Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 13:35:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wyzwanie  (Przeczytany 1559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Wyzwanie
« dnia: 08 Listopada 2020, 18:42:43 »
Koledzy,

Na najbliższej, VI Aukcji RDA, wystawiony jest halerz cieszyński, moneta bardzo rzadka i, zdaje się, ładna.
 
Halerz cieszyn 1.jpgWyzwanie
 
halerz cieszyn 2.jpgWyzwanie

https://onebid.pl/pl/auction/945/lot/434/slask-ksiestwo-cieszynskie-eufemia-i-synowie-halerz-po-1438-rzadkosc
Sam jej stanu nie potrafię ocenić, więc pytanie pierwsze: czy da się jednoznacznie ocenić, a jeśli tak to jak szacujecie jej stan?
Ten sam egzemplarz został sprzedany na aukcji GNDM w zeszłym roku: https://onebid.pl/pl/auction/523/lot/14/ks-cieszynskie-eufemia-z-synami-1431-1440-halerz-cieszyn
Gabinet Numizmatyczny w opisie dodał następującą adnotację "Oglądając pod lupą widać, że pod brudem dobrze zachowany i ładnie wybity. Umiejętne umycie może odsłonić bardzo atrakcyjny egzemplarz." Kluczowe w tym zdaniu jest słowo "może", szczęśliwy nabywca nie zdecydował się na czyszczenie tego halerza, co, znając wagomiar tej monety (13-14mm, 0,26g), mnie nie dziwi. Pytanie drugie: czy opierając się na doświadczeniu podjęlibyście się takiej operacji?

Pozdrawiam,
Paweł
« Ostatnia zmiana: 08 Listopada 2020, 18:49:15 wysłana przez Paweł 1261 »
Pozdrawiam,
Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Wyzwanie
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Listopada 2020, 19:00:19 »
Stan mniej więcej odpowiada temu co zostało podane w opisie aukcji czyli 3-, tak to mniej więcej wygląda na oko 3-/4+. Natomiast nie wykluczone że po oczyszczeniu może być i 3+. Co do samego czyszczenia tejże monety to nie wiem czy ryzyko nie jest zbyt duże, ewentualnie nieinwazyjne metody i bez mocnej chemii, nie wiem może moczenie w oliwce?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet