Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:29:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich  (Przeczytany 11483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Stycznia 2021, 16:57:50 »
Nie odkryje tu Ameryki, ale Kopicki często ma zawyżone oceny rzadkości, wiec porównywać rzadkości u Igera z Kopickim jest ryzykowne.
Osobiście wolę znajdować u Igera podobna odmianę i, jeśli nie mam czasu na kwerendę, używam tego jako wyznacznika rzadkości.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Stycznia 2021, 17:36:43 »
Muszę poprawić mój ostatni wpis: Iger w ogóle nie notuje odmiany z "P" obok Pogoni (P.01.3 jest obok Orła)...  :-[

Jedyny zbliżony (inny napis awersu) egzemplarz jaki znalazłem w archiwum Niemczyka, przedstawiony jako "unikat":
https://archiwum.niemczyk.pl/auction/13/48/zygmunt-iii-wazatrojak-3-grosze-1601-p-poznan-ngc-xf45-unikat
Jego rewers jest moim zdaniem prawdopodobnie zrobiony tym samym stemplem co mój egzemplarz!  :D
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2021, 18:36:18 wysłana przez Phoenix »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Stycznia 2021, 21:09:51 »
Cytuj
Jego rewers jest moim zdaniem prawdopodobnie zrobiony tym samym stemplem co mój egzemplarz! 
Proszę porównać np. odległości między lewym skrzydłem orła a koroną wieńczącą Snopek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Stycznia 2021, 22:54:46 »
Tak, zdecydowanie to nie ten sam stempel. To jakiś inny unikat.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Stycznia 2021, 23:06:34 »
To jakiś inny unikat.
;D ;D ;D
Przecież każda moneta bita ręcznie ma cechy unikatu więc nie widzę tu żadnych nieprawidłowości...
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Stycznia 2021, 23:49:07 »
Proszę porównać np. odległości między lewym skrzydłem orła a koroną wieńczącą Snopek.

Tak, prawda, ja też zauważyłem kilka detali różniących, ale chciałem Panów sprowokować. ;)
Dalej nie wiem, czy widzą Panowie "P" czy "F"... :-\

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Stycznia 2021, 01:24:17 »
Ze zdjęcia trudno powiedzie (chociaż myślę, że "F"). Pan ma najlepsze możliwości aby dokładnie obejrzeć monetę pod różnymi kątami. Osobiście byłbym raczej ostrożny jeśli chodzi o interpretację w kierunku "P". Chociażby ze względu na rachunek prawdopodobieństwa.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Stycznia 2021, 03:21:28 »
Ja nie zmieniam zdania, chyba, ze Pan pokaże inne ujęcie.
Wiem, ze jest to nie logiczne, ale to chwilowo widzę.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2021, 03:29:19 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Stycznia 2021, 09:44:12 »
A tu mała rewelacja: https://wcn.pl/archive/162281?q=P.01
Ten trojak, chyba ten sam stempel co u Niemczyka poszedł jako P.01.1a za PLN 500.
Niby nie drogo, ale i tak 3-4x więcej niż średnia za ten typ trojaka

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Stycznia 2021, 13:53:50 »
Wygląda rzeczywiście na te same stemple.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Stycznia 2021, 10:02:06 »
 ;D Eureka, chyba rozszyfrowałem trojaka, którego ostatnio „wałkujemy”, ale czy to prawda pozostawiam weryfikacji końcowej Kolegów…

Trochę czasu mnie kosztowało, ale kto szuka ten i czasem znajdzie. Ale teraz po kolei i ze względu na zdjęcia w „odcinkach”.
Zacząłem oczywiście od oględzin trojaka i prób fotografowania pod różnymi kontami, w sumie z wątpliwym efektem, bo miejsce na monecie jest po prostu niedobite i koniec.
Na niektórych ujęciach wydawało mi się, że wyraźnie dostrzegam okrągły brzuszek „P”, ale na innych nie mogłem wykluczyć, że u góry jest prosta pałka z szeryfem. Czyli może jednak „F”?

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Stycznia 2021, 14:04:00 »
Bim! Bom!
Akt drugi…
Jeśli nie tędy droga, bo mikroskopu nie mam (może trzeba by kupić?) to pomyślałem, że może spróbuję szukając tego nietypowego awersu z inskrypcją SIGIII. - .DG.REX.POMDL.
W archiwach domów aukcyjnych przeczesałem dziesiątki trojaków z roku 1601 zarówno poznańskich jak i wschowskich; ani jednego podobnego awersu nie znalazłem.
Typowy i wręcz nudny awers jako przykład poniżej (jeden z Poznania i jeden ze Wschowy).

Pomyślałem, że może ktoś użył awersu z poprzedniego roku i zacząłem od nowa grzebać w archiwach tym razem trojaków z roku 1600 i trafiłem wśród trojaków wschowskich na jeden jedyny z innym napisem awersu już łudząco podobny do mojego: zdjęcie poniżej
Niestety egzemplarz w dość marnym stanie, ale nawet nie wykluczam możliwości, że to ten sam stempel co na trojaku "wałkowanym". Może jednak ktoś z Kolegów z lepszymi oczami (zwlekam z okulistą z powodu Covida) znajdzie jednak istotne różnice z moim…

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Stycznia 2021, 17:28:13 »
Bim! Bom!
Akt trzeci i (chyba) ostatni…
W związku z powyższym uznałem, że drogowskaz przesunął się wyraźnie w kierunku Wschowy i trzeba zaprzestać analiz brzuszków „P” i pałek „F” i spróbować poszukać wśród egzemplarzy stempli do rewersu W.01.2
Zdjęć trojaków z „F” obok Pogoni znalazłem raptem tylko kilka, ale wśród nich na szczęście ten najważniejszy, bliźniaczy rozstrzygający problem atrybucji jednoznacznie na rzecz Wschowy…
Zdjęcie bliźniaka dla Kolegów oceny poniżej

Miał rację Kol. dariusz.m, opierając się co prawda na prawdopodobieństwie  ;)
Mimo, że „wałkowany” trojak jako wschowski wyraźnie stracił na „R”-kach, to jednak rzadka i w roku 1601 nieużywana a przynajmniej chyba nieopisana inskrypcja awersu nobilituje go niewątpliwie, abstrahując już zupełnie od wartości sentymentalnej jaką u mnie osiągnął w czasie niniejszych dochodzeń…  ;D

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Stycznia 2021, 16:37:06 »
Cisza, głucha cisza...
Trochę mi smutno, ale nolens volens biorę ją za akceptację moich wywodów, zwłaszcza, że tożsamość stempla została podparta prywatną audiencją u Kol. dariusza.m...

Jako efekt końcowy proponuję dla trojaka: W.01.2.b z dotychczas nieopisaną inskrypcją SIGIII. - .DG.REX.POMDL.

 :) Przy niedzieli przedstawiam innego trojaka ze Wschowy, którego też nie mogłem znaleźć w katalogu Igera....

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Stycznia 2021, 19:35:02 »
Cytuj
Jako efekt końcowy proponuję dla trojaka: W.01.2.b z dotychczas nieopisaną inskrypcją SIGIII. - .DG.REX.POMDL.
Osobiście jestem zwolennikiem twórczego rozwijania istniejących katalogów. Nadanie tej odmianie numeru W.01.2.b jest jak najbardziej zgodne z logiką katalogu T. Igera. Dla ścisłości proponowałbym: „Iger” W.01.2.b (Iger w cudzysłowie).

Cytuj
przedstawiam innego trojaka ze Wschowy, którego też nie mogłem znaleźć w katalogu Igera....
Kolejna wschowska perełka. Tym razem z rzymską trójką w tytulaturze króla. Portret odpowiada odmianie W.97.2. A więc – bawiąc się w rozbudowę katalogu Igera – „Iger” W.97.2.c.

 

R E K L A M A
aukcja monet