (i nie wylatywać)
5. okres służby powinien być istotnie większy niż 1 tydzeń :)

Po przejrzeniu "wpadły mi w oko" takie oto cudaki:
1. https://allegro.pl/oferta/uchwyt-statywowy-adapter-na-statyw-1-4-do-telefonu-9631450006?snapshot=MjAyMC0xMC0zMVQxMTozMjo1Ny4xNjdaO2J1eWVyOzExZjZiNDcwYmY1M2Y0OTE5MDc1MzY1ODQ5NWEzNTllZjBiNzU1ZWExYTliNTQ0MzZmODZkYmQ4Y2E1YTlmMDY%3D
oraz
2. https://allegro.pl/oferta/mini-statyw-uchwyt-na-mikrofon-do-smartfona-lampy-9735130577?snapshot=MjAyMC0xMC0zMVQxMTozMjo1Ny4xNjdaO2J1eWVyOzYzODAxZWNmNTVjMmNhNjQ2Y2RiOGQxMTdkZDc5YTMwNWE3ZjIyMzNkYjYyY2IyM2ZmOGYzZjA1NGFjODRlMWM%3D

Nadadzą się ??

PS.
Wiem, że oświetlenie jest istotne, ale to póki co wtórny problem (do rozwiązania w czasie późniejszym pod konkretne stanowisko)
??
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2020, 15:06:54 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Października 2020, 15:56:16 »
Niestety najczęściej trzeba samemu podjąć decyzję, to co u jednej osoby będzie ok. u kogoś innego w trochę innej sytuacji się nie sprawdzi. Moim zdaniem ten drugi link wygląda solidniej. Ewentualnie proponuję zerknąć https://www.fotoplus.pl/statywy/inne/Metalowy-Uchwyt-na-Telefon-Ulanzi-ST-03-Stopka-ISO-Gwint-1-4-Mocowanie-typu-Arca-Swiss
Arca swiss to bardzo dobre, uniwersalne mocowanie, dodatkowy plus na przyszłość.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Października 2020, 16:33:13 »
Przejrzałem kilka produktów firmy Ulanzi i to chyba dobry kierunek, gdyż wyglądają w miarę solidniej niż plastik.
Jednak statyw wciąż jest potrzebny. Nadal uważam, ze statyw od powiększalnika jest lepszy od trójnoga.
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2020, 16:35:27 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Października 2020, 18:32:24 »
Tak, nie koniecznie musi być klasyczny tripod, są różne opcje, uchwyt przykręcany do stołu, pomysły DIY. Dlatego na początku napisałem, że sam uchwyt to mniej ważna sprawa i trzeba dobrać pod konkretne zapotrzebowanie. Takie zabawki za kilkanaście złotych typu statyw plus uchwyt do telefonu będą wymagały pokładów cierpliwości i wprawy.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Października 2020, 19:05:56 »
Przejrzałem kilka produktów firmy Ulanzi i to chyba dobry kierunek, gdyż wyglądają w miarę solidniej niż plastik.
Jednak statyw wciąż jest potrzebny. Nadal uważam, ze statyw od powiększalnika jest lepszy od trójnoga.

Statyw aluminiowy posiadam, taki akuratny, do postawienia na stole. 
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Listopada 2020, 23:36:24 »
Dziękuję za bardzo cenne porady, myślę że znalazłem to czego szukałem.
Póki co, towar zamówiony. Teraz będę oczekiwał co to za cudak przyjedzie, a przede wszystkim jak się sprawdzi w praktyce.

Z kolekcjonerskim pozdrowieniem :)
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Uchwyt do smartfona
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopada 2020, 13:30:22 »
Sprzęt zakupiony i... pierwsze koty za płoty 
20201105_122951 - stat1.jpgUchwyt do smartfona
.
Przepraszam za kota, ale to tak na szybko stanowisko testowe.
Tak wyglądają fotki. Coś mi sie nie podobają, trzeba pokombinować z oświetlniem i ostrością, oraz jak przypuszczam z odległością obiektu od obiektywu.
Jakieś sugestie ??

Tak to wygląda przy "mikruskach"
 
20201105_122020.jpgUchwyt do smartfona
 
20201105_122053.jpgUchwyt do smartfona

 
20201105_121448.jpgUchwyt do smartfona
 
20201105_121513.jpgUchwyt do smartfona


Póki co zdjęcia były robione z odległości tak jak widać na statywie (ca 20-25 cm),  chyba trzeba by zmniejszyć odległość i/lub dołożyć obiektyw makro.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopada 2020, 13:35:01 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

 

R E K L A M A
aukcja monet