Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:51:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny  (Przeczytany 3257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« dnia: 16 Listopada 2020, 10:31:47 »
Witam.
Poniżej załączam zdjęcia bydgoskiego trojaka, szukałem w sieci ale tej odmiany nie znalazłem. Zastanawia mnie szczególne koniec napisu otokowego na awersie, widać tam jakieś poprawki i wg mnie liczbę 5 na końcu i chyba "9" pod "L", czyżby miałaby być data na końcu opisu. Nie wiem czy moja interpretacja jest prawdopodobna, spójrzcie Panowie sami i oceńcie. Korona z trójlistkami, trójlistek na rewersie przed orłem. W sumie jakiś taki dziwny. Wszelkie uwagi mile widziane.
Pozdrawiam

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2020, 11:56:15 »
Iger 95.B.9d. ?
Carum est, quod rarum est.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopada 2020, 12:33:39 »
Witam.
Dziękuję. Rewers odpowiada monecie sprzedanej przez WCN (nr 102761).
Pozdrawiam

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopada 2020, 14:03:18 »
"Zastanawia mnie szczególne koniec napisu otokowego na awersie, widać tam jakieś poprawki i wg mnie liczbę 5 na końcu i chyba "9" pod "L", czyżby miałaby być data na końcu opisu"

Moim zdaniem ta "pseudo-piątka" to element należący do korony jak widać na awersie załączonego egzemplarza

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopada 2020, 14:55:45 »
Zgadzam się z kolegą Phoenix, to mi wygląda na część korony.

Coś się jednak dzieje pod końcówką legendy. Proszę się przyjrzeć literze M w MDL.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopada 2020, 15:05:20 »
Witam.
Sęk w tym, że ten typ korony (z trójlistkami kończy się zwykle mniejszym, lub większym krzyżykiem), dodatkowo coś ala "9" wychodzi spod "L" i cień "O" po POL czyżby miało być POLO.
Szkoda, że jest niedobity, może byłoby wszystko jasne.
Pozdrawiam

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopada 2020, 15:09:42 »

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopada 2020, 21:02:00 »
Zgadzam się z kolegą Phoenix, to mi wygląda na część korony.

Coś się jednak dzieje pod końcówką legendy. Proszę się przyjrzeć literze M w MDL.

Wydaje mi się, że ta "5" nie jest elementem korony, bo taki sam element byłby umieszczony po drugiej jej stronie, a nie jest. Oczywiście przy założeniu, że korona powinna być symetryczna. Ta "5" z końcówki legendy awersu różni się kształtem od 5 umieszczonej na rewersie. A z drugiej strony, analogiczne zgrubienie L występuje chyba też na rewersie w POLONIE. Dlatego myślę, to może być jakiś ozdobnik, "wypełniacz" wolnej przestrzeni.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopada 2020, 21:34:27 »
Przede wszystkim ta korona jest za ciasna. Nie wiem, czy jest to skutek defektu bicia, czy nie pasujących do siebie punc. Możliwe, ze mincerz próbował dobudować ten brakujący kawałek korony.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopada 2020, 21:45:31 »
Przede wszystkim ta korona jest za ciasna.
Zgadzam się, domniemana 5 znajduje się idealnie w miejscu w którym powinna się korona kończyć.
Nota bene, dla przypomnienia, tak wygląda Zygmunt w za dużej koronie: https://onebid.pl/pl/auction/995/lot/306/rrr-zygmunt-iii-waza-ort-1622-wladca-w-koronie-na-oczach

;)
Pozdrawiam,
Paweł

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopada 2020, 22:08:48 »
Nie mam wątpliwości co do elementu korony (a nie piątki): raz, że jak napisał kol. cancan62, że bez niego korona siedziałaby królowi tylko na czubku głowy a poza tym też korona trojaka, który pokazałem jest nie całkiem symetryczna: nie dwa trójlistki tylko z prawej trójlistek a po lewej łuk.

Ciekawa jest sprawa litery "L": dwa razy ze zgrubieniem a raz (prawie) normalna i to jeszcze aby było trudniej to na awersie jest zarówno ta (prawie) normalna i ta z brzuchem. Jak ten fakt wyjaśnić?
Spekuluję, że rzemieślnik zaczął puncowanie inskrypcji awersu od SIG... i posuwał się zgodnie ze wskazówkami zegara -> "L" w POL jeszcze względnie wyszło ale w tym momencie do puncy przykleił się kawałek metalu i to drugie jak i trzecie na rewersie są  już brzuchate...  ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopada 2020, 22:27:44 »
Przede wszystkim ta korona jest za ciasna.
Zgadzam się, domniemana 5 znajduje się idealnie w miejscu w którym powinna się korona kończyć.
Nota bene, dla przypomnienia, tak wygląda Zygmunt w za dużej koronie: https://onebid.pl/pl/auction/995/lot/306/rrr-zygmunt-iii-waza-ort-1622-wladca-w-koronie-na-oczach

;)

To jest akurat podwójne bicie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopada 2020, 22:40:08 »
Witam.
Oczywiście nie będę upierał się przy "5", trojaczek jest jakiś inny (choć przyjmuję, że oryginalny), niewykluczone, że w "poniedziałek rano robiony", lub bity stemplem po przeróbkach. Może z czasem pojawią się ładniejsze (lepiej wybite) sztuki, to i cała prawda wyjdzie na wierzch. A na razie dołączy do zbiorku, jako ciekawostka.
Pozdrawiam
Paweł

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Listopada 2020, 08:28:21 »
Przede wszystkim ta korona jest za ciasna.
Zgadzam się, domniemana 5 znajduje się idealnie w miejscu w którym powinna się korona kończyć.
Nota bene, dla przypomnienia, tak wygląda Zygmunt w za dużej koronie: https://onebid.pl/pl/auction/995/lot/306/rrr-zygmunt-iii-waza-ort-1622-wladca-w-koronie-na-oczach

;)

To jest akurat podwójne bicie.

To był akurat taki żarcik.
Pozdrawiam,
Paweł

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojak 1595 Bydgoszcz-dziwny
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Listopada 2020, 09:19:00 »
Witam.
Oczywiście nie będę upierał się przy "5", trojaczek jest jakiś inny (choć przyjmuję, że oryginalny), niewykluczone, że w "poniedziałek rano robiony", lub bity stemplem po przeróbkach. Może z czasem pojawią się ładniejsze (lepiej wybite) sztuki, to i cała prawda wyjdzie na wierzch. A na razie dołączy do zbiorku, jako ciekawostka.
Pozdrawiam
Paweł
...ale, ale...skąd ta smutna nuta w wypowiedzi Kolegi: moneta (przynajmniej moim zdaniem) bez wątpliwości autentyczna a my jedynie próbowaliśmy odcyfrować co ma ona nam do opowiedzenia... :)

 

R E K L A M A
aukcja monet