Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 18:27:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Exlibrisy numizmatyczne  (Przeczytany 3365 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Exlibrisy numizmatyczne
« dnia: 20 Listopada 2020, 22:45:55 »
Od pewnego czasu po głowie chodzi mi zaprojektowanie swojego ekslibrisu numizmatycznego. Tu pojawia się problem wzornictwa, stylu. Tym bardziej że moje zainteresowania ciągle są dość mało zawężone. W zasadzie cała Polska Królewska, ale i Getto i kilka innych wątków. Jakie macie doświadczenie w tym temacie? Czy ekslibrisy jeszcze są przez Was używane czy to już tylko pamiątka minionej epoki. Pamiętam że S. Bulkiewicz pisał kiedyś o ekslibrisach numizmatycznych. Pochwalcie się swoimi wzorami, doświadczeniami. Dla wprowadzenia mały link:
http://ekslibrispolski.pl/?page_id=5151

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 783
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Listopada 2020, 09:11:32 »
Kilkanaście lat temu zrobiłem sobie prosty, mały exlibris.


Sprzedałem jakiś czas temu kilka książek, które przestały mi być potrzebne. Teraz są na aukcji Numis Poland
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

DagonX

  • Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 357
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Listopada 2020, 09:20:26 »
Tak dla przypomnienia, już jest taki wątek ;)

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,1737.0.html
Rada Oficerów 2015/16, 2019/20-2023/24

https://zastepczy.wordpress.com/

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Listopada 2020, 09:25:24 »
Prawdę mówiąc chyba mało kto w dzisiejszych czasach decyduje się na exlibrisy. Mniej ludzi gromadzi księgozbiory, a patrząc na młode pokolenie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ilość ta będzie dalej gwałtownie spadać.

Ja od kilku lat myślę o czymś takim, ale bardziej chodzi mi o kwestie porządkowe, niż zaznaczanie własnego śladu w książkach. Wydaje mi się, że panuję jeszcze nad własnym księgozbiorem, ale przy kupnie kolejnej pozycji czasem mam wątpliwości, czy przypadkiem jej już kiedyś nie nabyłem - i tu przydał by mi się spisany, ponumerowany, łatwo przeszukiwalny elektroniczny spis całości. Ponieważ naklejanie w książkach samych numerków wyglądałoby dość smętnie, myślałem do dorzuceniu jakiegoś motywu graficznego, ale tak żeby całość nie przekraczała wielkości 5x5 cm. Wklejanie ogromnych grafik wielkości całej strony uważam za nieco pretensjonalne. Przed wykonaniem tego pomysłu powstrzymują mnie dwie rzeczy - jedna to oczywiście spora ilość czasu, który można poświęcić na bardziej konstruktywne zajęcia, druga to brak wiedzy na temat klejów używanych przy dostępnych na rynku papierach samoprzylepnych. Innymi słowy nie mam pewności czy będą one neutralne dla papieru i po 10 czy 20 latach nie wytworzą jakiś nietypowych reakcji i nie zniszczą w ten sposób książek, do których zostały wklejone. Oczywiście można robić sobie klej samemu albo kupić coś polecanego np. w sklepie dla plastyków, ale to zwiększa znowu czas całej operacji.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 783
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Listopada 2020, 09:31:44 »
Jak widać, na moim exlibrisie jest ręcznie wpisany numer. Mam spis książek. Tylko numizmatycznych, bo dla reszty potrzebowałbym bibliotekarza.
Wymiary - 4 x 4 cm.
Zwykły papier samoprzylepny do drukarek laserowych. Po kilkunastu latach nie widzę żadnych negatywnych skutków, ale przyznaję, że nie lepiłem na starszych pozycjach wydrukowanych na kiepskim papierze. Exlibris jest tylko wsunięty między kartki.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Neko

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
    • PTN Łódź
  • Legitymacja: 072
  • Stowarzyszenie: PTN o/Łódź
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Listopada 2020, 12:46:39 »
Dziękuje za Wasze sugestie. Przejrzałem wcześniejszy wątek. Zwłaszcza katalog http://vladekg.pl/exlibris/e_katalog.htm jest wart przypomnienia. Co do prostego katalogowania książek numizmatycznych to ja używam darmowej aplikacji na telefon Moja Biblioteka. Można telefonem zeskanować kod ISBN lub wprowadzić ręcznie, wstawić zdjęcie okładki, wygenerować plik Exela. Ma oczywiście sporo ograniczeń. Ja wykorzystuję kolejne zakładki Komiks czy Video Games na czasopisma numizmatyczne czy WN lub BN. Wracając do ekslibrisów rodzi się pytanie stempel czy wklejana karteczka. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady. Temat do przemyślenia.
Pozdrawiam.
MF

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Listopada 2020, 14:57:45 »
używam darmowej aplikacji na telefon Moja Biblioteka. Można telefonem zeskanować kod ISBN
Co do takich aplikacji to jak zwykle o niebo lepiej sprawdza się zwykły excel. Można sobie dodać zawsze nową kolumnę (np. "wypożyczono-komu") i nie ma problemu, że po nowym upgradzie systemu operacyjnego przestanie działać, bo jego niszowy producent właśnie pół roku temu splajtował.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Listopada 2020, 20:55:04 »
Wydaje mi się, że panuję jeszcze nad własnym księgozbiorem

Szczęśliwy z Pana człowiek!
"Wydaje mi się" jest tu słowem-kluczem. Jestem w stanie znaleźć dowolną książkę, której szukam, sporą większość jeszcze tego samego dnia. Natomiast posiadam zapewne mnóstwo książek, o których na bieżąco nie pamiętam, że je mam. Nie mam też pojęcia ile dubli szczerzy na mnie kły z tylnych rzędów. Mam nadzieję, że niewiele, ale to tylko nadzieja. Te dwie ostatnie kwestie wyjaśniłby dobry inwentarz, ale ilość czasu, który trzeba by poświęcić na jego sporządzenie jakoś mnie przerasta.

Zostawiłbym góra dwie trzy półki ze względów sentymentalnych. A ile miejsca w mieszkaniu by się zwolniło! Prawie jak dodatkowy pokój.
I nie czuł by się Pan jakoś dziwnie w tych pustych ścianach?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Listopada 2020, 15:46:45 »
obrazki bym sobie powiesił!
Na dobry obrazek zawsze się gdzieś miejsce znajdzie. Chociażby w przedpokoju albo nad łóżkiem.

na przykład coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/digi-art-bosch-ogrod-rozkoszy-ziemskich-160x100-9802089936
Drogo. Ja za swój "Ogród..." dałem jakoś o połowę mniej. Te gotowce dostępne na allegro mają sporą marżę producenta, a wystarczy ściągnąć sobie z wikipedii większy skan danego dzieła i wysłać bezpośrednio do punktu, który robi odbitki na płótnie. Trzeba tylko pilnować, żeby ściągnięty plik miał co najmniej 150 pikseli na przewidywany cal wydruku... no, od biedy 100.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:57:42 wysłana przez zenonmoj »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 908
  • TPZN 080
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Lipca 2022, 22:14:51 »
W ostatnim czasie w moje ręce trafiło XIX wieczne czasopismo niemieckojęzyczne - ZEITSCHRIFT FÜR MÜNZ-, SIEGEL- UND WAPPENKUNDE. W którym znajdował się exlibris dr. E. Mertens

 
exlibris autora.jpgExlibrisy numizmatyczne


Dr. Eberhard Mertens 1895-1968 był numizmatykiem i autorem niniejszej publikacji:

 
IMG_0748.jpgExlibrisy numizmatyczne


Od pewnego czasu po głowie chodzi mi zaprojektowanie swojego ekslibrisu numizmatycznego. Tu pojawia się problem wzornictwa, stylu. Tym bardziej że moje zainteresowania ciągle są dość mało zawężone. W zasadzie cała Polska Królewska, ale i Getto i kilka innych wątków.

Ciekawe czy autor wątku stworzył już swój exlibris? Myślę, że dobrym pomysłem jest połączenie widoku monety i księgozbioru.
Dodatkowo uważam, że nie trzeba skupiać się tylko na jednym wzorze. Zdecydowanie może Pan zamówić różne exlibrisy z podziałem na dany zakres zainteresowań. Może to być nawiązanie do epoki, ale też do miejsca. Czyli np. charakterystyczny budynek czy herb miasta plus związana z nim moneta, a to wszystko z pańskim napisem.
Norbert

Swobódka

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Zainteresowania: Zygmunt II August, Chanat Krymski (XVIw. - Dewlet I Girej), Olbia Pontyjska
Odp: Exlibrisy numizmatyczne
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Września 2022, 23:18:23 »
To bardzo ciekawy wątek. Z mojej perspektywy - mimo, że zdarzyło mi się stworzyć kilka Ex Librisów, pierwszy jeszcze w liceum dla szkolnej biblioteki - to jednak jest to po prostu udziwnienie i ekstrawagancja. Samo łacińskie sformułowanie "ex libris" jest obce i anachroniczne. Należy mieć świadomość, że znak osobisty czy własnościowy w każdej epoce musiał prezentować wartość praktyczną. Choćby jedynie reprezentatywną - tu tego brakuje. Spotkałem kilku polskich kolekcjonerów sztuki współczesnej i swoją profesorkę historii sztuki z ASP, którzy zaprosili ulubionych artystów do wykonania "ex librisu" domowej biblioteczki, w jakimś sensie ma to sens.

Sam, mimo, że jestem twórcą wizualnym i na studiach pokochałem rytownictwo - nie używam grafiki, tym bardziej z "ex librisem". Znaczę książki, obrazy i niektóre bliskie przedmioty wypracowanym, prostym inicjałem. Przyjdzie może czas na monety. Niemniej "ex libris" słusznie jest już historią. Dla znaków własnościowych i osobistych - przeciwnie, miejsca jest aż nadto.

 

R E K L A M A
aukcja monet