Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:47:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kupno monet w USA a wysyłka  (Przeczytany 4568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Kupno monet w USA a wysyłka
« dnia: 04 Stycznia 2021, 14:22:15 »
Słuchajcie, czy ktoś z Was kupował ostatnio monety w USA, które z racji wartości musiały być wysłane przesyłką ubezpieczoną? Ja ostatnio 5 lat temu i teraz przymierzam się do tego, a tu niespodzianka. Ponoć nie można wysyłać już (legalnie) monet z USA. Tym samym nie da się takiej przesyłki właściwie ubezpieczyć. Sklep z którego chcę kupić właśnie mnie o tym poinformował, że US Postal, UPS, DHL i inni przewoźnicy odmawiają usługi w takich przypadkach. Czy wiecie może jak przebiega obecnie kupno z Heritage czy Stacks i wysyłka przez nich monet do Polski?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Stycznia 2021, 14:47:19 »
Ponoć nie można wysyłać już (legalnie) monet z USA. Tym samym nie da się takiej przesyłki właściwie ubezpieczyć. Sklep z którego chcę kupić właśnie mnie o tym poinformował, że US Postal, UPS, DHL i inni przewoźnicy odmawiają usługi w takich przypadkach.
Czyżby? Jedna nieubezpieczona doszła w zeszłym tygodniu, na inną: "INTERNATIONAL - USPS First Class Package - Fully Insured - Trackable" właśnie czekam - choć przyznam, że jakoś długo idzie...

ZM

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Stycznia 2021, 15:53:57 »
Ponoć nie można wysyłać już (legalnie) monet z USA. Tym samym nie da się takiej przesyłki właściwie ubezpieczyć. Sklep z którego chcę kupić właśnie mnie o tym poinformował, że US Postal, UPS, DHL i inni przewoźnicy odmawiają usługi w takich przypadkach.
Czyżby? Jedna nieubezpieczona doszła w zeszłym tygodniu, na inną: "INTERNATIONAL - USPS First Class Package - Fully Insured - Trackable" właśnie czekam - choć przyznam, że jakoś długo idzie...

ZM

1. wysylajac przesylke nieubezpieczona mozna wyslac co sie chce (o ile nie jest to jakis tam material latwopalny itd)
2. to drugie (INTERNATIONAL - USPS First Class Package - Fully Insured - Trackable) - chcialbym zobaczyc deklaracje celna - czy aby na pewno wysylajacy zadeklarowal ze wysyla monety

z mojego doswiadczenia - gdy probowalem wyslac list polecony (registered) i deklarowalem na poczcie ze wysylam monety, to odmawiali przyjecia. Mo coz - wtedy jechalem na inna poczte, klamalem w deklaracji i list poszedl.

Co do Heritage itd - najlepiej do nich napisac i sie dowiedziec jakie sa opcje wysylki,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Stycznia 2021, 16:28:15 »
Ten problem, jeśli istnieje dla USPS, nie powinien wpływać na kurierów. Heritage zawsze zajmuje się wysyłką i nie słyszałam o żadnych ograniczeniach dla monet. Było to, co prawda, kilka lat temu.

Proponuje zapytać u zrodla, czyli np. u Heritage. Na ogol odpowiadają.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Stycznia 2021, 16:35:02 »
Dzięki za odpowiedzi. Zgłębiam temat i jest tak jak napisał Kolega duisolek. Nie da się zadeklarować monet i legalnie je wywieźć. Co do Heritage, to faktycznie zapytam u źródła, aczkolwiek to nie od nich chcę kupić. Na ile się zorientowałem, to mają oni swoje własne umowy z kurierami, a co więcej osobne ubezpieczenie (nie te oferowane przez przewoźników). To pewnie wszystko zmienia. A tak to jeśli sprzedający nie "minie się z prawdą" w deklaracji, to nic nie idzie wysłać.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Stycznia 2021, 16:53:22 »
Nie mam teraz czasu czytac, ale moze tutaj cos sie znajdzie na temat?

