Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:42:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)  (Przeczytany 1356 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« dnia: 09 Listopada 2020, 20:38:29 »
jako że z zamiłowaniem od dawna zbieram te monety i zachęcam innych do ich zbierania to wciąż mi na forum brakuje wątku o tych monetach :) nie wiem czemu :) zachęcam i zapraszam do pokazywania swoich okazów, oczywiście im lepszy stan zachowania lub rzadka odmiana tym lepiej ale i te pospolite, nawet wytarte też są warte pokazania i obejrzenia, a nigdy nie wiadomo czy moneta na pozór pospolita na pewno taką jest :)

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Listopada 2020, 22:02:52 »
To ja na zachętę wrzucę zdjęcie jednego z moich najładniejszych groszy SAP. Niestety, nie bardzo mam czym zrobić lepsze zdjęcia, ale zapewniam, że na żywo moneta robi świetne wrażenie!

 
81.pngwciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Stycznia 2021, 17:31:23 »
Witam.
Grosze ( i nie tylko ) SAP to wdzięczny temat, a co do meritum sprawy to mam pytanie o poniższego grosika, rocznik oczywiście popularny (1767), ale mam wrażenie, że odmiana już niekoniecznie (kropka po roku, małe g i w sumie okrągła tarcza herbowa - częściej chyba występuje podłużna/jajowata). A co Wy Panowie o tym sądzicie,
Pozdrawiam
Paweł

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Stycznia 2021, 18:25:07 »
tak, bardzo fajny grosik warszawski z 67 roku, moneta dość ciekawa ze względu na kilka elementów - teoretycznie jest to moneta z odmiany nr 84 wg Monety bite w miedzi... K.Plage, lub/i moneta odmiany 71 z Okresu Stanisława Augusta - tez K.Plage - odmiana wyszczególniona ze wzg na ilość i ukierunkowanie jagód w wieńcu - tu mamy 6 , gdzie dwie pierwsze od góry skierowane są w stronę tarczy herbowej, pozostałe 4 jagody w dolnej części wieńca skierowane w stroną liter napisu otokowego. Ale teoretycznie, bo przy idealnie poprawnych monetach zgodnych z tymi odmianami (84 = 71) literka "g" pod tarczą powinna byc umieszczona nad/pomiędzy literami EG słowa REG a tu mamy inaczej, g jest nad RE. Dodatkowo 4 dolne jagody są niekompletne tzn brak wyraźnych szypułek łączących jagodę z wieńcem, górne jagody mają szypułki, Generalnie całość monety ogólnie odpowiada odmianie 84/71/ ale ze wzg na widoczne różnice moneta powinna byc pokazywana i opisywana osobno - pokazałem taką w katalogu jako poz. 84.3.A.1 - własnie z uwagi na odmienne umiejscowienie literki "g". Monety tej odmiany są rzadszymi od zwyczajowej 84.1. - czyli idealnie zgodnej z rysunkami odmian pokazanych przez Plage, (wraz ze znanymi wariantami). Oczywiście moneta jak moneta :) juz znana i powtarzalna, tzn ze odnajdujemy identyczne egzemplarze, wybite tą samą parą stempli, poniżej identyczny rewers innej monety wybitej ta samą para stempli :)

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Stycznia 2021, 18:49:26 »
Witam.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i chylę czoła przed wiedzą, a tak na marginesie, to czy jest możliwość nabycie katalogu, o którym Pan wspomina.
Pozdrawiam
Paweł

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: wciąż mi tu brakuje wątku o groszach SAP :)
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Stycznia 2021, 19:02:31 »
tak, wysłałem priv :)

 

R E K L A M A
aukcja monet