Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:06:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowy sezon łowiecki 2020/21  (Przeczytany 7925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« dnia: 27 Grudnia 2020, 21:58:54 »
Otworzę sezon tym oto pięknym sestercem Aleksandra Sewera ze stojącym Solem (z rozpostartym płaszczem) na rewersie.
Wizerunek stojącego Sola z globem pojawia się na rewersach już u Karakalli, ale to właśnie Aleksander wypuszcza trzy serie sesterców z tym motywem, nieco różniące się ikonograficznie od siebie (RIC 503, 515 i 528).

Z góry przepraszam Kolegów, których ewentualnie przelicytowałem, ale takiej miłej okazji przegapić nie mogłem i nie żałuję...

ZM

PS. Allegro (10031994198)...
« Ostatnia zmiana: 27 Grudnia 2020, 23:47:15 wysłana przez zenonmoj »

LATARNIK

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Legitymacja: 127
  • Zainteresowania: Polska Średniowieczna, Jan III Sobieski, Denary Poznańskie i Wschowskie
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudnia 2020, 22:02:03 »
.
« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2021, 22:50:00 wysłana przez LATARNIK »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudnia 2020, 02:51:37 »
Tu znajdował się mój post.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2021, 22:41:21 wysłana przez patrykoz »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudnia 2020, 20:56:26 »
"Ostatnia róża lata" - czyli niczego więcej już w roku mijającym nie ustrzelę...
Valerian z Samostaty z pięknymi detalami. Takie "prowincjonalne", "ludowe" wręcz przedstawienia postaci obu cesarzy wiele mówią o ówczesnych, burzliwych czasach...

Zenon M.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Stycznia 2021, 12:41:05 »
Gratuluję nowych zdobyczy!
A u mnie kupiony przed chwilą następny sesterc Marka Aureliusza doskonale wpisujący się w cykl o wojnach markomańskich.
Jest to druga tego typu  moneta w moim zbiorze ,czyli  PROFECTIO AVG. Marek Aureliusz opuszcza Rzym i udaje się osobiście pokierować kampanią wojenną. Dlaczego uparłem się na drugi egzemplarz tego typu? Widać przecież ,że nie jest najpiękniejszy a w dodatku strasznie nadgryziony. Jest jeden szczegół ,który zawsze chciałem mieć w kolekcji. Otóż na rewersie widoczne są postaci legionistów w lorica segmentata .Jest to kilka poziomych kresek na tułowiu żołnierzy stojących w okolicy zadu konia. Ciężko było, ale wiadomo ,że monety tego typu nawet w bardzo słabych stanach zachowania to towar bardzo pożądany. No cóż...Teraz o samych okolicznościach wybicia sesterca. Jest rok 170 n.e. chyba najbardziej katastrofalny dla Rzymian podczas całego konfliktu. System obrony praktycznie się załamał. Barbarzyńcy wdarli się do Italii. Konieczna była szybka interwencja samego cesarza. Stąd też taki pamiątkowy rewers. Zmagania z przeciwnikami trwały do końca roku gdy Pompejanus i Pertinaks w końcu zdołali ustabilizować sytuację. Tyle w mega skrócie.Co do samej lorica segmentata to zdaje się, że już w tym czasie jako niezwykle droga w produkcji nie była aż  tak rozpowszechniona. Wystarczy porównać kolumnę Trajana i Marka Aureliusza.O ile na tej pierwszej pancerz tego typu jest widoczny praktycznie wszędzie, to na późniejszym pomniku ,noszą ją chyba tylko elitarne oddziały. Powoli wypierany jest innymi rodzajami ochrony legionistów.
Skopiowany opis monety:
Marcus Aurelius. AD 161-180. Æ Sestertius . Rome mint. Struck AD 169-170. Laureate head right / Marcus on horseback right, holding spear, preceded by soldier holding spear and shield and followed by three soldiers each holding a signum. RIC III 977; MIR 18, 191-6/30; Banti 247

« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2021, 14:01:27 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Stycznia 2021, 13:09:56 »
Bardzo ciekawa moneta - obawiam się jednak, że długo się nią Kolegą nie będzie cieszyć. Jeśli nic się z nią nie zrobi z punktu widzenia konserwacji - a trudne to będzie bardzo! -, to za kilka lat tych legionistów może już nie być...

Zenon M.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Stycznia 2021, 13:30:32 »
Mam podobny egzemplarz Pupiena. Od ok 8-9 lat zachowuje się w miarę stabilnie. Zobaczymy co w tym przypadku(ciężkim) zrobi najbliższy czas.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Stycznia 2021, 13:11:00 »
Bardzo ciekawa moneta - obawiam się jednak, że długo się nią Kolegą nie będzie cieszyć. Jeśli nic się z nią nie zrobi z punktu widzenia konserwacji - a trudne to będzie bardzo! -, to za kilka lat tych legionistów może już nie być...

Zenon M.

To będzie wymagało dużej uwagi i wiedzy. Sam mam problem z monetami które po latach widocznie tracą na urodzie tzn. posrebrzenie blednie lub pojawiają się plamki, cóż reakcje chemiczne .......

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Stycznia 2021, 13:14:21 »
A tu nowy nabytek, przykład monety z perfekcyjnym aversem,i bardzo słabym reversem, zużyty stempel plus korozja.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Stycznia 2021, 13:24:50 »
To będzie wymagało dużej uwagi i wiedzy.
W tym przypadku jest jeszcze gorzej: moneta składa się już niemal wyłącznie z "produktów korozji". Rdzeń skrystalizowany (bogowie raczą wiedzieć do jakiego stopnia...), z zewnątrz twarda, zielonkawa patyna, ale naruszona i poszczerbiona, a pomiędzy nimi sypiący się pył "zarazy brązowej"...
Znam ja, niestety, takich pacjentów.

Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia 2021, 13:27:37 wysłana przez zenonmoj »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Stycznia 2021, 12:51:37 »
Troszkę nam ten wątek rzymski ucichł... "Tu cichosza, tam cicho [...]" Szkoda.
Pomimo tego że "rzymianinem" nie jestem, to coraz częściej kieruje swój wzrok w tamte czasy ( a przynajmniej od numizmatycznej strony). Jakiś czas temu taki Probi zapukał do mych drzwi.
Monetka została źle opisana, w stanie menniczym była kilka lat temu ( ;) ) ale chciałem ją mieć.
Więc...
Probus, 282 rok n.e, wybita w Siscia oficyna II, emisja IX. RIC 733.
Tytulatura:IMP C PROBVS PF AVG
Legenda na rewersie: RESTITVT ORBIS
Popiersie wg.Bastiena: B
W polu "II", a w odcinku "XXI" - to chyba robi ją Rką (szkoda że nie R1 bo monetka byłaby Yamahą antyku).
W sieci znaleziona tutaj: https://www.probuscoins.fr/coin?id=4346 , na acsearch znalazłem egzemplarze z gwiazdką zamiast II w polu.
Monetka ładniejsza niż na zdjeciach (to taki popularny zwrot przy monetach słabo zachowanych! ;) ) - mam wrażenie że poprzedni stupidphone robił ciut lepsze zdjęcia, awers nie jest wyskalowany w stosunku do rewersu no i fotograf to pewna część ciała.
Chyba nie pomyliłem się w RICu, ani atrybucji. Jak się Państwu podoba taki krążek?
Pozdrawiam

Tak, to RIC 733. Bardzo popularny rewers, chociaż ta konkretna kombinacja rewersu, tytulatury i oznaczeń menniczych wydaje się nieco rzadsza. Stan przyzwoity i godny włączenia do kolekcji, ale też na kolana nie powala. Dobry początek. Witamy w szeregach kolejnego potencjalnego zapaleńca mennictwa Probusa!

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Stycznia 2021, 17:19:00 »
Gratuluję nowych zdobyczy!
A u mnie kupiony przed chwilą następny sesterc Marka Aureliusza doskonale wpisujący się w cykl o wojnach markomańskich.
Jest to druga tego typu  moneta w moim zbiorze ,czyli  PROFECTIO AVG. Marek Aureliusz opuszcza Rzym i udaje się osobiście pokierować kampanią wojenną. Dlaczego uparłem się na drugi egzemplarz tego typu? Widać przecież ,że nie jest najpiękniejszy a w dodatku strasznie nadgryziony. Jest jeden szczegół ,który zawsze chciałem mieć w kolekcji. Otóż na rewersie widoczne są postaci legionistów w lorica segmentata .Jest to kilka poziomych kresek na tułowiu żołnierzy stojących w okolicy zadu konia. Ciężko było, ale wiadomo ,że monety tego typu nawet w bardzo słabych stanach zachowania to towar bardzo pożądany. No cóż...Teraz o samych okolicznościach wybicia sesterca. Jest rok 170 n.e. chyba najbardziej katastrofalny dla Rzymian podczas całego konfliktu. System obrony praktycznie się załamał. Barbarzyńcy wdarli się do Italii. Konieczna była szybka interwencja samego cesarza. Stąd też taki pamiątkowy rewers. Zmagania z przeciwnikami trwały do końca roku gdy Pompejanus i Pertinaks w końcu zdołali ustabilizować sytuację. Tyle w mega skrócie.Co do samej lorica segmentata to zdaje się, że już w tym czasie jako niezwykle droga w produkcji nie była aż  tak rozpowszechniona. Wystarczy porównać kolumnę Trajana i Marka Aureliusza.O ile na tej pierwszej pancerz tego typu jest widoczny praktycznie wszędzie, to na późniejszym pomniku ,noszą ją chyba tylko elitarne oddziały. Powoli wypierany jest innymi rodzajami ochrony legionistów.
Skopiowany opis monety:
Marcus Aurelius. AD 161-180. Æ Sestertius . Rome mint. Struck AD 169-170. Laureate head right / Marcus on horseback right, holding spear, preceded by soldier holding spear and shield and followed by three soldiers each holding a signum. RIC III 977; MIR 18, 191-6/30; Banti 247

Nie wystarczy odciąć dopływ tlenu środkiem typu paraloid?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Stycznia 2021, 19:31:12 »
Jak dojdzie to zastanowię się co z tym zrobić .Ze zdjęć wynika ,że trzeba przynajmniej punktowo pozbyć się zielonego nalotu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Stycznia 2021, 19:45:50 »
Mam podobny przypadek od 9 lat. Taki Pupien dla ubogich za 150 zł.Przez dziewięć lat nic ,żadnej destrukcji .Tak jak go kupiłem ,taki jest. Acha ślady obgryzania przez kombinerki to nie ja  ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2021, 19:52:45 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Zimowy sezon łowiecki 2020/21
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Stycznia 2021, 23:55:00 »
Gratuluję kolegom nowych zdobyczy .
Pupien całkiem przyjemny , mimo że ogryziony.
A ja właśnie trafiłem takiego sesterca, podobno Volusiana , ale nie mogę się wczytać w tytulaturę, może ktoś ma lepsze oczy  ;) i pomoże .

 

R E K L A M A
aukcja monet