Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:53:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.  (Przeczytany 2018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
W ramach małej reorganizacji zbioru zdecydowałem się oddać 50 pięknych i rzadkich monet Probusa na najbliższą aukcję RDA, która odbędzie się 22 listopada 2020 r.

Katalog aukcji jest dostępny na numisbids:

https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=4302&cid=131362

Oraz na onebid.pl (gdzie będzie opcja live bidding):

https://onebid.pl/pl/auction/935196/945/Ancient-coins-From-the-collection-of-a-true-connoisseur-of-Probus-coinage?p=1

Może coś Państwa zainteresuje. Jeśli tak, to powodzenia w licytacji!

Pozdrawiam,

Barnaba6

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Listopada 2020, 17:50:22 »
A może mógłby Pan przy okazji powiedzieć, na czym polega ta reorganizacja zbioru i czym się Pan kierował? Dla mniej zaawansowanych Kolegów z pewnością byłoby to pożyteczne. Bo na początku zwykle jest łapczywość, którą dobrze jest na różne sposoby studzić.

Reorganizacja polega na drobnym zmniejszeniu liczebności zbioru. Praca nad selekcją to była istna męczarnia, bo w sumie żal rozstawać się z każdą sztuką, gdyż to nie są dublety!

Z jednej strony kierowałem się tym, aby dobrać rzadkie i ciekawe monety w większości w pięknym stanie zachowania, a ponadto z wszystkich mennic, i to z różnymi popiersiami, rewersami i tytulaturami, tak aby powstała przekrojowa i atrakcyjna selekcja monet Probusa.

Z drugiej strony wybierałem egzemplarze, które - chociaż jak wskazałem powyżej nie są stricte dubletami - to jednak mam w zbiorze podobne typy z tymi samymi popiersiasami, rewersami i tytulaturami, z tych samych mennic, ale np. w nieco innym układzie, czy z innej oficyny itd. W ten sposób nie pozbawiam się niczego, co stanowiłoby prawdziwą lukę w kolekcji, a uzyskane środki będę mógł np. przeznaczyć w przyszłości na rzadkie, spektakularne (i drogie niestety) egzemplarze, których "typologicznie" w ogóle nie mam w kolekcji. A o takie coraz mi trudniej, a jak już się pojawiają na aukcjach, to kosztują naprawdę sporo:(

Niedawno na aukcji Leu mieliśmy np. przykład pięknego popiersia, którego jeszcze nie mam w kolekcji, ale które przekroczyło moje limity:

https://www.sixbid.com/en/leu-numismatik/7827/roman-imperial/6398440/probus-276-282-antoninianus-silvered-bronze?term=probus&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false



         
« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2020, 17:52:44 wysłana przez barnaba »

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Listopada 2020, 17:50:46 »
Wow.naprawdę zacne monety Pan wystawia.Powód musi byc naprawdę pilny skoro decyduje się Pan na sprzedaż takich perełek.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Listopada 2020, 13:19:04 »

Może coś Państwa zainteresuje. Jeśli tak, to powodzenia w licytacji!



Spróbuję wyszarpac Votisa,będzie ciężko

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopada 2020, 14:41:10 »

Może coś Państwa zainteresuje. Jeśli tak, to powodzenia w licytacji!



Spróbuję wyszarpac Votisa,będzie ciężko

Ambitnie:) powodzenia! Chociaż na wszelki wypadek może warto ustawić sobie też jakiś plan rezerwowy...

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Listopada 2020, 14:46:03 »
W dodatku była to okazja, bo cztery lata temu na aukcji Naumanna ta monetka kosztowała powyżej 20 tysięcy złotych.

Teraz to nie była okazja, ale mniej więcej realna wartość tej monety (chociaż nie znamy limitu zwycięzcy). Cena tej monety osiągnięta na aukcji Naumanna w 2016 r. była rezultatem chwilowego szaleństwa dwóch pasjonatów albo rezultatem jakiegoś sztucznego pomopowania ceny.

Tak czy owak, najlepsze sztuki Probusa, jak widać, są drogie.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:56:00 wysłana przez zenonmoj »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Listopada 2020, 16:20:12 »
Przypominam o jutrzejszej aukcji. Ostatni dzwonek na złożenie ewentualnych limitów dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w aukcji na żywo. powodzenia!

 

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopada 2020, 22:00:46 »
Gratulacje udanej aukcji.Z osiągnietych cen powinien byc Pan zadowolony i tym samym miec solidną podstawę do zakupu o wiele bardziej wyszukanych Probusów.Ceny popularesów ostro wywindowane,szkoda że pozycja z Wiktorią na globie spadła z aukcji,w mojej ocenie była zbyt szybko oferowana przed kanonadą rarytasów w późniejszym czasie i licytujący chomikowali środki na póżniejsze licytacje.Sam zresztą czaiłem się na Votisa ale poległem lecz mimo wszystko jestem zadowolony z nabycia odmiany z Perpetua.

Pozdrawiam Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Selekcja rzadkich monet Probusa na aukcji RDA 22 listopada 2020 r.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Listopada 2020, 10:44:38 »
Panie Macieju,

dziękuję za udział w aukcji i gratuluję wylicytowania rzadkiej i poszukiwanej tytulatury PERPETVO IMP PROBO AVG!

Aukcja rzeczywiście okazała się dużym sukcesem i pokazała, że można w Polsce dobrze sprzedać specjalizowany zbiór monet antycznych, czy też mniejszą lub większą część takiego zbioru (co przyznam, że nie było dla mnie takie oczywiste przed aukcją). Praktycznie o każdą pozycję była zażarta walka.

Co do (zaledwie) dwóch nieprzedanych pozycji, czasem tak bywa i nikt w sumie nie wie dlaczego akurat te konkretne dwie pozycje nie sprzedały się. Ceny wyjściowe były bardzo rozsądne jak na rzadkość, stan zachowania i atrakcyjność typologiczną tych dwóch egzemplarzy. Ale nie ma tego złego. Zostaną w kolekcji albo być może będą zaoferowane innym razem w przyszłości.

pozdrawiam,

Barnaba       
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2020, 13:39:43 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet