Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:56:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wpływ błędów w legendzie na wartość monety  (Przeczytany 1953 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Wpływ błędów w legendzie na wartość monety
« dnia: 03 Grudnia 2020, 15:42:03 »
Witam
Jakiś czas temu kupiłem  folliska Anastazjusza z oficyny beta Sear 19.   :-*
Niby populares , ale z błędami w legendzie.
Legenda na mojej monetce wygląda tak - DN NASTA-SIVS AVG , a powinna wyglądać tak - DN ANASTA-SIVS PP AVG
Czyli wychodzi , że jest to wytwór "po kielichu" lub jakiegoś ucznia.
I jako laik w Bizancjum mam pytanie:
Czy takie błędy wpływają znacząco na wartość monetek z tego okresu ?
Czy raczej zdarzało się to wtedy nagminnie ?
Pozdrawiam
Karol

mundus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Zainteresowania: mennictwo wczesnobizantyńskie
Odp: Wpływ błędów w legendzie na wartość monety
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Grudnia 2020, 19:11:04 »
Takie błędy w legendach na monetach brązowych zdarzają się bardzo często. Zajrzyj do katalogu kolekcji Dumbarton Oaks, to pewnie znajdziesz podobny błąd.

Czyli wychodzi , że jest to wytwór "po kielichu" lub jakiegoś ucznia.

Przyczyny mogą być różne. Taka Theupolis (dawna Antiochia nad Orontesem) emitowała brązy z rażącymi błędami w okresie kryzysu po trzęsieniu ziemi. Istnieje też duża grupa "imitacji" Moneta Militaris Imitativa (pojęcie wprowadził W. Hahn), którą łączy się z aktywnością mobilnych mennic wojskowych - ale to ciągle podlega dyskusjom.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wpływ błędów w legendzie na wartość monety
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Grudnia 2020, 22:30:02 »
Takie błędy w legendach na monetach brązowych zdarzają się bardzo często. Zajrzyj do katalogu kolekcji Dumbarton Oaks, to pewnie znajdziesz podobny błąd.

Czyli wychodzi , że jest to wytwór "po kielichu" lub jakiegoś ucznia.

Przyczyny mogą być różne. Taka Theupolis (dawna Antiochia nad Orontesem) emitowała brązy z rażącymi błędami w okresie kryzysu po trzęsieniu ziemi. Istnieje też duża grupa "imitacji" Moneta Militaris Imitativa (pojęcie wprowadził W. Hahn), którą łączy się z aktywnością mobilnych mennic wojskowych - ale to ciągle podlega dyskusjom.

Dzięki bardzo za cenne informacje.  ;)
Mam jeszcze pytanie , czy jest jakiś sposób na rozróżnienie która moneta pochodzi z mennicy mobilnej ? 
Pozdrawiam
Karol

mundus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Zainteresowania: mennictwo wczesnobizantyńskie
Odp: Wpływ błędów w legendzie na wartość monety
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Grudnia 2020, 00:07:09 »
Grupa Moneta Militaris Imitativa wydzielona została na podstawie cech stylistycznych. Numizmaty te są "zbarbaryzowane", mają błędy w legendach, przedstawienia odbiegają od kanonu stałych mennic. W tym wszystkim jest dużo subiektywnego wyczucia badacza. Myślę, że poglądy o tej grupie będą jeszcze wielokrotnie rewidowane. Mnie średnio przekonują ustalenia Hahna, myślę, że trzeba czekać na duże opracowanie tematu

Jeśli ciekawi cię to ciekawi, to na początek polecam:
1. MIB II Hahna
2. MIBEC
3. A Byzantine Temporary Mint and Justin II's Lombard Campaign S. J. MANSFIELD
4. https://www.byzantine-ae.info/wp-content/uploads/2016/06/Chapter_9_-_2_-_Commentary.pdf



Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Wpływ błędów w legendzie na wartość monety
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Grudnia 2020, 10:19:23 »
Grupa Moneta Militaris Imitativa wydzielona została na podstawie cech stylistycznych. Numizmaty te są "zbarbaryzowane", mają błędy w legendach, przedstawienia odbiegają od kanonu stałych mennic. W tym wszystkim jest dużo subiektywnego wyczucia badacza. Myślę, że poglądy o tej grupie będą jeszcze wielokrotnie rewidowane. Mnie średnio przekonują ustalenia Hahna, myślę, że trzeba czekać na duże opracowanie tematu

Jeśli ciekawi cię to ciekawi, to na początek polecam:
1. MIB II Hahna
2. MIBEC
3. A Byzantine Temporary Mint and Justin II's Lombard Campaign S. J. MANSFIELD
4. https://www.byzantine-ae.info/wp-content/uploads/2016/06/Chapter_9_-_2_-_Commentary.pdf



Dziękuję bardzo za namiary na książki i informacje , już szukam sobie pdf-ów.  ;D
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet