Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:31:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 7 aukcja Numimarketu  (Przeczytany 11612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #60 dnia: 30 Listopada 2020, 22:47:18 »
W 1966 roku OSSOLINEUM wydało kapitalną pracę autorstwa Franka Arnau'a "Sztuka fałszerzy - fałszerze sztuki".
Polecam lekturę choćby tych pierwszych pięciu stron, jako przyczynek do trwającej dyskusji.
Daje do myślenia. :)
Pozdrawiam,
Paweł

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #61 dnia: 30 Listopada 2020, 23:06:56 »
Dzieki, mam cos do przeczytania

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #62 dnia: 30 Listopada 2020, 23:11:08 »

Srebrzona w epoce boratynka jest oryginałem? Przecież oryginalna boratynka jest wykonana z miedzi. Srebrzenie dodawało wartości, bo taka moneta udawała srebrnego szeląga. Jak dzisiaj monetę 1 złoty pokryję warstwą złota, to będzie monetą oryginalną czy falsyfikatem?
Analogią do starych, naprawianych mebli są naprawiane monety. Załatanie dziury, odtworzenie brakujących liter, cyfr, fragmentów rysunku i brak informacji na ten temat w opisie monety jest oszustwem czy nie jest? Przecież taka naprawiana moneta nie powstała w epoce. Nie jest oryginalna. Takie żonglowanie słowami tworzy szarą strefę, w której pełno niejednoznaczności

Jeśli sprzedaję srebrzoną boratynkę z opisem "boratynka, posrebrzona w epoce", to gdzie tu miejsce na falsyfikat? Czy mam jeszcze dopisać - uwaga, falsyfikat, boratynki były bite w miedzi i tam jest miedź pod spodem, ale na wierzchu jest srebro?
Jeśli sprzedaję monetę z załataną dziurą, i daję na ten temat informację w opisie "załatana dziura", to czy to za mało, i mam napisać "uwaga falsyfikat, dziury nie załatała mennica?
Pisze Pan o braku informacji - ale odniosłem wrażenie, że cały czas mówimy o monetach, które sa opisane prawidłowo i opis niczego nie ukrywa, tylko brakuje tam słowa falsyfikat, które coś miałoby diametralnie zmieniać.
Starałem się wytłumaczyć, dlaczego uważam to słowo za zbędne przy prawidłowym opisie.
Mnie to kojarzy się z kawą na wynos z ostrzeżeniem "uwaga, zawartość może być gorąca" :)
Ale ja właśnie odnosiłem się do braku prawidłowego opisu
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #63 dnia: 30 Listopada 2020, 23:44:40 »
Cytuj
Nawet bicie z oryginalnych stempli nie oznacza, że moneta jest prawdziwa.
Moneta - środek płatniczy wybity w oficjalnej mennicy w określonym dla tej emisji czasie na zamówienie władzy państwowej.
Co to oznacza prawdziwa? Można powiedzieć prawdziwa jest, bo istnieje...
Nie wiem czy Pana definicja monety jest właściwa. Jej stosowanie napotyka u mnie spore trudności. Są przecież monety w historii, które będą poza jej nawiasem a są ładnym kawałkiem historii numizmatyki polskiej, a nie działalności fałszerskiej. Na przykład denary Sieciecha, chyba nie spełniają Pana definicji monety. Mam też wątpliwości np. w stosunku do monet bitych stemplami przeniesionymi z innej mennicy. Z podwórka Jana Kazimierza: portugał poznański i "bydgoski" - ten sam stempel awersu. Mało tego już dziś mogę napisać, że  szóstaki Jana Kazimierza nie spełniają ordynacji menniczej, co z nimi? Jeśli TLB wybił więcej szelągów niż mu kazano, to co z nimi? Jak dziś w zbiorze odróżnić te falsyfikaty od oryginałów, które mógł wybić? Pytań jest zdecydowanie więcej to tylko wybrane.
Nie prawdziwa w rozumieniu, że wybito ją po okresie emisji i nie była prawnym środkiem płatniczym. Denary Sieciecha były emisją prywatną i tylko sprzyjające okoliczności umożliwiły jej emisję i obieg na terenie kraju, a emitent fatalnie skończył.
Przenoszenie stempli. Nie ma wątpliwości. Taka organizacja pracy.
Zaniżanie ilości kruszcu w monecie emitowanej oficjalnie w kraju nie ma związku z jej oryginalnością, a raczej z polityką jeśli odbywało się to za przyzwoleniem władcy. Boratynki, fakt, musimy je uznać za oryginalne, bo takie były. W sumie tez nie wiemy czy Boratini robił to na własną rękę czy za cichym przyzwoleniem. Możemy tak pokazywać różne kwiatki odbiegając od istoty problemu. A problemem jest nazewnictwo.

« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2020, 08:04:40 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Grudnia 2020, 02:11:13 »
Gdyż to nie żaden wariant

Rzeczywiście przy dużym powiększeniu widać tą kreskę o której Pan MMZ wspominał. Czy ma Pan może jakiś pomysł w jaki sposób mogła powstać? Oczywiście pęknięcia stempli występują i do dużo wieksze na innych monetach próbnych II RP, ale zwykle na więcej niż jednym egzemplarzu. Tutaj trzeba by założyć że wystąpiło ono na ostatnim, lub inne się jeszcze na rynku nie ukazły, albo nie jest to pękniecie stempla.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #65 dnia: 02 Grudnia 2020, 14:32:59 »
Wedlug mnie jest to zuzycie stempla. Widac rozniez pekniecie miedzy Z i D w slowie ZJAZD.
Jak podal uzytkownik khubeo: https://wcn.pl/auctions/23/566 widac juz tutaj zarys kreski (niestety jakos zdjecia z wcn-u cienka)
Moze ktos sie wypowie na temat jakosci stempli robionych pod probne/okolicznosciowe monety, ale wydaje mi sie, ze ich jakosc nie byla najepsza, wiedzac ze wybitych bedzie (jak w tym przypadku) ponizej 100 sztuk

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Grudnia 2020, 00:11:24 »
Dziękuje za odpowiedź, mam podobne zdanie na ten temat, ale zawsze warto z Szacownymi Kolegami je skonfrontować, tym bardziej że kolegę MMZ oprócz czasem impulsywnych wypowiedzi kojarzę z dość dużym oglądem monet.
pozdrawiam serdecznie

Atryda25

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #67 dnia: 06 Grudnia 2020, 01:15:18 »
Kontynuując jednak temat powyższej monety wykończenie "z" budzi spore wątpliwości...

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #68 dnia: 06 Grudnia 2020, 16:10:52 »
Ten wynalazek z aukcji ma felery na "Z"
 
IMG_20201206_160758.jpg7 aukcja Numimarketu
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #69 dnia: 06 Grudnia 2020, 18:05:59 »
Czy ta 2 złote 1924 litera H nie jest z tej samej stajni?
 
IMG_20201206_180327.jpg7 aukcja Numimarketu


Takie wypustki i kreski jakby znajome.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #70 dnia: 06 Grudnia 2020, 18:38:48 »
Nie ma to jak przeczytać, jak mmz rozmawia ze swoim klonem Atryda25 na forum. Na forum monety.pl też zakładał wiele kont, korzystał ze zmiennego IP i dyskutował ze sobą. Radzę administracji przyjrzeć się temu osobnikowi, bo jak on gdzies się pojawia, to z miejsca zaczynają sie pyskówki. Ogólnie nic nie wnosi w dyskusję, tylko sieje ferment, wszędzie widzi podstęp, spisek i falsyfikaty.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Grudnia 2020, 19:01:39 »
Śmieszny jesteś człowieczku

edit /bo to było "nieeleganckie"/ w stosunku do nowego użytkownika, pasjonata numizmatyki.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2020, 22:00:53 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Grudnia 2020, 19:59:15 »
Takiego chamstwa nie życzył bym sobie na tym forum.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Grudnia 2020, 20:00:21 »
Takiego chamstwa nie życzył bym sobie na tym forum.

Czyli nowy jest prowokatorem?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: 7 aukcja Numimarketu
« Odpowiedź #74 dnia: 06 Grudnia 2020, 20:01:42 »
Nie wiem. Ja tu nie widzę żadnej prowokacji. Widzę za to szambo wylewające się z Pana klawiatury.

 

R E K L A M A
aukcja monet