Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:47:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??  (Przeczytany 1599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« dnia: 27 Listopada 2020, 09:34:50 »
Witam.
Chciałbym zapytać Kolegów o poniższego trojaka, przeglądając archiwa sieci takiego samego nie znalazłem, ten sprzedany trojak: https://onebid.pl/pl/auction/739/lot/427/stefan-batory-trojak-ryga-1586-nasladownictwo-b-rzadkie, ma pewne elementy wspólne (litera S, "lilijka"), waga monety ok. 2,2 g, i tu mój roboczy wniosek czy to nie naśladownictwo z Transylwanii. A jakie jest Wasze zdanie.
Pozdrawiam

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopada 2022, 16:46:33 »
Witam.
Poniżej trojaczek z 86 wyglądający na naśladownictwo (taką opinię wyraził Pan. D. Marciniak), a ostatnio przeglądając Ma-schopa przyjrzałem się temu wynalazkowi: https://www.ma-shops.com/saenn/item.php?id=57290 i mam wrażnie, że warsztat ten sam. Dziękuję za opinie i pozdrawiam.
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopada 2022, 18:20:39 »
To już było 2 lata temu. http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15469.0.html

Osobiście uważam za lewy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopada 2022, 18:49:05 »
Witam.
Hmm, nie wykluczam, ale wtedy mam wrażenie, że z tą monetą: https://onebid.pl/pl/monety-stefan-batory-trojak-ryga-1586-nasladownictwo-b-rzadkie/355533 jest wiele wspólnych cech, więc czy i ona jest lewa, i jeśli tak to zastanawiam się kto i w jakim celu to zrobił.
Pozdrawiam
Paweł
« Ostatnia zmiana: 07 Listopada 2022, 18:54:45 wysłana przez Koala »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwietnia 2023, 00:25:49 »
Przepraszam, ze tak długo nie pisałem na ten temat.
Moneta ta wygląda bardzo przyzwoicie, ale ma pewne cechy nietypowe dla innych trojaków ryskich z tego roku.

Przyglądając się uważniej trojakom ryskim, widzimy następujące prawidłowości:
1581 - nominał (III) obramowany jest pięcioramiennymi rozetkami/kwiatkami o wklęsłym środku lub kółkami/obręczami pustymi w środku
1582 - nominał obramowany jest pięcioramiennymi rozetkami/kwiatkami o wklęsłym środku
1583 - nominał obramowany jest pięcioramiennymi rozetkami/kwiatkami o wklęsłym środku
1584 - nominał obramowany jest pięcioramiennymi rozetkami/rozgwiazdami o wypukłym środku
1585 - nominał obramowany jest pięcioramiennymi rozetkami/kwiatkami, trójkątami i lilijkami oraz krzyżykami i lilijkami jednoczesnie
1586 - nominał obramowany jest lilijkami

Moneta, którą Pan pokazuje ma bardzo interesujące lilijki, niespotykane na większej liczbie trojaków z tego rocznika. Można je nawet uznać za trójząb, bardziej niż za lilijkę. 
 
Trojak ten i podobne, które widziałem wcześniej, maja jeszcze inne cechy stylu nietypowe dla populacji trojaków ryskich 1586. Wnioskuje z tego, ze chodzi tu o mniejsza liczbę monet, o naśladownictwo nawet. Załączony przez Pana link do aukcji Pana Marciniaka przedstawia bardzo podobna monetę, należącą moim zdaniem do produkcji tego samego warsztatu. W opisie aukcji przypuszczon, ze jest wytworem transylwańskim. Niewykluczone, ale brak mi danych by to potwierdzić lub odrzucić.

Proszę wszystkich zainteresowanych o dodawanie do tego wątku zdjęć lub linków do monet z takim znaczkiem/ozdobnikiem.


« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2023, 00:49:56 wysłana przez cancan »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Kwietnia 2023, 10:49:37 »
Myślę, że warto wspomnieć o dwóch monetach. Teraz nie odszukam linku do aukcji, ale po znaku wiadomo, że trojak był sprzedany przez Niemczyka.
Nie tylko posiada fantazyjną datę, ale zamiast Batorego jest portret i napis legendy Zygmunta III. Mimo tych różnic wspomniany znak wydaje się tożsamy z pokaznym przez Jacka.

 
Trojak 1566 rv (Copy).jpgTrojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
 
Trojak 1566 av (Copy).jpgTrojak 1586 Ryga- naśladownictwo??


Druga moneta to zdjęcie rewersu trojaka, który był zamieszczony w jakimś wątku na forum. W tym przypadku również znak jest podobny. Dodatkowym czynnikiem, który może świadczyć o naśladownictwie są niespotykane (w tym roczniku) ozdobniki przy nominale.

 
1586 Ryga rv (Copy).jpgTrojak 1586 Ryga- naśladownictwo??


Natomiast odnośnie egzemplarza rozpoczynającego ten temat. Warto zwrócić uwagę na portret Batorego. Myślę, że dolny element zbroi, jej kształt jest istotnym wyróżnikiem, który ułatwi wyłapanie ewentualnych innych monet.

 
202281_1b.jpgTrojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
Norbert

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwietnia 2023, 20:01:24 »
Witam.
W oczy rzuca mi się też zakończenie liter "S", "G" stanowiące jakby otwartą paszczę.
Pozdrawiam
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwietnia 2023, 21:11:08 »
Tak, te monety maja wiele wspólnych cech, które mogą je umieścić w jednym warsztacie. Pytanie, czy aby na pewno w epoce?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Kwietnia 2023, 16:34:57 »
Witam.
Rzeczywiście dobre pytanie, choć z drugiej strony robić w dzisiejszych czasach wiele odmian stempli, tylko po to by bić pojedyncze sztuki, traci to trochę ekonomiczny sens, natomiast jeśli produkcja tych trojaków była w epoce na Bałkanach, to i większość obiegu też tam się odbyła, stąd ich ilość w Polsce może być niewielka. No cóż, myślę, że każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile mogę i chcę zaryzykować nabywając taką monetę.
Pozdrawiam
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Kwietnia 2023, 02:29:07 »
Każdy jest kowalem swej kasy, tu się zgadzam.
Myślałem raczej o okresie od 1585 roku do dziś, co pokrywa kilka wieków. Może być to twórczość XVII, czy XIX wieczna.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Trojak 1586 Ryga- naśladownictwo??
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Kwietnia 2023, 13:11:15 »
Witam.
I dlatego traktuję mojego trojaka, jako swoistą ciekawostkę, a że nie zapłaciłem za niego wielkich pieniędzy, to i potencjalna strata akceptowalna. Za biciem w epoce przemiawia do mnie fakt, tego co pamietam, popularność tych monet na Bałkanach (i nie tylko) w tamtym okresie  a co mogło być przyczynkiem do ich produkcji i dawało jej opłacalność.
Pozdrawiam
Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet