Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:41:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 euro - polonik  (Przeczytany 2639 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
2 euro - polonik
« dnia: 03 Grudnia 2020, 14:50:39 »
Co prawda nie mamy polskiego euro i długo się na to nie zanosi zapewne, ale w ręce ostatnio wpadł mi całkiem ciekawy polonik. Oczywiście nie piję tu do watykańskich euro z JPII, tylko chodzi mi o absolutną nowość.
Tak się składa, że mieszkam za naszą zachodnią granicą i jak zapewne wielu z Was, tak i ja wyłapuję współczesne monety z obiegu. W Polsce co roku odkładałem z portfela kompletne roczniki monet (odkładałem, a nie kupowałem na allegro), a teraz w Niemczech odkładam produkty tutejszych mennic. Jakkolwiek zebranie wszystkich roczników wszystkich mennic (5) z tego kraju nie jest moją ambicją, o tyle zwykłe gromadzenie okolicznościowych dwójek już tak. Oczywiście mowa o tych dwójkach, które przewiną się przez moje ręce, a nie skrzętne skupywanie menniczych monet od handlarzy z ebay.

Dosyć tego wstępu, pora na głównego bohatera: to okolicznościowe 2-euro z okazji 50-tej rocznicy uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie 7 grudnia 1970r. Co ciekawe, ta 50-ta rocznica nastąpi dopiero za parę dni, a moneta pewnie już jakiś czas w obiegu jest. Nie śledzę publikacji na ten temat, może dla większości osób zainteresowanych tematem to "oczywista oczywistość", jednakże dla mnie taki polski akcent w portfelu na obczyźnie to bardzo miłe zaskoczenie.

Link do strony Bundesbanku, gdzie oficjalnie jest zaprezentowana ta moneta: https://www.bundesbank.de/de/aufgaben/bargeld/euro-muenzen/2-euro-gedenkmuenzen/2020-50-jahre-kniefall-von-warschau-845202

Zwrócę jeszcze uwagę na to, że z natury skąpa ilość miejsca na monecie nie pozwala na jakieś szerokie opisy i morze słów, a artysta zaakcentował w napisach tu nie tyle osobę kanclerza, co miejsce. Tym bardziej mnie to cieszy :-)

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2020, 21:08:04 »
Są już prawie od 2 miesięcy w obiegu :) Udało mi się dość szybko zebrać komplet tych dwójek.Monachium i Karlsruhe wyłowiłem z automatu jak rozmieniałem banknoty w swoim banku a pozostałe mennice z Bundesbanku,który mam pod nosem. Zdziwiłem się troszkę jak dowiedziałem się w okienku że można zadzwonić bezpośrednio do kasy w Bundesbanku i zapytać czy mają monety które mnie interesują a nawet jest możliwość ich odłożenia.W Polsce w NBP prosząc kasjerkę o dwie okolicznościowe monety 5 zł dostałem odpowiedz że chyba zwariowałem bo gdyby miała te monety na sztuki wymieniać to by stamtąd nie wyszła a przecież ma też swoje życie... 
Wracając do tych monet, choć uważam że są brzydkie  :scyth: również bardzo mnie cieszą.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2020, 22:47:32 »
Gest bardzo miły, tylko sam napis bardzo dwuznaczny. Łatwo go źle zrozumieć, gdy się nie wie o co chodzi.
2020 - 50 lat klęczącej Warszawy

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Grudnia 2020, 17:13:02 »
Gest bardzo miły, tylko sam napis bardzo dwuznaczny. Łatwo go źle zrozumieć, gdy się nie wie o co chodzi.
2020 - 50 lat klęczącej Warszawy

Może warto przypomnieć samo wydarzenie: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/6672010arkadiusz-stempinder-kniefall-von-warschau/
Nie ma tu mowy o żadnej dwuznaczności, "Kniefall von Warschau" ma swoje konkretne znaczenie, nawet Wikipedia o tym wie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukl%C4%99kni%C4%99cie_Willy%E2%80%99ego_Brandta
Mówiąc łagodnie, trzeba mieć sporo złej woli aby błędnie odczytać znaczenie tego hasła.
Pozdrawiam,
Paweł

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Grudnia 2020, 17:36:56 »
Mam na myśli brak jakiejkolwiek woli rozumienia tego zwrotu. Tak dobrej, jak i złej. Nie wiedząc o czym mowa, brzmi to... Tak, jak napisałem. Bycie na kolanach ma różne znaczenia. Mi jako pierwsze przychodzi to, oznaczające bycie pokonanym. W połączeniu z Warszawa- klęcząca Warszawa, wybrzmiewa tendencyjnie.
Tak to odebrałem, zanim dowiedziałem się, do czego się ten zwrot odnosi. Zakładam, że takich jak ja może być więcej. Zakładam też, że nie każdy z nich sprawdzi w czym rzecz. Myślę nawet, że niewielu to zrobi. Szczególnie w pokoleniu "millenialsów".
Powiedziałem to ??? Tfu, tfu, tfu.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudnia 2020, 17:50:10 »
Jak by nie patrzeć, to nie Warszawa klęczała. Klęczał kanclerz. To by było jednoznaczne. Jakimś zbiegiem okoliczności, rytownikowi lub emitentowi, ten zwrot się nie spodobał. A jest przecież najprostszym i naturalnym.
Ponadto euro obiega całą Europę, nie tylko teren Niemiec. Inne narody nie muszą znać tego wydarzenia. Ludzie w nich zrozumieją tyle, ile przeczytają na monecie. Zakładając, że znają język niemiecki.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2020, 17:53:25 wysłana przez Mandaryn »

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudnia 2020, 20:29:02 »

Cytuj
Zakładając, że znają język niemiecki.
Przecież jest wyraźnie napisane  "Kniefall von Warschau", a nie "Warschau Kniefall" (uklęknięcie dla Warszawy, a nie klęcząca Warszawa).

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudnia 2020, 23:49:00 »
O tym można książki pisać, kto, co i jak zrozumie. Pozwolę sobie skorygować Pana Chałupskiego że to jest bardziej "przed Warszawą" niż "dla Warszawy"
Niemcy mają to wpisane w swoją historię i o tym są uczeni,nawet uchodźcy którzy starają się o obywatelstwo. Ten gest w wykonaniu Kanclerza Brandta (nie było żadnych przemów) Niemcy też przyjęli jako przyznanie się do winy i próby nawiązania dialogu z sąsiadem.
Ta moneta stała się tez takim jakby pretekstem do moich rozmów z Niemcami co oni osobiście o tym myślą.Starają się być naprawdę poprawni politycznie i nie chcą wprost przekazać swoich myśli.Zazwyczaj zbaczają na tematy typu że Polacy kradną, że piją.Na moje pytania czy piją mniej niż Niemy lub jak to się stało że naród który przegrał dwie światowe wojny jest jednym z bogatszych krajów świata - nie potrafią odpowiedzieć ;)  Wielu z moich niemieckich kolegów odwiedza obozy koncentracyjne zarówno w Niemczech jak i w Polsce bo nie dowierzają że coś takiego mogło mieć miejsce.Jak człowiek mógł zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi...
Powyżej rocznika urodzeń 1990 widzę jednak jakiś taki sposób tego negowania czy nawet odpowiedzi że Niemcy mają dość pokazywania takiej skruchy, pochylonej głowy za krzywdy wyrządzone przez ich dziadów.
Pozwolę sobie na osobiste przemyślenia... Ten rocznik i wzwyż jest dla mnie pokoleniem takich pelikanów, którzy łykają wszystko co dostaną do dzioba...Tam skończyła się jakaś epoka i nadszedł czas gdzie ludzie przestali rozróżniać medialną czy też internetową fikcję, natłok fałszywych informacji od rzeczywistości.
Wspaniałe jest to ile człowiek może napisać o swoich przemyśleniach przy okazji wybitej w 30 milionowym nakładzie monecie :)

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudnia 2020, 23:52:20 »
Pod linkiem zamieszczonym w pierwszym poście, na stronie bundesbank.de czytam- klęczącej Warszawy. Nie wiem, czy to Polska wersja strony, czy inny auto-tłumacz. Jeżeli tak się to tłumaczy, jak pan napisał, nie mam wątpliwości  co do intencji emitenta. Nie znam tego języka i bardzo mnie to cieszy. Na sam jego dźwięk mam dreszcze. Wystarczy mi świadomość, że mój Ś.p. Dziadek został go nauczony wbrew własnej woli, pod batem w centralnej Rzeszy. Proszę wybaczyć, jeżeli kogoś uraziłem. To tylko mój punkt widzenia. Już wiadomo z czego wynikał.

 
bundba.png2 euro - polonik
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2020, 23:54:59 wysłana przez Mandaryn »

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Grudnia 2020, 01:15:01 »
Wielu z nas zna z opowieści ojców, dziadów lub pradziadów traumatyczne przeżycia dotyczące II Wojny Światowej. Zapominamy jednak że ten kij miał dwa końce...Na blisko 200 osób zatrudnionych w moim zakładzie pracy rodowitych Niemców z dziada-pradziada jest niecałe 50%...Poza cichymi głosami że Polacy kradną (lub kradli) nigdy złego słowa o naszym narodzie nie słyszałem.Wręcz spotykałem się z głosami ze lepszym pracownikiem jest Polak bez znajomości języka niemieckiego niż Niemiec.Muszę dodać że związki zawodowe działają prężnie i nie ma możliwości by pracownicy po przepracowaniu próbnych 6 miesięcy mieli inne uposażenie niż pracownicy niemieccy. Ale też zdaję sobie sprawę że w zakładzie obok może być zupełnie inaczej.
Myślę że ta moneta wśród zawirowań politycznych ( nie łamię regulaminu forum i nie jest to post dotyczący tematów ściśle politycznych) dotyczących reparacji wojennych lub częstych zakłamań prasowych dotyczących polskich obozów koncentracyjnych jest ukłonem i upamiętnieniem historii naszych narodów.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Grudnia 2020, 09:55:58 »
Teraz i ja nie mam co do tego wątpliwości.

JRobert

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 173
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudnia 2020, 09:19:07 »
Powiem tylko tyle w temacie, że absolutnie nie miałem zamiaru wzbudzać politycznej dyskusji.

O postrzeganiu Polski/Polaków czy w ogóle cudzoziemców tutaj pisać nie będę, bo tu nie miejsce na dyskusje (akurat miałbym pozytywne argumenty). Dodam jednak tylko tyle, że daleki i ostrożny byłbym z osądem znaczenia zwrotu na monecie na podstawie szkolnej czy nawet googlowej znajomości języka. Jak każdy język, tak i niemiecki żyje, a praktyczne jego użycie często dalece się różni od języka uczonego w Polsce, w tym także we wzorcowym teoretycznie Instytucie Goethe'go.
Zwrotu tego absolutnie nie należy rozumieć jako "klęczącej Warszawy" czy "uklęknięcia Warszawy" - to zwykły błąd tłumaczenia i nie ma potrzeby wchodzenia tu w niuanse społeczno-historyczne, żeby to udowadniać.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Grudnia 2020, 10:53:56 »
Wyszedłem z pierwszej lekcji języka niemieckiego i już nigdy na żadną nie wróciłem. Także...
Rzeczywiście zbyt szybko dałem wyprowadzić się z równowagi za sprawą tłumaczenia strony na Polski oraz powtórzenia tegoż tłumaczenia przez któregoś z przedmówców. Moja wina. Przepraszam.

Nietajenko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Grudnia 2020, 11:27:36 »
Są to sprawy bardzo delikatne i zawsze staram się ważyć w tych tematach słowa na forach internetowych i innych społecznościowych komunikatorach. Sądzę że powstające wokół takich inicjatyw... (hmmm) wątpliwości są pokłosiem od lat prowadzonej i rozpowszechnianej z mównic i ambon retoryki. Dla mnie w tym wszystkim znamienne są słowa Willy'ego Brandta, który jest bohaterem tego krążka - W otchłani niemieckiej historii i pod ciężarem milionów zamordowanych zrobiłem to, co ludzie robią, gdy język zawodzi. IMO tak i tylko tak należy rozpatrywać tę inicjatywę. I aby nie było, że reprezentuję opcję niemiecką dodam, że mój dziadek był "pensjonariuszem" KL Auschwitz.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: 2 euro - polonik
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Grudnia 2020, 14:46:13 »
To nieszczęsne "von" jest wszystkiemu winne.
Kniefall von Warschau można chyba tłumaczyć jako "warszawskie uklęknięcie", lub "uklęknięcie z Warszawy". Użycie Googla do tłumaczeń jest tu bardzo karkołomne i błędne.

Myślę, że muszę się zgodzić z kol. Nietajenko. Niemcy włożyli wiele wysiłku w odbudowanie swego wizerunku poprzez bardzo drastyczne zmiany prawne. Od lat już nie wolno tam używać symboli ani retoryki z minionej epoki. Nie uważam, by oficjalnie wydana moneta miała dwuznaczny napis w celu wbicia szpili Polakom, czy Polsce.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet