Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 09:03:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego  (Przeczytany 3611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Grudnia 2020, 18:04:59 »
Oczywiście nie mam do Pana urazy. Każda opinia jest mile widziana. Ja też lubię takie zagadki. Staram się ją rozwiązać. Jedną i niezaprzeczalną rzeczą jest to iż pod literą I jest litera o kroju gotyckim. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Miałem jeszcze jedną teorię, o przerobieniu stempla jakiejś innej monety. Lecz samo wykonanie stempla w ostatniej fazie polegało na jego utwardzeniu, zahartowaniu. Stwarzało by to trudność w czasie nabijania odpowiednich punc.
Qui Non Proficit, Deficit.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Grudnia 2020, 22:55:30 »
Jedną i niezaprzeczalną rzeczą jest to iż pod literą I jest litera o kroju gotyckim. Dlaczego? Nie mam pojęcia.
Pozwolę się nie zgodzić. Poki co jest to tylko stwierdzenie o charakterze życzeniowym. Coś staje się niezaprzeczalnym dopiero po przeprowadzeniu wiarygodnego dowodu. Do tego czasu jest to tylko hipoteza.
Oczywiście życzę Panu znalezienia tego co Pan szuka.

PS.
Rozumiem, że pozostała część szeląga "nie załapała " się na odbitkę.?
Carum est, quod rarum est.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Grudnia 2020, 23:09:14 »
A niby na jakiej podstawie twierdzić, że musi być pozostałość po całej monecie ?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Grudnia 2020, 23:31:26 »
A niby na jakiej podstawie twierdzić, że musi być pozostałość po całej monecie ?
Ja nie twierdzę, pytam tylko. I głośno myślę...

Skoro coś zostało wybite NA monecie, to można dociekać gdzie jest reszta tej "podkladki", czy nie można??
Carum est, quod rarum est.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Grudnia 2020, 12:06:23 »
Dobra Panowie, widzę, że nikt nie wpadł na to co ja - czekałem 24h aż ktoś może poprze nieświadomie moją hipotezę. Najbliżej był w sumie kolega khubeo.

Według mnie to żadna przebitka z monet z czcionką gotycką choć szczerze powiedziawszy zastanawiałem się też nad tym.

Wydaje mi się, że pomiędzy stemplami w tym samym momencie znalazł się nowy, czysty krążek i wcześniej już wybity. Rewers tego wcześniej wybitego, który "przykleił" się do stempla został nabity częściowo na późniejszy awers grosza Korczaszki stąd mamy lustrzany fragment daty, gwiazdkę i literkę S. Przestrzeń między jedynka a eSką z gwiazdką między nimi została wzięta za jakąś gotycką literę bo faktycznie nieco ją przypomina :)

Czekam na kontrargumenty ;)
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2020, 12:17:43 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Grudnia 2020, 12:17:14 »
Makao i po makale. Gratuluję.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Grudnia 2020, 12:57:11 »
Wystarczy, że zmieni się delikatnie kąt uderzenia i inaczej rozkładają się siły. Dlatego trudno oczekiwać, że czy przebicie czy nawet zwykłe bicie nie jest równomierne.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Grudnia 2020, 13:21:03 »
Dobra Panowie, widzę, że nikt nie wpadł na to co ja - czekałem 24h aż ktoś może poprze nieświadomie moją hipotezę. Najbliżej był w sumie kolega khubeo.

Według mnie to żadna przebitka z monet z czcionką gotycką choć szczerze powiedziawszy zastanawiałem się też nad tym.

Wydaje mi się, że pomiędzy stemplami w tym samym momencie znalazł się nowy, czysty krążek i wcześniej już wybity. Rewers tego wcześniej wybitego, który "przykleił" się do stempla został nabity częściowo na późniejszy awers grosza Korczaszki stąd mamy lustrzany fragment daty, gwiazdkę i literkę S. Przestrzeń między jedynka a eSką z gwiazdką między nimi została wzięta za jakąś gotycką literę bo faktycznie nieco ją przypomina :)

Czekam na kontrargumenty ;)

Brawo za wypatrzenie - kontrargument mam natomiast jeden - drugie uderzenie wypłaszczyłoby ślady pierwszego i nie byłoby tak ostrych konturów. Moim zdaniem doszło do zderzenia stempli bez krążka i jest to klasyczny "duch". Brałem wcześniej tę opcję pod uwagę, ale brakło mi wyobraźni, żeby zobaczyć to, co Pan narysował :)
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2020, 13:24:56 wysłana przez khubeo »

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Grudnia 2020, 13:33:09 »
Potwierdzenia długo nie trzeba było szukać:

 
4290172176_1b.jpgZagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego



modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Grudnia 2020, 13:41:36 »
Bravissimo! No to sprawę można zamknąć ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Zagadka grosza toruńskiego Zygmunta Starego
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Grudnia 2020, 23:51:26 »
Panowie jestem pod wrażeniem. I jest bliźniak. Dziękuję za pomoc.
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet