Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:58:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...  (Przeczytany 19233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« dnia: 31 Stycznia 2010, 23:59:25 »
Co Was wkurza przy okazji Waszego hobby?
Wiem, że tytuł jest infatylny, ale myślę, że oddaje najbardziej to, o co chcę zapytać.
Ta wspaniała pasja, która odpręża, uczy, pomaga zawiązać nowe znajomości, powoduje jednak czasami, że trafia mnie grom z nieba - gdy ludzie - niepodzielający moich zainteresowań rzucają jakieś cenne myśli.

Przykład:

Ostatnio byłem na wystawie w Toruniu (piszę właśnie relację, wrzucę pod koniec następnego tygodnia) - w Muzeum Okręgowym, zatytułowanej "Pieniądz w oblężeniu".
Wchodzę do muzeum, pytam się kobiety- muzealniczki, czy wystawa jest tylko na parterze, czy również na pierwszym piętrze, a ona do mnie:
- "A pan chce tylko pieniążki obejrzeć?"

Czy Was też wkurza, jak ktoś o monetach/numizmatach (np. talarach) mówi pieniążki? Czy tylko ja jestem na tym tle wrażliwy?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lutego 2010, 00:56:47 »
Różne są sytuacje denerwujące.

Nasuwają mi się na pierwszy rzut dwie:
1. Mamy wspaniałą kolekcję np. boratynek, folisów. Zachwycamy się wielością odmian stempli, napisami otokowymi itp. Po czym pokazujemy to komuś (nie numizmatykowi) i co słyszymy? O zgrozo... "Phi... Wszystkie takie same". A może to my jesteśmy maniakami? :P
2. Ostatnio chodził za mną kolega. Mówił, że ma jakąś super monetę, że przyniesie mi pokazać bym ją wycenił i powiedział co to. No to pomyślałem, że może coś ciekawego zobaczę. On był przekonany, że jest to coś wartościowego. I co przyniósł? 2zł Żagań... Zgroza...

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lutego 2010, 08:47:32 »
Ten Żagań to dobre - znam z autopsji.  :D

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lutego 2010, 14:04:41 »
A ja dorzucę od siebie, wkurzają mnie ceny. Nie monet, ale literatury, to że najlepsze pozycje książkowe zostały wydane kilkanaście lat temu, nie są wznawiane i ceny na rynku wtórnym są wręcz spekulacyjne. Z drugiej strony biblioteki są zaopatrzone w takie pozycje w sposób wręcz skandaliczny, nie ma tam po prostu nic.
Wkurza mnie też działalność PTNu, oddziały które powinny promować numizmatykę, są "kółkami wzajemnej adoracji". na spotkaniach nie dzieje się nic, lub prawie nic. Chyba że jako spotkania oddziałów uznamy rozmowy o tym co tam nowego wypuścił NBP lub też jakież nowe "monetki" wyszły z serii szlaku bursztynowego.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Falsyfikaty
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lutego 2010, 14:05:05 »
A właściwie ludziki którzy całkowicie świadomie i w bezczelny sposób wciśkają takie klocki na aukcjach Allegro. Przykre jest to że nie brakuje takich wśród stowarzyszeń i firm numizmatycznych. Jeden nawet taki ze SNP chciał mi do odlewanej tetry certyfikat wystawić  :o

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lutego 2010, 14:40:14 »
Mnie przede wszystkim wkurza nadużywanie pojęć 'numizmatyka' i 'moneta', tego ścierpieć nie mogę. Kosmiczne ceny literatury również mnie irytują, kształtują się one na takim poziomie chyba tylko dlatego, że panuje przeświadczenie jakoby numizmatyka była zabawą bogatych...

Strasznie wkurza nieuczciwość na allegro. Ostatnio kupiłem dość drogo rulon jakiegoś bilonu PRLowskiego. Po odebraniu towaru okazało się, że wewnątrz znajdują się monety wyłapane z obiegu i do tego kilkukrotnie przebrane, stany opłakane. Zawiodłem się, ale po ponownym przeczytaniu opisu aukcji nie zauważyłem ani jednej informacji, że w rulon zawinięte są monety mennicze więc się nie awanturowałem. Coś mi jednak nie pasowało i postanowiłem przyjrzeć się innym aukcjom tego sprzedawcy. Okazało się, że wielu aukcjach uczestniczy ta sama osoba, sprawdziłem jej komentarze... Miał ich ponad 200 a 99% było wystawionych przez tego samego sprzedawcę. Skontaktowałem się z kilkoma innymi kupującymi i po wymianie informacji okazało się, że oba konta zarejestrowane są pod jednym nazwiskiem. Napisałem o tym na kafejce, minął jeden dzień i Pibyk zawiesił im konta. Strasznie mnie wkurza pilotowanie aukcji...

ciacho1984

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 92
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lutego 2010, 14:52:40 »
Zgadam się z przedmówcami, ceny literatury numizmatycznej są bardzo wysokie, sam planuje kupić kilka opracowań ale ceny 200 zł za pozycje z połowy lat 50 XX wieku uważam za mocno wywindowane. Ostatnio zauważyłem tendencję, że kupuje rocznie znacznie więcej literatury niż samych monet, ale powoli widzę, że większość pozycji mnie interesujących jest poza zasięgiem finansowym, ale mogę choć poczytać o nich :) i to też jakiś plus.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lutego 2010, 02:04:21 »
Ceny literatury... Cóż... To rzeczywiście problem. Swego czasu pisałem nawet do PTN-u z pytaniem czy zrobią jakiś dodruk katalogu Kopickiego (bo cena kompletu na rynku wtórnym teraz to około 500zł!!!). Przecież podają go jako literaturę podstawową i najważniejszą. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi...

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lutego 2010, 11:18:06 »
Swego czasu Skorowidze leżały w PTN-ie. Wtedy zarząd podął decyzję o sprzedaży wszystkich egzemplarzy jednej osobie za 40,50 zł (czy coś koło tego). Powstał spory szum, pisał m.in. o tym
A. Kuźmin.

Nie wolno zapominać, że wydawnictwa numizmatyczne nie są bestsellerami na skalę masową, a zatem koszt ich powstania (również honorarium autora) rozkłada się na mniejszą ilość egzemplarzy, co automatycznie skutkuje wyższą ceną.

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Lutego 2010, 17:40:30 »
1) Snajper i inne tego typu serwisy
szczególnie gdy 5 sek przed końcem aukcji mam najwyższą ofertę i nagle bum cyk sekunda przed aukcją przebicie. Nie każdą aukcje oczywiście trzeba wygrać i godze się z tym, ale tu nawet zareagować się nie da

2) Sama wysokość cen też jest czasem trudna do przełknięcia - choć trzeba powiedzieć, że te ceny to my po części kształtujemy - jaki popyt ....

3) Literatura a dokładniej brak dodruków i poprzez to ceny
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lutego 2010, 17:43:09 »

Nie wolno zapominać, że wydawnictwa numizmatyczne nie są bestsellerami na skalę masową, a zatem koszt ich powstania (również honorarium autora) rozkłada się na mniejszą ilość egzemplarzy, co automatycznie skutkuje wyższą ceną.


Ja to rozumiem, ale zobacz na linki, lekka przesada
Lucow tom 1 http://www.allegro.pl/item831216412_banknoty_polskie_kolekcja_lucow_tom_i.html
Kopicki komplet http://www.allegro.pl/item899804495_ilustrowany_skorowidz_pieniedzy_polskich_komplet.html

Lucow nie osiągnął nawet ceny minimalnej, a doszło do 610 zł. Za Kopickiego w opcji "Kup Teraz" 520 zł
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Lutego 2010, 18:06:13 »
I tom Lucowa jest aktualnie najtańszy... ceny tomu II siegają 3000 zł.

Ukazało się już także w dobrej cenie ;) zapowiadane "Złoto dynastii Jagiellonów": http://www.allegro.pl/item908277263_zloto_dynastii_jagiellonow_nowosc_2010.html
Pozdrawiam,
Krzysiek

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Lutego 2010, 18:14:27 »
I tom Lucowa jest aktualnie najtańszy... ceny tomu II siegają 3000 zł.

Akurat tom I wpadł mi w oko na Allegro, a Lucowa podałem jako przykład po naszej dzisiejszej rozmowie.

Ukazało się już także w dobrej cenie ;) zapowiadane "Złoto dynastii Jagiellonów": http://www.allegro.pl/item908277263_zloto_dynastii_jagiellonow_nowosc_2010.html

Fakt, ładna cena.


Przy takich cenach nie jest niczym dziwnym że portale typu Rapidshare mają się całkiem nieźle i kwitnie piractwo. Osobiście wolę wydać pieniądze na wersję papierową, niż ściągnąć coś z sieci, ale normalne pieniądze, a nie tyle co dziś to kosztuje.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


jar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lutego 2010, 18:32:58 »
Mnie irytuje podejście "Panów" sprzedających "pieniążki" w warszawskich sklepach. Kwoty w obrocie znaczące, strony internetowe "profesjonalne" (kosztujące niemało), loginy na allegro cieszące się renomą, teksty na forach - pełna profeska - a na żywo w sklepie słoma z gumiaków wystaje i aż szczypie w oczy - zwłaszcza na Złotej. Czyżby bolały za niskie wylicytowane ceny? A może to jakiś kompleks?
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2010, 18:36:20 wysłana przez jar »
II RP, Getto Litzmannstadt

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Co Was wkurza - tytuł wątku infantylny...
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lutego 2010, 18:39:50 »
zwłaszcza na Złotej.

Jakoś nie kojarzę żadnej firmy numizmatycznej na ul. Złotej w Warszawie, w okolicach owszem, ale nie tam.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


 

R E K L A M A
aukcja monet