Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 10:25:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 7 aukcja Numimarketu  (Przeczytany 11659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ney

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 42
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Listopada 2020, 18:58:28 »
Witam, chcialbym zapytac jak to bylo z tymi 10 rubli 1911 , czy byly naprawde wybijane po tym roku? Jesli tak to kiedy, w okresie ZSRR czy w okresie miedzywojennym? Pytam bo Kilka juz razy slyszalem, ze podobno byly dobijane w okresie pozniejszym ale zadnych konkretow. Pozdrawiam

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Listopada 2020, 19:08:47 »
Gdyż to nie żaden wariant

Nie do końca, choć szanuję opinie osoby co nie zauważyły różnicy.
 
307340_2b_zaznaczenie.jpg7 aukcja Numimarketu
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2020, 19:12:48 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Listopada 2020, 19:11:34 »
Witam, chcialbym zapytac jak to bylo z tymi 10 rubli 1911 , czy byly naprawde wybijane po tym roku? Jesli tak to kiedy, w okresie ZSRR czy w okresie miedzywojennym? Pytam bo Kilka juz razy slyszalem, ze podobno byly dobijane w okresie pozniejszym ale zadnych konkretow. Pozdrawiam

https://www.monetyforum.pl/viewtopic.php?f=12&t=1149&p=33626&hilit=1911#p33626
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Listopada 2020, 19:11:57 »
...
Nowodieł to oficjalna nazwa dla rosyjskich monet wybitych z datą oryginału w późniejszym okresie z nowych stempli lub starych - w tym przypadku mogły być wybite poza mennicą - taka jest mniej więcej zwięzła definicja wg. Uzdenikowa.

Nie zmienia to faktu, że to robienie z kolekcjonera "duraka". Np. 10 rubli 1911 podobno bite na potęgę przez ZSRR.

Mnie nie chodzi o żadne bicia, które miały miejsce w wieku XX czy później, nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi sie, że pierwsze nowodieły były bite jeszcze w XVIII wieku.

A ostatnie, to Kiedy? W XXw. w XXI?
A ten sprzedawany, to KIEDY? W XVII w., czy może w ubiegłym roku?

Nie sądzą państwo że kupujący ma prawo do RZETELNEJ INFORMACJI, na co wyłoży środki.
Osobiście mam wątpliwości co do rzetelności tak dostarczonej informacji, stąd też prosba o opinię bardziej doświadczonego grona.
Carum est, quod rarum est.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Listopada 2020, 19:32:01 »
Przecież w tych aukcjach jest jasno napisane że to nowodieły, proszę sobie poszukać o nich informacji albo poczekać aż Pan arcze się wypowie w tej kwestii, ja nie jestem specem od Rosji. Z tego co wiem te bite przez mennicę w St. Petersburgu są nie mniej wartościowe i pożądane jak oryginały, nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się że miały też inne zdobienia na rantach.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Listopada 2020, 19:50:26 »
Przecież w tych aukcjach jest jasno napisane że to nowodieły, proszę sobie poszukać o nich informacji albo poczekać aż Pan arcze się wypowie w tej kwestii, ja nie jestem specem od Rosji. Z tego co wiem te bite przez mennicę w St. Petersburgu są nie mniej wartościowe i pożądane jak oryginały, nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się że miały też inne zdobienia na rantach.

Sprecyzujmy.
W aukcjach JEST napisane, że to Nowodieły, ale słowo JASNO jest moim zdaniem dużym nadużycie.

Skoro, jak pan twierdzi, przedmiotem sprzedaży jest nowodieł (jest to jasno napisane), to czemuż ów "jasny opis", praktycznie w 100 % odnosi się do oryginału, a informacji na temat rzeczywistego przedmiotu sprzedaży brak (rok produkcji, mennica itp...)

I czy nie sadzi pan, że to sprzedający wpierw powinien takich informacji kupującemu dostarczyć, a nie wysyłać klienta aby sam sobie szukał...
OK, byłbym w stanie poszukać, tylko czego ??? Nie mam przecież żadnego punktu odniesienia. Ani gdzie wybito, ani kiedy ani przez kogo...

Może prościej byłoby to wszystko.... zamieścić w opisie.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2020, 19:56:50 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Listopada 2020, 20:05:49 »
A tu taki piękny kwiatek.. znaczy talar wrocławski  :)
Tu w marcu poszedł za ponad 12500zł
https://onebid.pl/pl/auction/1164/lot/490/r-slask-ferdynand-i-talar-miejski-1544-wroclaw-piekny

... a teraz w listopadzie za ponad 10000zł.
https://onebid.pl/pl/auction/1440/lot/554/slask-wroclaw-ferdynand-i-talar-1544-wroclaw

A jaką piękną patynę złapał w międzyczasie  ;D  - właściciel musi mieszkać w bardzo zanieczyszczonej okolicy.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Listopada 2020, 20:12:03 »
Aukcja fajna dla sztandarów 1930. Nie udało mi się złapać nic, ale fanty godne gratulacji MS 63 i MS 64.

Nike 1930 tylko godna uwagi wobec zdwojenia 19 w dacie. Ciekawostka.

PS. Dałem ceny zaporowe i ... poszło po bandzie. Sorry, ale to albo ktoś wie o co chodzi albo kupował abnegat z kasą. Następnym razem dam 10.000 złotych ;). Jest kryzys. Ludzie, zaciągnijcie ręczny. Jest recesja.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2020, 20:22:20 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Listopada 2020, 20:23:36 »

Nie do końca, choć szanuję opinie osoby co nie zauważyły różnicy.


Tu też podobna kreska się rysuje - https://wcn.pl/auctions/23/566

A tu taki piękny kwiatek.. znaczy talar wrocławski  :)
Tu w marcu poszedł za ponad 12500zł
https://onebid.pl/pl/auction/1164/lot/490/r-slask-ferdynand-i-talar-miejski-1544-wroclaw-piekny

... a teraz w listopadzie za ponad 10000zł.
https://onebid.pl/pl/auction/1440/lot/554/slask-wroclaw-ferdynand-i-talar-1544-wroclaw

A jaką piękną patynę złapał w międzyczasie  ;D  - właściciel musi mieszkać w bardzo zanieczyszczonej okolicy.


Niekoniecznie, wmario tak przepala zdjęcia, że ta patyna mogła tam już być


husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Listopada 2020, 20:26:03 »
Tak, no cóż, to też możliwe.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Listopada 2020, 20:27:04 »

Nie do końca, choć szanuję opinie osoby co nie zauważyły różnicy.


Tu też podobna kreska się rysuje - https://wcn.pl/auctions/23/566

...

To jest badziewie i Ty to wiesz i ... czujesz. A kto wie, czy to nie jest znak rozpoznawczy autora? 5 guldenów 1923, vel 1927, taka kreska. A tak se koleś.. pociągnął.Może jakiś "profesor" coś doda? Lubie i cenię ludzi ze środowiska. Jestem tylko prostym inżynierem (dla abnegatów magistrem tyż), a może aż nadto? Co na to magistry z ASP od konserwacji, co z Archeologii, co z .. Historii? Zatkało kakao? Une takie uczune w temacie. Une sie znajo.
« Ostatnia zmiana: 29 Listopada 2020, 20:51:09 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Listopada 2020, 21:12:18 »
A jakie jest panstwa zdanie w tym temacie? Gdzie właściwie leży granica pomiędzy marketingiem, a zwykłą kupiecką rzetelnością.

   https://onebid.pl/pl/auction/1440/lot/957/rosja-elzbieta-i-medal-z-1753-roku-anulowanie-podatkow-wewnetrznych-nowodiel

Panowie piszą o wybijaniu a to jest oczywisty odlew...Ten aż gryzący w oczy bąbel podpowiada że powierzchnia tego medalu nie była czyszczona tylko odlana.


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Listopada 2020, 21:31:36 »
Przecież w tych aukcjach jest jasno napisane że to nowodieły, proszę sobie poszukać o nich informacji albo poczekać aż Pan arcze się wypowie w tej kwestii, ja nie jestem specem od Rosji. Z tego co wiem te bite przez mennicę w St. Petersburgu są nie mniej wartościowe i pożądane jak oryginały, nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się że miały też inne zdobienia na rantach.

Sprecyzujmy.
W aukcjach JEST napisane, że to Nowodieły, ale słowo JASNO jest moim zdaniem dużym nadużycie.

Skoro, jak pan twierdzi, przedmiotem sprzedaży jest nowodieł (jest to jasno napisane), to czemuż ów "jasny opis", praktycznie w 100 % odnosi się do oryginału, a informacji na temat rzeczywistego przedmiotu sprzedaży brak (rok produkcji, mennica itp...)

I czy nie sadzi pan, że to sprzedający wpierw powinien takich informacji kupującemu dostarczyć, a nie wysyłać klienta aby sam sobie szukał...
OK, byłbym w stanie poszukać, tylko czego ??? Nie mam przecież żadnego punktu odniesienia. Ani gdzie wybito, ani kiedy ani przez kogo...

Może prościej byłoby to wszystko.... zamieścić w opisie.

Z forum coinpeople.com o nowodiełach:

Novodels are copies of old Russain coins which were manufactured by mints for over 200 years. The majority of them come from the St.Petersburg mint (XVIII-XIX c) and the Ekaterinburg mint (XIX c). It is also possible that Moscow mint took part in their manufacture during the XVIII c. The manufacture of novodels arose from the legalized practice of making medals to order. In St. Petersburg, this was common immediately after the mint started work again in 1738. In the same way as the cracked medal dies were replaced by new ones, a small number of coin dies were recopied and kept in store in anticipation of fresh orders. In time this led to the appearance of various "hybrids": the more fanciful among them were manufactured illegally by workmen in the mint, who had access to the dies. The novodels had some weak points as far as their technical aspects were concerned (dimensions, weight, metal, standard, edges).As a rule, edging instruments did not survive.

It is possible to divide novodels into the following groups (not counting the "hybrid" combination):

1.late stamping with authentic dies

2.stamping with copies of dies

3.re-stamping with dies cut after previously issued coins, or even after their reproductions in books

4.copying of coins which were produced by mints other than the one involved

5.striking with "borrowed" dies

6.the manufacture of coins which did not exist before

A great many die-copies of all types were destroyed in the St.Petersburg circa 1840, but since then there were two huge issues of novodels in Ekaterinburg, which included coins from other mints as well. Perhaps one of the first "invented" novodel is a denga of Peter the Great, bearing a Latin inscription and dating from 1700. The Manufacture of novodels coins was officially prohibited in the 1870s.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Listopada 2020, 21:35:47 »
Przecież w tych aukcjach jest jasno napisane że to nowodieły, proszę sobie poszukać o nich informacji albo poczekać aż Pan arcze się wypowie w tej kwestii, ja nie jestem specem od Rosji. Z tego co wiem te bite przez mennicę w St. Petersburgu są nie mniej wartościowe i pożądane jak oryginały, nie pamiętam dokładnie ale wydaje mi się że miały też inne zdobienia na rantach.

Sprecyzujmy.
W aukcjach JEST napisane, że to Nowodieły, ale słowo JASNO jest moim zdaniem dużym nadużycie.

Skoro, jak pan twierdzi, przedmiotem sprzedaży jest nowodieł (jest to jasno napisane), to czemuż ów "jasny opis", praktycznie w 100 % odnosi się do oryginału, a informacji na temat rzeczywistego przedmiotu sprzedaży brak (rok produkcji, mennica itp...)

I czy nie sadzi pan, że to sprzedający wpierw powinien takich informacji kupującemu dostarczyć, a nie wysyłać klienta aby sam sobie szukał...
OK, byłbym w stanie poszukać, tylko czego ??? Nie mam przecież żadnego punktu odniesienia. Ani gdzie wybito, ani kiedy ani przez kogo...

Może prościej byłoby to wszystko.... zamieścić w opisie.
W moim odczuciu termin nowodiełu jest tak powszechny i zrozumiały w numizmatyce, że nie ma o czym mówić. Trochę to tak wygląda, jak by się Pan obrażał, że w salonie samochodowym określono typ nadwozia jako hatchback. To też wyraz obcy. Dlaczego w tym przypadku nowodieł? Proszę zwrócić uwagę, że chodzi o monety rosyjskie.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Listopada 2020, 21:38:50 »
...
W moim odczuciu termin nowodiełu jest tak powszechny i zrozumiały w numizmatyce, że nie ma o czym mówić.
...

To jest robienie wody z mózgu. Albo coś jest oryginałem, albo nim nie jest. Zasada prosta.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

 

R E K L A M A
aukcja monet