Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:05:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Philip I Arab slonik  (Przeczytany 960 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adam15

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Philip I Arab slonik
« dnia: 14 Listopada 2020, 17:02:59 »
Czesc wszystkim. W mojej kolekcji Philipa pojawily sie dwa odmience. Czy wedlug was ta moneta jest dziwna bo mnie to troche martwi?
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2020, 17:27:15 wysłana przez Adam15 »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopada 2020, 17:28:20 »
Witam, wcale nie jest dziwna, wręcz przeciwnie jest bardzo ładnie zachowana. Tu wybita tym samym stemplem rewersu:
https://www.acsearch.info/search.html?id=4831183

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopada 2020, 17:33:23 »
Czesc wszystkim. W mojej kolekcji Philipa pojawily sie dwa odmience. Czy wedlug was ta moneta jest dziwna bo mnie to troche martwi?

Piękna sztuka! Nie ma powodów do zmartwień.

Adam15

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopada 2020, 18:08:43 »
dzieki za slowa wsparcia. dlatego wlasnie dalem zdjecia na poczatek gdyz nie odroznia sie od 24 innych antoninianow Filipa I ktore posiadam. glownym problemem natomiast jest dziwny dzwiek jakis taki pusty a nie dzwieczny i niska waga bo tylko 2.64 grama. druga moneta z tymi samymi objawami jest bardzo popularna (PM TRP III COS PP). jutro zamieszcze zdjecia tej drugiej i sprobuje wrzucic porownanie dzwieku z niekwestionowanym orginalem z aukcji hd rausa nagrane na telefonie o ile da sie tu wrzucic taki plik.  Uratuje mnie jedynie fakt iz byl to okres kryzysu i psucia pieniadza ;)
« Ostatnia zmiana: 14 Listopada 2020, 18:11:31 wysłana przez Adam15 »

Adam15

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Listopada 2020, 19:26:59 »
dzieki. nie odbieram dzwieku za glowna przeslanke ale strasznie niska wage .druga moneta rowniez wazy mniej niz pozostale i dzwieczy tak samo jak ta. wyglad natomiast nie ma nic do zarzucenia. byc moze byly bite w troche innym stopie metali ale chyba moje zaniepokojenie tym faktem powinno byc zrozumiale
jutro w swietle dziennym zrobie fotki tej drugiej i podam wymiary. :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Listopada 2020, 19:40:51 »
Przez chwilę myślałem, że to ten, ale raczej nie: https://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?pos=-15818

Co do dźwięku, to srebro może zacząć się w takiej monecie rozwarstwiać, co zmienia dźwięk jaki daje. Natomiast antoninian Filipa ważący poniżej 3 gram faktycznie zapala światełko alarmowe.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Listopada 2020, 20:04:52 »
Natomiast antoninian Filipa ważący poniżej 3 gram faktycznie zapala światełko alarmowe.

Są i takie maluchy poniżej 3 gram:  https://www.acsearch.info/search.html?id=2114408 , ale są i takie ważące ponad 5 gram. Wydaję się, że moneta była potrakowana ostrą chemią w czasie czyszczenia, co mogło ją znacząco odchudzić.

Adam15

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopada 2020, 23:12:51 »
Dzieki za zainteresowanie. Rzeczywiscie srednia waga antoninianow Filipa to 4 gramy + - 0,2 g. zdazaja sie 24 mm olbrzymy jak Fides 4.83 czy Salus 5 gram ktore posiadam. co do dzwieku wydawanego przez monete przypomnial mi sie jeden fakt. Kiedys zakupilem 50 wykopkow z 4 wieku i eksperymentowalem z metodami czyszczenia. jednego z nich wrzycilem do elektroizy na 3 min zeby poluznic troche brud . niestety zapomnialem go wyciagnac i piekl sie dobre 30 min. Tak go spalilo ze wydawal dzwiek bardziej zblizony do aluminiowego zyla z PRL-u. Calkiem mozliwe ze moneta zostala czyms wytrawiona co zmienilo strukture stopu.
Jutro wroce do tematu ze zdjeciamitej drugiej bardziej popularnej monety.
Ps. A tak przy okazji dyskusji o antoninianach Filipa czy jest mozliwe jakos przypisac monety do poszczegolnych oficyn porownujac drobne roznice w portrecie cesarza? niektore maja orli nosek drugie duzy ale bardziej prosty, czolo wysokie inne nizsze itp

Adam15

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 48
Odp: Philip I Arab slonik
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopada 2020, 10:17:05 »
Czesc. To jest druga moneta o niskiej wadze bo tylko 2.4g

 

R E K L A M A
aukcja monet