Aktualności: Kalendarz TPZN 2021 - http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15351.msg115701.html#msg115701

 • 29 Listopad 2020, 20:34:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Smutne, gdy Olga Tokarczuk opowiada androny  (Przeczytany 1367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

 • Członkowie TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 1 249
 • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Smutne, gdy Olga Tokarczuk opowiada androny
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Listopad 2020, 13:27:12 »

Pragnę przypomnieć, że rządy prawicy przed wojną też nie były usłane różami. Pewnie Pan wie jak Sanacja traktowała opozycję w Twierdzy Brzeskiej, Berezie Kartuskiej. Pewnie Pan słyszał o maltretowaniu fizycznym i psychicznym
Korfantego, o zmuszaniu premiera Witosa do szorowania latryn. Skrytobójcze mordy też były i strzelanie do protestujących też. Ale oczywiście skala represji komunistycznych była zdecydowanie większa i tu nie ma dyskusji. Zgodzimy się chyba, ze najlepiej dla nas będzie jak ekstremiści z prawa i lewa nie będą mieć szans na realizację swoich ambicji. zdzicho liberał ze szczyptą lewicowości :)

Tak na marginesie to Sanacja zasadniczo obaliła rząd centroprawicowy, a ją samą trudno w kategoriach lewicowość-prawicowość ustawić. Zasadniczo była taką samą prawicą jak obecnie jest PiS - programowo zwłaszcza w kwestiach ekonomii to socjalizm pełną gębą, w II RP prawicową partią było m.in. Stronnictwo Narodowe. To typowy błąd logiczny w myśleniu obywateli Polski - taka swoista kalka że PiS to prawica, otóż do rozpatrywania tego czy dana partia jest prawicowa czy też lewicowa, nie służą wzajemne animozje polityków, czy artykuły gazet lub programy publicystyczne w którejkolwiek z TV, do tego są narzędzia np. wektory prawicowość - lewicowość w aspektach ideologiczno-światopoglądowym i ekonomicznym, gdzie to ten drugi tak naprawdę jest ważniejszy. Zresztą każdy może sobie sam taki prosty test przeprowadzić żeby się spozycjonować (dodam, że część osób które to robi próbuje oszukiwać test, żeby wypaść np. bardziej cool, a potem wychodzą im dziwne rzeczy :) ). Zakładając szczerą odpowiedź otrzymamy swoje preferencje: https://www.idrlabs.com/pl/pogladow-politycznychs/test.php
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zdzicho

 • Członkowie TPZN
 • Gaduła
 • *
 • Wiadomości: 905
Odp: Smutne, gdy Olga Tokarczuk opowiada androny
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Listopad 2020, 14:56:01 »
Jeśli mówimy o 1926 roku to tak  i to z pomocą PPS ale ja mówiłem o 1930 i represjach wobec Centrolewu.
Z sanacją jest pewien kłopot, bo nie była jednorodna. Niektórzy mówią o "rządach pułkowników", fakt, że to rządy autorytarne i fasadowy Prezydent stawał na baczność przed jakimś inspektorem / coś tak jak dzisiaj/. Mimo wszystko bliżej sanacji do prawicy niż lewicy.Z socjalizmem to przesada.Polowa lat 30-tych to poprawa koniunktury światowej i odbicie gospodarcze w Polsce, a co za tym idzie nowe miejsca pracy, wzrost płac i tyle. Podobnie PIS wykorzystał poprawę koniunktury po kryzysie finansowym i rzucił ludowi 500 zł, ale to nie ma nic wspólnego z lewicowością.

Lech Stępniewski

 • Gaduła
 • ****
 • Wiadomości: 7 016
  • NOT IN RIC
Odp: Smutne, gdy Olga Tokarczuk opowiada androny
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Listopad 2020, 14:58:32 »
Tak na marginesie to Sanacja zasadniczo obaliła rząd centroprawicowy, a ją samą trudno w kategoriach lewicowość-prawicowość ustawić. Zasadniczo była taką samą prawicą jak obecnie jest PiS - programowo zwłaszcza w kwestiach ekonomii to socjalizm pełną gębą, w II RP prawicową partią było m.in. Stronnictwo Narodowe.

Ależ wcale nietrudno! To tylko toporna peerelowska propaganda, którą poważnie mogą przyjmować jedynie idioci, twierdziła, że Sanacja była prawicowa, bo według tej propagandy przed wojną lewicowi byli wyłącznie komuniści i pewna część PPS-u, ale to już z zastrzeżeniami. No ale skoro tak, to trzeba przyjąć, że polski naród był do szpiku kości prawicowy, bo ta najprawdziwsza komunistyczna lewica miała jednak bardzo nikłe poparcie.

Już samo uświadomienie sobie, że Sanacja obaliła rząd centroprawicowy, wcale nie prawicowo-radykalny, dużo mówi. To jak ją po czymś takim nazwać: prawicą na lewo od centrum?; prawicą lewicową?  ;) Tymczasem była to dalej lewica co najwyżej z pewnymi domieszkami prawicowymi, bo pragmatycznie próbująca polepić postulaty różnych stron. Ale w rezultacie mało co z tego realizowała: mieliśmy chyba najbardziej postępowe prawo pracy w Europie, ale w dużej mierze na papierze. Mieliśmy obietnice rozruszania rodzimego kapitalizmu, ale tylko obietnice. To, co faktycznie udało się zrobić - Gdynia, COP - to wypisz-wymaluj "wielkie budowy socjalizmu". Już dawno zauważono, że gdyby w propagandowych reportażach Wańkowicza z tych budów zmienić nazwy, mogłyby to być modelowe reportaże z epoki Gierka o budowie Huty Katowice.

Owszem, Sanacja prześladowała polskich komunistów, ale Stalin też ich prześladował i zabił bez porównania więcej - Sanacja pod tym względem do pięt mu nie dorasta. To co, Stalin był jeszcze bardziej prawicowy niż Sanacja?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

wielkot

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 71
 • Zainteresowania: Monety S.A.P, denary Polski Królewskiej i... polskie banknoty
Odp: Smutne, gdy Olga Tokarczuk opowiada androny
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Listopad 2020, 15:30:32 »
... fakt, że to rządy autorytarne i fasadowy Prezydent stawał na baczność przed jakimś inspektorem / coś tak jak dzisiaj/.

Rozumiem, że to o panu Komorowskim ??

cyt:
"Posadzi się Bronka pod żyrandolem, niech pilnuje..."

 

R E K L A M A
aukcja monet