Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:38:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??  (Przeczytany 1680 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« dnia: 03 Grudnia 2020, 17:33:01 »
Ot takie miejsce na różne aukcyjne zagwozdki... szanowne grono może pomoże :) :)
Jako, że im dalej w las, tym mniej widzę i umiem, pomyślałem sobie, że bardziej doświadczeni koledzy (i koleżanki) pomogą rozwikłać, przedstawiane tutaj zagwozdki i odpowiedzą na podstawie opisu, co tak właściwie jest sprzedawane

Zagwozdka nr 1.

Takie oto "cuś"
https://onebid.pl/pl/auction/995/lot/535/r-stanislaw-a-poniatowski-polzlotek-1773-2-ap-u-kopickiego-jako-rocznik-1775-rzadkosc-r8

 
polzlotek_320526_1b.jpgAukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
 
polzlotek_320526_1a.jpgAukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??


Opis pozycji
Stan zachowania: 3
Estymacje: 600 - 1 200 PLN

Literatura: Parchimowicz 16h2, Kopicki jako rocznik 2339 R8, w kolekcji Sobańskiego jak 1775, w Muzeum Narodowym jako rocznik 1775.
Przebitka daty 1773/2, duża ciekawostka i rzadkość. Moneta z tej pary stempli została błędnie opisana przez Kopickiego pod. poz. 2339 z rzadkością R8 (znana tylko z kolekcji Sobańskiego) jako rocznik 1775 AP i jest podawana jako rarytas w większości katalogów (np. Fischer z wyceną c.a). Moneta prawidłowo opisana przez J. Parchimowicza pod. poz. 16.h.2.

Z którego właściwie roku jest ta moneta, i jaki ma stopień rzadkości ??

PS.
Podejrzewam, że jak to zwykle bywa opis jest OK, tylko należy go umiejętnie przeczytać. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w nabyciu tej umiejętności, bo naprawdę trzeba będzie zacząć zbierać kapsle


« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2020, 17:38:16 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2020, 17:51:10 »
Pozdrowienia, Tomasz

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2020, 19:43:10 »
plecam przeczytanie tego artykulu: https://monetysap.blogspot.com/2018/06/pozotek-1775-z-inicjaami-ap-czyli-na.html

Tomasz

Dziękuję bardzo za wielce pouczający tekst.
Wiele to wyjaśnia, no może poza tym że nie wiem dlaczego przez te wszystkie lata nikomu nie udało się odnaleźć podobnej monety ( a może się udało, tylko autor nie wspomina), podczas gdy obecnie, jak tenże sam autor stwierdza, nie ma problemu aby w ciągu kilku sekund dokopać się do co najmniej kilku podobnych okazów.

Przecież zarówno "w epoce" jak również później odbywały się dość regularnie aukcje monet, więc takowe okazy powinny "wypłynąć" znacznie wcześniej.

Chyba więc pytanie, co to za moneta w dalszym ciągu jest zasadne. Czy jest to więc "bubel z epoki", czy też owa epoka jest datowana nieco później, a rzeczony półzłotek, niczym nowodieł, jest tylko "odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku kolekcjonerskiego".

Smacznego karpia...  :D :D
Carum est, quod rarum est.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2020, 20:36:55 »
Nie jest to tak rzadka moneta jakby się wydawało. Ja miałem takie trzy z czego dwie sprzedałem na Allegro. Pierwszy raz nie wiedziałem dokładnie co to za rok ale uświadomił mnie kolega Eleniasz. Moja pomyłka, to chodzi o półzłotka  :D
« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia 2020, 21:14:09 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudnia 2020, 20:46:30 »
 Ale półzłotka też miałem (zdjęcie nr.3)
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudnia 2020, 21:17:48 »
No ale innych półzłotków AP nie znalazłem.
Qui Non Proficit, Deficit.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudnia 2020, 22:54:17 »
plecam przeczytanie tego artykulu: https://monetysap.blogspot.com/2018/06/pozotek-1775-z-inicjaami-ap-czyli-na.html

Tomasz

...
Przecież zarówno "w epoce" jak również później odbywały się dość regularnie aukcje monet, więc takowe okazy powinny "wypłynąć" znacznie wcześniej.

Chyba więc pytanie, co to za moneta w dalszym ciągu jest zasadne. Czy jest to więc "bubel z epoki", czy też owa epoka jest datowana nieco później, a rzeczony półzłotek, niczym nowodieł, jest tylko "odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku kolekcjonerskiego".

Smacznego karpia...  :D :D

Bez przesady co do tych teorii "falszeskich" - wyprodukowanie stempla w tamtych czasach bylo dalej bardzo drogie. Jesli wiec stemple z poprzedniego roku byly w miare OK, to je sie je przerabialo i uzywalo az do zniszczenia.

Pozdrawiam, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Aukcyjne zagwozdki, czyli: jaka to moneta ??
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudnia 2020, 16:23:08 »
Cytuj
Z którego właściwie roku jest ta moneta, i jaki ma stopień rzadkości ??

O, jaki ciekawy temat  :)
Tak jak Koledzy byli łaskawi już wcześniej wspomnieć, wiele wskazuje na to, że moneta pochodzi z rocznika 1773 i powstała w efekcie użycia stempla awersu przygotowanego dla rocznika 1772 w którym poprawiono ostatnią cyfrę daty.
WDA lubi dramatyczne opisy aukcyjne ubarwiające sprzedawane monety, toteż nie dziwił mnie fakt, że wykorzystali okazję żeby zaakcentować wyjątkowość tego sreberka. Opisali to moim zdaniem całkiem poprawnie.

Jeśli chodzi o drugą część pytania, to w katalogu monet SAP autorstwa duetu Parchimowicz/Brzeziński dla półzłotków z rocznika 1773 z inicjałami A.P. powtórzono za Kopickim stopień rzadkości R. Na tę chwilę nie znam publikacji, która określiłaby rzadkość tej konkretnej odmiany/wariantu z przebitą datą. Na moim blogu nie podjąłem jeszcze tego tematu, ale jest on jednym z setki znajdującej się w mglistych planach, więc pewnie kiedyś i rocznik 1773 doczeka się na dedykowany wpis...
A może to Pan zechce ten temat zbadać i opisać, traktując to jako remedium na swoje wątpliwości? Zachęcam do numizmatycznych wyzwań. Dla ciekawych tekstów znajdzie się miejsce na naszym forum lub gościnnie na blogu. :)

Co do fałszerstwa, to warto sobie uświadomić, że już istnieje podrobiona moneta 2gr z 1775 z inicjałami A.P. i to nawet jest w gradingu- zdjęcie znajdzie Pan w zalinkowanym wpisie https://monetysap.blogspot.com/2018/07/2-gr-1775-czyli-o-tym-jak-krakowskim.html
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

 

R E K L A M A
aukcja monet