Aktualności: Kalendarz TPZN 2021 - http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15351.msg115701.html#msg115701

• 29 Listopad 2020, 20:51:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: RIC VII - różnica w popiersiach  (Przeczytany 150 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Elagabalus

• Stały bywalec
RIC VII - różnica w popiersiach
« dnia: 18 Listopad 2020, 00:04:08 »
Czy jest ktoś w stanie wyjaśnić mi jak pięciolatkowi (z użyciem obrazków), czym różnią się:
- popiersie D3 od D4?
- popiersie N1 od N2?

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Odp: RIC VII - różnica w popiersiach
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Listopad 2020, 03:43:30 »
Proszę bardzo:

Oto obrazkowe wyjaśnienie różnicy między D3 a D4, ale (ważne!) tak jak są one opisane w Tabulated Key na stronie 88.

Dlaczego to zastrzeżenie? Bo potem w tekście wszystko jest na odwrót. Popiersia z hełmami z pękiem piórek są oznaczone jako D3, a te bez - jako D4. Na szczęście D4 występują tylko w jednej mennicy - Cyzicus. Ale na nieszczęście tam też wszystko jest znowu na odwrót, czy raczej - tam akurat jest tak, jak w Tabulated Key.

Czyli w wypadku mennicy w Cyzicus stosujemy Tabulated Key, a w wypadku innych mennic opisy z Tabulated Key zamieniamy miejscami (albo D3 czytamy jako D4)

Z N1 i N2 już takich problemów nie ma. To znaczy są tam jeszcze pewne nie notowane odmiany, ale to w tym wypadku nieistotne.

Różnica podstawowa znów dotyczy hełmu.

W wypadku N1 na hełmie jest wieniec laurowy:

W wypadku N2 na hełmie jest diadem perłowy:

http://www.notinric.lechstepniewski.info/7cyz93v_a_zoom.jpg
RIC VII - różnica w popiersiach

N2 również odnotowany jest tylko dla Cyzicus i można argumentować, że jest to w istocie lokalna odmiana stylistyczna. Tak niektórzy tamtejsi rytownicy wyobrażali sobie wieniec laurowy (co zresztą jest źródłem problemów także z innymi popiersiami z tej mennicy). Musi jakaś wyjątkowo drobnoliściasta odmiana wawrzynu tam rosła, czy co...

Czy teraz już wszystko jasne?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Elagabalus

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Listopad 2020, 07:37:24 »
Bardzo dziękuję!

Proszę mi wierzyć, że z naiwnym założeniem o poprawności RIC-owego opisu, naprawdę trudno było się w tym połapać. Już nawet uznawałem (mylnie), że plume jest tym irokezem/pióropuszem nad hełmem.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Listopad 2020, 13:02:01 »
naiwnym założeniem o poprawności RIC-owego opisu

Nie będę się znęcał nad omylnością RIC-a. Im bardziej wiem z własnego doświadczenia, w ilu miejscach tam można popełnić błąd, tym bardziej podziwiam.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

R E K L A M A
aukcja monet