Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:20:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji  (Przeczytany 7794 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Listopada 2020, 10:24:25 »
Follis, moneta rzymska, która została wprowadzona przez Dioklecjana reformą z ok. 294 r. Początkowo pomimo jedynie powierzchniowej zawartości srebra był pokaźną moneta o wadze około 10 gramów, średnicy 28 mm oraz nominalnej wartość 25 denarów obrachunkowych. We wrześniu 301 r. zdewaluowano follis do 12,5 denara. Na awersie widnieje popiersie Flaviusa Valeriusa Severusa -Sewera II. Panował on jako cezar zachodu od 1 maja 305 r., a po śmierci Konstancjusza I Chlorusa w 306 r., już jako august do wiosny 307 r. W otoku awersu widzimy napis FL VAL SEVERVS NOBIL CAES. Na rewersie widnieje geniusz ludu rzymskiego okryty nieznacznie chlamidą. Na jego głowie można zauważyć modius. W prawej dłoni trzyma paterę, a w lewej róg obfitości. Napis otokowy GENIO POPVLI ROMANI. W odcinku znak menniczy HTΓ. Moneta została wybita w Heraklei. Sewer II nie cieszył się zbyt długim panowaniem. Na polecenie augusta Galeriusza podjął się stłumienia powstania ludności miasta Rzym, która wyniosła do władzy Maksencjusza, syna poprzedniego augusta zachodu – Maksymiana. Niestety do dyspozycji miał armię składającą się głównie z byłych żołnierzy tegoż władcy. Kiedy dotarł pod mury Rzymu, większość z nich przeszła na stronę buntownika, który w tym czasie doprowadził do obwołania ojca po raz drugi augustem. Odstąpiwszy od murów Wiecznego Miasta, z resztką wojska wycofał się do Rawenny. Tam też skapitulował wiosną 307 r. Następnie został przewieziony do Rzymu i internowany w jego okolicach. Zginął pod koniec 307 r. Według niektórych powieszony z rozkazu Maksencjusza, według innych, w drodze łaski zezwolono mu na podcięcie żył i wybranie śmierci samobójczej (por. A. Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich, wyd. Iskry 1991, s.189-191).

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Listopada 2020, 16:19:23 »
Poniżej już ostatnia moja propozycja do Kalendarza TPZN na rok 2021 :) mam nadzieję, że któraś propozycja się spodoba.

Sesterc jest monetą rzymską, wprowadzoną do obiegu wraz z reformą mennictwa przeprowadzoną w 211 r. p.n.e. jako pieniądz srebrny o wadze około 1.13 g. Sesterc miał wartość ¼ srebrnego denara, który to z kolei stanowił równowartość 10 asów. Stąd też wzięła się nazwa sesterca, pochodząca od słów „semis tertivs”, które oznaczały 2½. Emisję sesterców z brązu rozpoczął Marek Antoniusz. Za czasów Oktawiana Augusta sesterc był monetą wybijaną z orichalcum, stanowiącego stop 80% miedzi i 20% cynku o wadze około 25 g. W I wieku waga sesterców wynosiła przeciętnie pomiędzy 25 a 27 g. przy średnicy pomiędzy 33 a 38 mm. W II wieku sesterc zachował wagę około 25 g. i średnicę do około 34 mm. W III wieku, kiedy to zostały wybite prezentowane egzemplarze, waga sesterca zmniejszyła się do około 20 g., a jego średnica spadła do 25-30 mm. Na fotografii przedstawiono sesterce Filipa I Araba, jego małżonki Otacili Severy oraz ich syna Filipa II.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Listopada 2020, 16:25:24 »
Pierwsza propozycja tradycyjnie coś z kolekcji denarów Sewerów, najnowszy nabytek:

Heliogabal srebrny denar, Rzym AD 221.

awers: Udrapowane popiersie cesarza Heliogabala, w pancerzu i z wieńcem laurowym na głowie, zwrócone w prawo - napis: IMP ANTONINVS PIVS AVG
rewers: Wiktoria lecąca w lewo trzymająca otwarty wieniec, małe tarcze po obydwu jej stronach, gwiazda w lewym polu nad jej ręką - napis: P M TR P IIII COS III P P

waga i średnica: 3.63g, 18mm, 6h.
Numery referencyjne: RIC IV 45; RSC 194a., Sear 7535

Moneta niemal w stanie menniczym z piękną delikatną patyną, pozyskana wcześniej zgodnie z referencjami od Spink & Son Ltd.

« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2020, 16:27:38 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Listopada 2020, 17:04:13 »
Kolejne 2 pozycje to rzymskie prowincje, wybór był trudny ale jako, że rzadko trafiają takie propozycje no to bum :P

Moneta nr 2 zatem to tzw. BI tetradrachma, Herennia Etruscilla (żona Trajana Decjusza), Antiochia, Seleucis i Pieria, AD 249-251

ЄPENNIA ЄTROYCKIΛΛA CЄB, Herennia Etruscilla z diademem na głowie i z udrapowanym popiersiem zwrócona w prawo, osadzona na półksiężycu, •• poniżej popiersia z lewej strony
ΔHMAPX ЄΞOYCIAC, Orzeł stojący na gałęzi palmowej i zwrócony w prawo, trzymający w dziobie wieniec, litery SC pod gałęzią z orłem

Waga i średnica: 11.45g, 26mm, 12h.

Numery referencyjne: RPC IX 1640; McAlee 1165b; Prieur 608.

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Listopada 2020, 17:49:51 »
No to ostatnia pozycja, długo zastanawiałem się co wybrać, czy duży brąz np. z Singary lub Samostaty, czy też coś rzadkiego - postawiłem na ten drugi wybór i wybrałem Gadarę

Heliogabal Æ 25mm z Gadary miasta należącego do Dekapolis w Palestynie, datowana na rok 217/218 (CY 281 = 217/8 CE).

Awers: Udrapowane popiersie cesarza w pancerzu i z wieńcem laurowym na głowie, zwrócone w prawo - napis: AVT K M AVP ANTѠNIN,
Rewers: Zeus siedzący w świątyni opartej na czterach kolumnach (tzw. tetrastyle temple) i zwrócony w lewo, trzymający w dłoni berło i Wiktorię, orzeł u jego stóp (?); wyrazy ΠOM ΓAΔ pod postumentem, [IAAΓ] w polu z prawej strony, K CYP ze strony lewej, oraz AΠC (data) nad kolumnadą.

Waga i średnica: 12.56g, 25mm, 6h.

Referencje: Sofaer 86; Spijkerman 76; Rosenberger 84.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Listopada 2020, 21:32:31 »
Trzecia prezentowana przeze mnie moneta to denar wybity w Gdańsku dla Zygmunta Starego w 1546 roku. Najpiękniejszy denar Starego jaki kiedykolwiek widziałem i na szczęście jest mój. Niestety moneta jest "pochowana" w slabie PCGS z oceną MS65.
Qui Non Proficit, Deficit.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Listopada 2020, 13:59:36 »
Dziekuję za bardzo ciekawe opisy i wyśmienite zdjęcia.

Przypominam, że zostało 10 dni do zgłaszania swoich propozycji.
jarek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Listopada 2020, 14:03:19 »
Może warto podać Kolegom jakie są ograniczenia techniczne wielkości opisów. Pamiętam, że kiedyś miałem ten kłopot, że musiałem przeredagować opis, który z powodu jego długości nie mieścił się na stronie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Listopada 2020, 14:08:25 »
Może warto podać Kolegom jakie są ograniczenia techniczne wielkości opisów.

Warto.
Carum est, quod rarum est.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Listopada 2020, 14:11:41 »
Ja niestety nie znam dokładnej liczby znaków, które można zmieścić na stronie. Skracałem tekst aż powiedziano: dość.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Listopada 2020, 15:05:44 »
Hmm to zależy od przyjętej koncepcji której jeszcze nie mam. Ale myslę, że graficznie będzie podobnie jak w zeszłym roku
czyli 5 wierszy po 120 znaków ( razem ze spacjami) czyli razem coś około 600 znaków.
jarek

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Listopada 2020, 20:37:52 »
Jak tak dalej pójdzie z zainteresowaniem w tym wątku to nawet nie będzie z czego katalogu zlepić >:(
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Listopada 2020, 21:55:23 »
12 monet chyba już zostało umieszczonych ;) Ja niestety cierpię na niemożność zrobienia zdjęcia bo aparat mi się zepsuł, komórka to staroć, żony komórka robi kijowe zdjęcia więc... pewnie znów odpuszczę, chyba, że posłużę się tymi co do tej pory zrobiłem. Tylko, że to są popularesy a z tych rzadszych zazwyczaj wykorzystuję zdjęcia domów aukcyjnych od których kupuję więc to sprzeczne z regulaminem :P
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Listopada 2020, 04:00:20 »
Moja dzisiejsza propozycja to:

Ort (18 groszy) rok 1753. Piękny egzemplarz z lustrem menniczym.

Mennica Lipsk Mincmistrz Ernst Dietrich Croll - inicjaly EC

Katalog Kahnt 688 var. d)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Listopada 2020, 04:10:09 »
Żetony z wizerunkami Marii Karoliny Zofii Felicji Leszczyńskiej (1703-1768), córki Stanisława Leszczyńskiego - króla Polski, królowej Francji - żony Ludwika XVI, matki Ludwika, delfina Francji, który niestety zmarł i nie zdołał wstąpić na tron, babki królów Francji: Ludwika XVI, Ludwika XVIII oraz Karola X.
Oba żetony dzieła Jeana Duvivier, nadwornego medaliera Ludwika XV
Awers: popiersie królowej Marii Leszczyńskiej, legenda MARIA. D. G. FR. ET. NAV. REGINA (Maria z Bożej łaski królowa Francji i Nawarry)

Srebrny żeton z 1750 roku: AUGET FOECUNDA DECOREM
Rewers: Krzew róży rosnący na polu i uginający się pod ciężarem kwiatów, w odcinku, w trzech wierszach, MAISON DE / LA REINE / 1750
 
1750 Zeton Maria Leszczynska 02 aw LR.jpgKalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
 
1750 Zeton Maria Leszczynska 02 rew LR.jpgKalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji


Srebrny żeton z 1756 roku: DIGNIOR UNA COLI
Rewers: Na drugim planie szpaler drzew otaczający centralne, największe drzewo o konarach ozdobionych pierścieniami, na które wspina się bluszcz, w odcinku, w dwóch wierszach, MAISON DE LA REINE / 1756
1756 Zeton Maria Leszczynska 01 aw LR.jpgKalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji
 
1756 Zeton Maria Leszczynska 01 rew LR.jpgKalendarz TPZN na rok 2021 - zgłaszanie propozycji

 

« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2020, 22:04:37 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet