Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:35:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcja monet złotych DESA  (Przeczytany 18781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #105 dnia: 27 Listopada 2020, 09:34:42 »

2. Nigdy nie czuję się w 100% komfortowo kupując czy to na Allegro, czy Numimarkecie oraz na aukcjach Antykwariatów. Zawsze z tyłu głowy jest niepokój, czy to co widzę na ekranie komputera to w rzeczywistości jest przynajmniej tej samej jakości czy stanu.

Dodatkowo chętnie analizując rożne monety posługujemy się porównaniami do pozycji, których doskonałe i wyraźne zdjęcia znajdujemy w Internecie. Te zdjęcia z aukcji DESY nie posłużą ewentualnym analizom w przyszłości.

W katalogu internetowym desy są zdjęcia wysokiej rozdzielczości, które nie podbijają w żaden sposób atrakcyjności monet, ale dzięki temu po odebraniu monety nie będziesz rozczarowany (zakładając oczywiście, że ktoś kupi monetę wartości domu nie oglądając jej wcześniej na żywo). W podobnym stylu robią zdjęcia np. muzea. To jest dokładnie to, na brak czego narzekasz w punkcie 2 - czyli real foto :)

Większość zdjęć antykwariatów numizmatycznych eksponuje zalety monet i ukrywa wady, fotografie są zwykle silnie wykontrastowane, umiejętnie dobrane oświetlenie wspaniale pogłębia relief i takie zdjęcia doskonale nadają się np. do analiz odmian stempli, ale często nie do końca oddają to, co się później trzyma w ręce. Nie jest to jakiś zarzut wobec antykwariatów, tak się po prostu prezentuje towar i takie są oczekiwania komitentów - jest to równocześnie spełnienie drugiego życzenia, które wyraziłeś - zdjęć nadających się do przyszłych analiz :)

Zapewne można znaleźć złoty środek, ale zawsze kosztem czegoś, zwłaszcza w przypadku monet w nieco słabszych stanach - albo przesuwamy suwaczek w stronę rzeczywistości, albo atrakcyjności i materiału do analiz.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #106 dnia: 30 Listopada 2020, 19:30:05 »
Donatywa 50-dukatowa właśnie sprzedała się za 2,400,000 zł . Wow.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Pasionat

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #107 dnia: 30 Listopada 2020, 19:35:19 »
Ale ogolnie ponizej estymancij duzo pozycij

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #108 dnia: 30 Listopada 2020, 19:52:37 »
Wygląda na to, że  w s z y s t k o  się sprzeda, olbrzymi sukces.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #109 dnia: 30 Listopada 2020, 20:18:00 »
Ostatecznie spadła tylko jedna moneta. Co do cen się nie wypowiadam, bo nie mam pojęcia. Wydaje się jednak, że kolega khubeo ma rację. Aukcja zakończyła się powodzeniem.

fikus68

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #110 dnia: 30 Listopada 2020, 21:09:53 »
Było drogo ale jakby się tak dobrze zastanowić, to nie tak bardzo. Nie wszystkie ale niektóre walory były naprawdę wyśmienite i to tak, że trudno o lepsze i wcale nie mam tu na myśli tych najdroższych. Sam przymierzałem się do jednego dukacika ale dobił do takiej ceny, że ręka zadrżała. Szkoda, bo ładnie by wyglądał w klaserku. :)

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #111 dnia: 30 Listopada 2020, 22:31:15 »
Przejrzałem listę wynikową i porównałem z estymacjami i wniosek nasuwa taki, że aukcja może i była sukcesem ale na pewnie nie dla sprzedającego, ani domu aukcyjnego. Za to dla kupujących jak najbardziej.
Większość lotów poniżej estymacji, niektóre nawet znacznie.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #112 dnia: 01 Grudnia 2020, 08:31:28 »
Przejrzałem listę wynikową i porównałem z estymacjami i wniosek nasuwa taki, że aukcja może i była sukcesem ale na pewnie nie dla sprzedającego, ani domu aukcyjnego. Za to dla kupujących jak najbardziej.
Większość lotów poniżej estymacji, niektóre nawet znacznie.

Estymacje traktowałbym raczej jako zachętę do wyższego licytowania niż realną czy oczekiwaną wartość. Komitent zgadza się zwykle na taką cenę wywoławczą, która jest minimalną satysfakcjonującą go kwotą. Ceny zostały oszacowane tak, że spadła tylko jedna pozycja. Wszystko sprzedane na jednej aukcji, z krótkim terminem od ogłoszenia. Do tego jakby nie patrzeć, kryzys covidowy. I to ma nie być sukcesem?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #113 dnia: 01 Grudnia 2020, 09:49:19 »
Przejrzałem listę wynikową i porównałem z estymacjami i wniosek nasuwa taki, że aukcja może i była sukcesem ale na pewnie nie dla sprzedającego, ani domu aukcyjnego. Za to dla kupujących jak najbardziej.
Większość lotów poniżej estymacji, niektóre nawet znacznie.

Estymacje traktowałbym raczej jako zachętę do wyższego licytowania niż realną czy oczekiwaną wartość. Komitent zgadza się zwykle na taką cenę wywoławczą, która jest minimalną satysfakcjonującą go kwotą. Ceny zostały oszacowane tak, że spadła tylko jedna pozycja. Wszystko sprzedane na jednej aukcji, z krótkim terminem od ogłoszenia. Do tego jakby nie patrzeć, kryzys covidowy. I to ma nie być sukcesem?

Oczywiście to moja subiektywna opinia ale poparta doświadczeniami uczestnictwa w kilkunastu aukcjach w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tam poniżej estymacji jest może 5-10% monet, spadają również pojedyncze, a sporo sprzedawanych jest znacznie powyżej cen spodziewanych. To wszystko przy cenach wywoławczych w okolicach 70% estymacji.
Tu większość monet sprzedana poniżej estymacji, mało tego - poniżej cen zakupu sprzed 10-15 lat.
A co do kryzysu kowidowego to nawet na tym forum osiągnęliśmy konsensus, że w czasie pandemii ceny poszły niezdrowo w górę.
Oczywiście wolumen robi swoje ale nie wiem czy w Desie pękną szampany.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #114 dnia: 01 Grudnia 2020, 10:08:28 »

Tu większość monet sprzedana poniżej estymacji, mało tego - poniżej cen zakupu sprzed 10-15 lat.
A co do kryzysu kowidowego to nawet na tym forum osiągnęliśmy konsensus, że w czasie pandemii ceny poszły niezdrowo w górę.
Oczywiście wolumen robi swoje ale nie wiem czy w Desie pękną szampany.

Wydaje mi się, że należałoby zacząć od cen zakupu - i to one były niezdrowe. Wyniki aukcji sprzed 10-15 lat, np. 1 i 2 Niemczyka były często szaleństwem i zostały boleśnie dla inwestorów, bo raczej nie kolekcjonerów, zweryfikowane np. na aukcji Polonica Reconciliata kilka lat temu. Takich cen już nie było nigdy później.
Desa regularnie obraca sztuką na wyższych pułapach cenowych, więc o szampanie pewnie nie było mowy, ot - dzień jak co dzień w pracy :)
Natomiast na miejscu komitenta myślę, że byłbym zadowolony.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #115 dnia: 01 Grudnia 2020, 10:11:19 »
No i tu się kłania punkt widzenia/miejsce siedzenia. Ja bym nie był  ;D

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #116 dnia: 01 Grudnia 2020, 10:42:31 »
Jakby tego nie interpretować to mamy ( co było pewne) rekord cenowy na naszym rynku.
50-cio dukatówka poszła za 2 832 000 PLN ( razem z prowizją). Warte odnotowania.
jarek

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #117 dnia: 01 Grudnia 2020, 16:00:09 »
No i tu się kłania punkt widzenia/miejsce siedzenia. Ja bym nie był  ;D

Trzeba to odnieść do cen rynkowych, a nie mierzyć przez osiągniecie estymacji, które były bardzo ‚ambitne’. Z tego pierwszego względu to jest sukces.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #118 dnia: 01 Grudnia 2020, 19:46:13 »


Oczywiście to moja subiektywna opinia ale poparta doświadczeniami uczestnictwa w kilkunastu aukcjach w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tam poniżej estymacji jest może 5-10% monet, spadają również pojedyncze, a sporo sprzedawanych jest znacznie powyżej cen spodziewanych. To wszystko przy cenach wywoławczych w okolicach 70% estymacji.


Nie wiem ale jakoś wydaje mi się z mojego własnego doświadczenia na aukcjach w UK (głównie Roma i DNW) i Niemczech (Busso i Emporium) (Szwajcaria rzadko bo nie lubię dopłacać VAT-u i opłat dodatkowych), że to jednak wygląda nieco inaczej i tych lotów spadkowych i poniżej estymacji często jest całkiem sporo - w dodatku dlatego tam kupuję :P Pytanie gdzie Pan uczestniczył w aukcjach w UK, no i może celowaliśmy w inny segment - bo Republika faktycznie idzie drogo.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2020, 19:48:43 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Aukcja monet złotych DESA
« Odpowiedź #119 dnia: 01 Grudnia 2020, 20:11:39 »
No ja właśnie republika. Na Romie kupuje regularnie i „okazja” to naprawdę rzadkość.

 

R E K L A M A
aukcja monet