Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:37:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 9 e-aukcja NUMISBALT  (Przeczytany 2018 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
9 e-aukcja NUMISBALT
« dnia: 07 Grudnia 2020, 20:54:10 »
Witam panów i pytam...

Czy zechciałby mi ktoś z Państwa pomóc ??

Jest taki oto Orcik. W opisie ze 4 razy stoi data 16233 (oczywiście  RZADKOŚĆ ), natomiast ja z kolei przyglądam się i przyglądam, że prawie oko wykoliłem i ciągle widzę normalne 1623.
Byłbym naprawdę głęboko wdzięczny za podpowiedź gdzie należy owe oko mocniej skierować.

  https://onebid.pl/pl/auction/1886/lot/587/poland-1-ort-16233-bydgoszcz-sigismund-iii-vasa-1587-1632-averse-sigis-iii-d-g-rex-pol-m-d-li-rvs-prvs-m-reverse 

Edit: dopisek poniżej
Jedyne co widzę, to taka mała glista na pierścieniu otokowym, za cyfrą 3, ale nie sądzę aby można było, nawet przy ogromie wyobraźni, próbować uznać to za dodatkową trójkę.

Thank you from the Mountain
i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2020, 21:01:54 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudnia 2020, 21:00:53 »
Na obwódce faktycznie można dostrzec kolejną 3, ale jakość zdjęcia taka, że jakby się uprzeć to można też dwie jedynki zobaczyć. :D
Pozdrawiam,
Paweł

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudnia 2020, 21:06:01 »
Na obwódce faktycznie można dostrzec kolejną 3, ale jakość zdjęcia taka, że jakby się uprzeć to można też dwie jedynki zobaczyć. :D

Właśnie zrobiłem dopisek w tej sprawie zanim przeczytałem Pana opinię.
Chyba patrzymy się na to samo, a już miałem się wybrać do lekarza od oczu...

Naprawdę sadzi pan, że możnaby pokusić się by "toto" uznać za 3 ??
Carum est, quod rarum est.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudnia 2020, 21:15:29 »
Myślę, że można, gdzieś jest bardzo ciekawy wpis kol. Pasionatort dotyczący błędów w datach na ortach koronnych. Trochę gdybologia ale najpewniej mincerz właśnie od tej trójki skrajnej (pierwsza po prawej na stemplu) zaczynał wybijanie puncami daty. Otok musiał mieć zaznaczony cyrklem więc doszedł do wniosku, że ten sznurkowy okrąg zakryje błąd. Tak to widzę. ;)
Pozdrawiam,
Paweł

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudnia 2020, 22:30:40 »
Wyglada ze pozostalosc drugiej trojki

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudnia 2020, 22:47:33 »
No dobrze, choć ja tam widzę tylko "glistę", ale pewnie z czasem wzrok mi się polepszy.  ;D:D.

Tylko... Czy takie cuś może być przesłanką do stopnia rzadkości RR ??

Pewnie się dowiem, że owszem może, ale w ten sposób to praktycznie każdy egzemplarz mógłby być zaklasyfikowany jako RRR, bo praktycznie zawsze znajdziemy jakąś nieprawidłowość. Ba, w końcu egzemplarz bez błędu również dostanie RR, bo okaże się że tych "prawilnych" to i ze świecą próżno szukać.

Ze starej szkoły pamiętam,  że wysoki stopień rzadkości był powodowany unikalnością jakieś wersji monety, a nie indywidualnym błędem mincerz, czy też innym jednostkowym przypadkiem.
Carum est, quod rarum est.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudnia 2020, 22:50:26 »
Myślę, że można, gdzieś jest bardzo ciekawy wpis kol. Pasionatort dotyczący błędów w datach na ortach koronnych.

To nie mój wpis. Mój jest o ortach gdańskich ;) Na temat bydgoskich kiedyś pisał Marcin Żmudzin z GNDM:
https://gndm.pl/pl/blog/show/Orty-bydgoskie-Zygmunta-III-Wazy-z-bledami-w-dacie-2016-10-10

Natomiast omawiany ort widnieje w katalogu pod pozycją BD23-50 ze stopniem rzadkości R4
Poniżej rewers takiej monety:

 
BD23-50 R4.jpg9 e-aukcja NUMISBALT
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudnia 2020, 22:55:50 »
Tylko... Czy takie cuś może być przesłanką do stopnia rzadkości RR ??

Pewnie się dowiem, że owszem może, ale w ten sposób to praktycznie każdy egzemplarz mógłby być zaklasyfikowany jako RRR, bo praktycznie zawsze znajdziemy jakąś nieprawidłowość. Ba, w końcu egzemplarz bez błędu również dostanie RR, bo okaże się że tych "prawilnych" to i ze świecą próżno szukać.

Ze starej szkoły pamiętam,  że wysoki stopień rzadkości był powodowany unikalnością jakieś wersji monety, a nie indywidualnym błędem mincerz, czy też innym jednostkowym przypadkiem.

Kwestia podejścia autora do tej sprawy. O ile katalog jest przeglądowy i nie skupia się na jednym nominale/mennicy/władcy to ma Pan rację. Natomiast trzeba pamiętać, że główną ideą katalogu ortów Zygmunta III było wyróżnienie jak największej ilości wariantów stempli. Reszta pozostaje w gestii odbiorców, czy sami akceptują taki podział i chcą powiększać swoją kolekcję w oparciu o taką szczegółowość.

Warto jednak zwrócić uwagę, że jest sporo osób, które lubią błędy. Nie chodzi mi tylko o orty, ale też trojaki, czy inne monety.
Norbert

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudnia 2020, 22:56:43 »
Wyglada ze pozostalosc drugiej trojki

Tomek

A po czym pan tak sadzi??
Powodowany faktem, że kilka osób dostrzegło tam trójkę spędziłem kolejne kilkanaście minut nad rzeczoną monetą, coby nauczyć się sztuki dostrzegania tego co niedostrzegalne. I mimo tych kolejnych minut spędzonych na obserwacji nijak ta "glista" nie chce mi się przedstawić jako trójka.

Przecież na tej glistce są zupełnie inne kąty i grubości niż na "oryginalnej" trójce.

Bylbym naprawdę wdzięczny za pokazanie mi, co powoduje, że panowie są w stanie dostrzec tam 3. ??
Carum est, quod rarum est.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudnia 2020, 23:07:16 »
Bylbym naprawdę wdzięczny za pokazanie mi, co powoduje, że panowie są w stanie dostrzec tam 3. ??

Proszę spojrzeć na zdjęcie powyżej, które wstawiłem. Na tej monecie wyraźnie widoczna jest cyfra 3 na linii otoku.
Norbert

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 9 e-aukcja NUMISBALT
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Grudnia 2020, 00:27:34 »
...

Ze starej szkoły pamiętam,  że wysoki stopień rzadkości był powodowany unikalnością jakieś wersji monety, a nie indywidualnym błędem mincerz, czy też innym jednostkowym przypadkiem.

A co to jest wlasnie ta unikalnosc, na przyklad :
- 2 zl 1831 z powstania bez kreski w "L"  jest
- 5 zl 1831 z powstania be kreski ulamkowej
...
sa wlasnie takimi bledemi przy pracy nad stemplem i sa to rzadkie monety

ale akural w tym przypadku nic wielkiego w tej extra 3-ce nie widze. Jak dla mnie to ciekawostka ale nie odmiana. Gosciu zobaczyl ze sie pomylil i staral sie to poprawic. Watpie aby kontrola jakosci zobaczywszy takiego orta stwierdzila ze sie nie nadaje to produkcji. Ale jak juz by ktos zapomnial o krolewskiej koronie, pomylil jego tytuly, ... to zapewne stempel bylby poprawiony,

Pozdrawiam, Tomasz




Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet