Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:02:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich  (Przeczytany 11481 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Stycznia 2021, 22:37:27 »
...dokładniej mówiąc, nie znalazłem go w katalogu drukowanym...
Jest jednak dla niego przygotowana "ścieżka" w wersji internetowej na stronie WCN  :)

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Stycznia 2021, 18:30:13 »
Już sama ta ścieżka, którą powyżej pokazałem, jest nie całkiem dokładna, bo przecież chodzi o trojaka SIGI.III a nie SIGIIII; jedna, marna kropka, ale jak różny sens a przynajmniej wygląd…

Kol. dariusz.m sugeruję trojaka sklasyfikować jako W.97.2.c; niewątpliwie rozwiązanie najprostsze. Faktem jest jednak, że katalog Igera jest w kwestii rzymskiej lub arabskiej trójki Zygmunta Wazy nie zawsze konsekwentny. I tak podtypy P.97.3 i P.97.4 mając ten sam portret różnią się właśnie tylko pisownią tej trójki…

Jak przy poprzednim trojaku przeszukałem archiwa i trojaków wschowskich z roku 1597 znalazłem sporo: WCN – 76 szt., GNDM – 42 szt., Niemczyk – 40 szt.

Oglądając zdjęcia zauważyłem ciekawe detale różniące rewersy:
 - mniej więcej co 5-6-ty kwiatek ma inne, okrągłe płatki. Przykład poniżej

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:01:54 »
Ten jest lepszy ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:26:27 »
 :) Właśnie też o tym miałem napisać w ciągu dalszym i dziękuję za wsparcie...

 - jeszcze rzadziej i nie zawsze przez sprzedającego zauważona jest pomyłka z kwiatkiem po prawej a nie po lewej Lewarta
 - dziewiątka skróconej daty jest w podtypie W.97.1 często a w W.97.2 (prawie?) zawsze wybita przy pomocy kółka i ogonka a nie puncy „9”

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:40:44 »
Wracam jednak do trojaka z trójką rzymską: Taka wersja awersu wydaje się być bardzo rzadka – na 158 trojaków były tylko 2!

Jeden z inskrypcją SIG.III.DG - .REX POL.MD.L. , który przedstawiam poniżej

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:52:40 »
... a ten drugi to już brat bliźniak (oczywiście mam na myśli tylko awers...) i to ładniejszy od mojego z inskrypcją SIGI.IIID.G - REX.PO.M.DL.

Co ciekawe, sprzedający, nota bene świetny znawca tematu, nie do końca docenił jego rzadkość  ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2021, 22:59:09 wysłana przez Phoenix »

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Stycznia 2021, 15:30:58 »
 :) Co jeszcze musi się rzucać w oczy przy oglądaniu  trojaków wschowskich W.97.2 to ich nieprawdopodobne podobieństwo do trojaków poznańskich P.97.2!

Poniżej zestawiłem dwa awersy: to przecież portret jeśli nie ten sam (?) to na pewno wyszedł spod ręki tego samego rzemieślnika: pukle włosów. ubytek kryzy itp. Korona chyba już jednak troszkę inna.

Podobnie mają się rewersy: chyba ta sama punca Pogoni, charakterystyczne okrągłe "O" czy wreszcie ta już nam znana "dziewiątka" w dacie złożona z kółka i ogonka...
A może stemple były produkowane w jednym miejscu dla potrzeb jednej i drugiej mennicy?  :-\

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Stycznia 2021, 19:06:02 »
Cytuj
A może stemple były produkowane w jednym miejscu dla potrzeb jednej i drugiej mennicy?
Myślę, że nie można tego wykluczyć. Zwłaszcza, że obydwie mennice w tym roku łączy postać dzierżawcy J. Dittmara. Podobnie mogło się dziać w omawianych już latach 1600 i 1601, gdzie w tym samym warsztacie wykonywano stemple raz z literą "F", raz z "P", a czasem z "F" i "P" jednocześnie ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Stycznia 2021, 19:28:25 »
Trudno mi wnioskować na temat warsztatu, w którym robiono stemple. Używane punce wydają się w większości jeśli nie identyczne, to bardzo podobne.
Odległość Wschowy od Poznania to około 100 km, co nie powinno być trudne do pokonania. Podróżować nie musiał nawet mincerz, ale same stemple mogły być wysłane umyślnym.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Stycznia 2021, 20:23:02 »
Ciekaw jestem czy mają Koledzy jakiś pomysł na wyjaśnienie faktu dlaczego używano tej dziwnej "dziewiątki" nie robiąc uczciwej puncy lub chociaż stosując odwróconą "szóstkę" (jeśli oczywiście takową mieli...)?  :-\

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Stycznia 2021, 22:32:40 »
Sam się nad tym zastanawiałem, ale nie mam żadnego godnego uwagi pomysłu.
Szostka powinna w warsztacie być, przecież na trojakach wschowskich 1596 szóstka jest nawet inna od dziewiątki, może się zepsuła i punce kolka i kreski łatwiej było zrobić. Poza tym, jeśli się bije tylko dwie ostatnie cyfry daty, to następna szóstka byłaby potrzebna dopiero za 10 lat. Pozostaje wiec dziewiątka i tu brak mi pomysłu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Stycznia 2021, 22:19:23 »
... a ten nie ciekawy? Literkę też ma nie do końca pewną... ;)
Wyglądają jakby stemple wyszły z tej samej ręki, nieprawdaż?

Proszę porównać rewersy z: WCN 59/340 i Niemczyk 18/263.
Punca P/F wygląda podobnie jak ta z WCN 59/340.
A F z aukcji WCN 148423 wygląda w zbliżeniu tak.
« Ostatnia zmiana: 24 Stycznia 2021, 22:40:44 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Stycznia 2021, 22:51:41 »
Wracam jednak do trojaka z trójką rzymską: Taka wersja awersu wydaje się być bardzo rzadka – na 158 trojaków były tylko 2!

Jeden z inskrypcją SIG.III.DG - .REX POL.MD.L. , który przedstawiam poniżej

Dokładam jeszcze jeden, a drugi mam w wersji z POLON.
Faktycznie są b.rzadkie we Wschowie, ale jeszcze ciekawiej, że w Poznaniu takiego awersu (SIG.III) w tym roczniku jeszcze nie spotkałem.
Doctrina multiplex, veritas una

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #43 dnia: 25 Stycznia 2021, 12:05:39 »
 :) Gratulacje! Pięknie zachowany

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Trojaki Zygmunta III Wazy z mennic wielkopolskich
« Odpowiedź #44 dnia: 25 Stycznia 2021, 21:40:15 »
Ciekaw jestem czy mają Koledzy jakiś pomysł na wyjaśnienie faktu dlaczego używano tej dziwnej "dziewiątki" nie robiąc uczciwej puncy lub chociaż stosując odwróconą "szóstkę" (jeśli oczywiście takową mieli...)?  :-\

Być może nie ma racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego nie wykonano puncy 9-ki, ale proszę spojrzeć na trojaka wschowskiego z 1598, z aukcji GNDM, a dokładniej na cyfrę 8. Wygląda jakby była zbita z dwóch stykających się okręgów. Porównywałem sobie średnicę okręgu pańskiej "9-ki" w trojaku, do prezentowanej 8-ki i są zbliżone.
Proszę jeszcze zerknąć na 8-ki z Poznania w kilku wariantach z rocznika 1598. Wyglądają na jedną puncę, a nie "składaka".
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2021, 14:26:03 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

 

R E K L A M A
aukcja monet