Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:06:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Probus - CLEMENTIA TEMP - nie mogę go złożyć do kupy żeby dopasować nr ref.  (Przeczytany 822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Jak w temacie - generalnie nie ma problemu z legendą itd., gorzej że nie mogę go jakoś dopasować, brakuje mi wszystkich części składowych pasujących łącznie do legendy i popiersia awersu. Niby mam szablon HELVETIKI, ale coś mi się nie dodaje Victoria na globie do legendy awersu (pewnie źle szukam, ale po kilku przejechaniach legend musiałem albo przegapić za każdym razem, albo... no właśnie, jako niemal laik w kwestii Probusa pewnie popełniam jakiś typowy błąd :P ). Więc pytanie jaki to nr referencyjny będzie? Nie będę już tego tłumaczył bo i tak dla zainteresowanych to w sumie bez znaczenia, tyle mniej więcej mi wyszło:

Probus IMP CM AVR PROBVS PF AVG; RDC? - Radiate, draped, cuirassed? bust right / CLEMENTIA TEMP Emperor standing right holding eagle-tipped? sceptre and receiving Victory on globe from Jupiter standing left holding sceptre in left hand, A in centre, XXI in exerque

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Tego zapomniałem napisać, ale szukając przez HELVETICĘ problemem było brak globu w opisie, gdzie w innych przypadkach był i na tym poległem. Przyznaję że zdjęć specjalnie nawet nie przeglądałem poza początkową fazą, kiedy uznałem, że prościej będzie najpierw znaleźć odpowiedni pasujący opis i przypisany do niego numer ref. Dziekuję będę musiał zweryfikować zaufanie co do szczegółowości opisów HELVETIKI :) Przyjrzałem się jeszcze raz zdjęciu Pana barnaby z tego zbioru i już sam nie wiem czy na nim jest glob czy go nie ma, na sceptrze też nie ma orła, na mojej hmmm coś jest ale też pewności nie mam. Poza tym reszta się zgadza, tak jak i w opisie HELVETIKI bez globu i orła :(
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2020, 21:29:52 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
. Dziekuję będę musiał zweryfikowac zaufanie co do szczegółowości opisów HELVETIKI :)

Sądzę, że dużo bardziej przydatna będzie wyszukiwarka na stronie Christopha Olivy, PROBUS COINS.

https://probuscoins.fr/search



borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
To mi się też przyda, dziękuję.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Pana egzemplarz to RIC 922.

Tutaj inne egzemplarze tego samego typu:

https://probuscoins.fr/search?atelierID=2&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=922&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

Jakość wyrobów mennicy Antiochii pozostawia wiele do życzenia i nie może się równać np. z Rzymem, Ticinum czy Siscją. Faktycznie globus pod Wiktorią nie zawsze jest dobrze wykonany i widoczny, czasem to tylko ledwie zamarkowana kropeczka, ale generalnie zawsze tam jest. 

Co do Orła na berle, to RIC o nim nie wspomina przy opisie monet nr 921 i 922. W rzeczywistości natomiast nie występuje na egzemplarzach RIC 922 (późniejsza emisja), zaś występuje na egzemplarzach RIC 920 i 921 (wcześniejsza emisja):

https://probuscoins.fr/search?atelierID=2&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=921&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

https://probuscoins.fr/search?atelierID=2&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=-1&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=920&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
I sprawa wyjaśniona, dziękuję :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet