Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 21:34:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację monety  (Przeczytany 935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Vader124

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Prośba o identyfikację monety
« dnia: 09 Stycznia 2021, 09:51:40 »
Witam.
Jak w tytule , proszę o pomoc w identyfikacji monety. Stan monety jest fatalny i nie wiele widać. Moneta ma dłuższą średnicę = 10,2 mm, a średnicę krótszą = 9,1 mm. Waga monety = 0,15 grama. Z monety pozostało prawdopodobnie samo srebro.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Stycznia 2021, 10:22:53 »
Pierwsze skojarzenie to obcięty półgrosz Jagiełły. Ale nie będę bronił tej sugestii ;)

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Stycznia 2021, 13:34:04 »
Denar jagielloński według mnie.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Stycznia 2021, 16:23:41 »
Też się zastanawiałem, ale kształt wydał mi się zbyt regularny a grubości nie widać. W każdym razie specjaliści od monet Jagiellonów powinni pomóc zidentyfikować monetę.

Vader124

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Stycznia 2021, 18:15:06 »
Jeśli chodzi o grubość, to monetka jest cieńsza od denarów Jagiełły (posiadam ich kilka), nawet tych w złym stanie. Proszę zobaczyć wymiary i wagę monety. Korona jest znacznie ładniejsza (dokładniejsza) niż na monetach Jagiełły, które posiadam. Koronę mogę przynajmniej zidentyfikować, w sensie  że to jest korona typu Kazimierza Wielkiego z puła ruskiego albo grosza krakowskiego. Problem dla mnie stanowi druga strona monety Przedstawiająca orła, też kazimierzowskiego albo Jagiełły z denarów bitych we Wschowie. Ten orzeł jest mały  (mniejszy od korony) i wygląda jakby miał na głowie wielką koronę pochyloną pod kątem 45 stopni w lewo. Przepraszam ale rysowanie w Paincie nie jest dla mnie łatwe.

 

R E K L A M A
aukcja monet