Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 07:44:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ex Senatus consulto - czy Wikipedia nie podaje całej prawdy?  (Przeczytany 930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
ex Senatus consulto - czy Wikipedia nie podaje całej prawdy?
« dnia: 16 Listopada 2020, 18:15:54 »
Wikipedia pod tym linkiem https://pl.wikipedia.org/wiki/SC_(numizmatyka) podaje znaczenie skrótu SC na monetach rzymskich. Jeśli się przeczyta w całości ten tekst, nawet z odnośnikami, to nabiera się przekonania, że na żadnych rzymskich denarach ten skrótnie nie ma prawa się pojawić. W takim razie, skąd na niektórych denarach Tytusa skrót EX SC, na jednym znanym mi typie denara Sabiny SC? Może bym nie drążył tematu gdyby nie mój niedawny zakup denara Tytusa z kwadrygą (niestety na denara Trajana z tęże, na razie nie moge sobie pozwolić :) ). Jak to jest więc z tym SC na denarach?
 
tito.jpgex Senatus consulto - czy Wikipedia nie podaje całej prawdy?

« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2020, 18:22:07 wysłana przez Jack »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: ex Senatus consulto - czy Wikipedia nie podaje całej prawdy?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2020, 18:45:42 »
Jak to jest więc z tym SC na denarach?
Generalnie hasło na wiki jest napisane w porządku, zawsze można go poprawić :-)

Oczywiście jak zawsze zdarzają się wyjątki. Po objęciu władzy młody Nero pod wpływem Seneki zrobił kilka gestów w kierunku Senatu, m.in. oddając mu zarząd mennicą kruszcową. Jak w praktyce wyglądało to zarządzanie, skoro w tym okresie jedyną cesarską mennicą kruszcową była mennica w Lugdunum, trudno powiedzieć. Załóżmy, że Senat zarządzał. Kiedy Nero dorósł i zajął się ciekawszymi sprawami niż słuchanie nudnego wychowawcy, szybko mu przeszło i SC z monet kruszcowych około 63 r. zniknęło. Drugi wyjątek to rok 80 - przyjmuje się, że w pożarze Rzymu, który nastąpił w tym roku spalił się budynek, w którym znajdowała się mennica kruszcowa i chwilowo do czasu jej reorganizacji monetę kruszcową biła mennica senatorska, bijąca na co dzień monetę zdawkową. Z wyjaśnieniem SC na denarach i aureusach Sabiny się nie spotkałem, nawet nowy RIC na ten temat milczy (albo go jakimś cudem przegapiłem), należy zatem przyjąć że pierwszą, bardzo nieliczna emisję monet kruszcowych z wizerunkiem cesarzowej zlecono mennicy zdawkowej, a następne wykonywano już normalnie, z innymi monetami kruszcowymi.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: ex Senatus consulto - czy Wikipedia nie podaje całej prawdy?
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopada 2020, 19:18:20 »
Jak zawsze, niezawodnie można na Pana liczyć, dziekuję.

Generalnie hasło na wiki jest napisane w porządku, zawsze można go poprawić :-)
Tak, gdyby ująć dodatkowo przedstawione przez Pana wyjątki, byłoby bardzo dobre, a z dodatkową ilustracją przykładowego wyjątku, idealne.

 

R E K L A M A
aukcja monet