https://blog.ecabrella.com/shipping-collectible-coins-golden-rule
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Stycznia 2021, 22:32:56 »
Dziękuję, wygląda na to, że Ecabrella jest właśnie taką firmą ubezpieczeniową, niestety skierowaną na długoterminową współpracę i to firmami, a nie klientami indywidualnymi.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Stycznia 2021, 23:02:34 »
A ktoś mógłby się wypowiedzieć bardziej konkretnie na ten temat?
Nigdy nie kupowałem monet w USA przerażony smutną legendą celników, ceł, niejasnych przepisów itp.
Czy mógłby ktoś zachęcić/zniechęcić do kupna w USA? Triton XXIV kusi...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Pozdrowienia, Tomasz

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Stycznia 2021, 02:43:30 »
Ponoć nie można wysyłać już (legalnie) monet z USA. Tym samym nie da się takiej przesyłki właściwie ubezpieczyć. Sklep z którego chcę kupić właśnie mnie o tym poinformował, że US Postal, UPS, DHL i inni przewoźnicy odmawiają usługi w takich przypadkach.
Czyżby? Jedna nieubezpieczona doszła w zeszłym tygodniu, na inną: "INTERNATIONAL - USPS First Class Package - Fully Insured - Trackable" właśnie czekam - choć przyznam, że jakoś długo idzie...

ZM

Jak jest ubezpieczona tzn., że jest zadeklarowana wartość i zapewne dokładnie opisane to co znajduje się w środku. Można sie spodziewać tego że leżakuje sobie gdzieś w oczekiwaniu na cło i VAT do przywalenia.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Stycznia 2021, 02:48:23 »
Słuchajcie, czy ktoś z Was kupował ostatnio monety w USA, które z racji wartości musiały być wysłane przesyłką ubezpieczoną? Ja ostatnio 5 lat temu i teraz przymierzam się do tego, a tu niespodzianka. Ponoć nie można wysyłać już (legalnie) monet z USA. Tym samym nie da się takiej przesyłki właściwie ubezpieczyć. Sklep z którego chcę kupić właśnie mnie o tym poinformował, że US Postal, UPS, DHL i inni przewoźnicy odmawiają usługi w takich przypadkach. Czy wiecie może jak przebiega obecnie kupno z Heritage czy Stacks i wysyłka przez nich monet do Polski?
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.

Z USA jeśli jest jakiś problem to musiał "powstać" po Nowym Roku, bo dość regularnie z USA kupuję i zawsze było ok, chociaż mój główny dealer nigdy nie deklaruje co mi wysyła albo deklaruje to w ten sposób: numismatic supplies.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Stycznia 2021, 10:55:24 »
Po miesiącu doszła przesyłka "ekspresowa" (First-Class Package International Service)...
Zawartość: Numismatic Collectible;
większych problemów brak.
"Normalny" (ekonomiczny) list, wysłany tego samego dnia doszedł - też bez problemów - dwa tygodnie wcześniej.

Komentarz: najprawdopodobniej wszystko to trwało tak długo, bo "ocena celna" przesyłki dokonana została przez zewnętrzną firmę: Pitney Bowes. Szczerze nie cierpię PB (niestety, bardzo popularnej w ramach "zintegrowanej wysyłki międzynarodowej" ebay'a...) dlatego że straszliwie zawyżają ceny i najprostsze procedury potrafią maksymalnie skomplikować, a często działają, jak widać, bardzo wolno.
Z drugiej strony, jak przyjdzie co do czego (przesyłki większej wartości - miałem niedawno taki przypadek...) to są skuteczni i nie trzeba  użerać się z polskim Urzędem Celnym. W takim wypadku te ok. 30% narzutu na to, co i tak trzeba by zapłacić (cło, VAT, "opłata manipulacyjna" Poczty Polskiej) jest dobrze zainwestowane, bo kurier paczkę przywozi do domu i całą resztę ma się z głowy.

ZM

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Sierpnia 2021, 20:52:35 »
Odkopuje wątek.
Zamawiał ktoś coś ostatnio u kolegów z CNG? Książka mnie jedna interesuje, a nie odpisują na maile póki co.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sierpnia 2021, 18:22:04 »
Odpisali po kilku dniach. Wysyłka książki do Polski 55$.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Kupno monet w USA a wysyłka
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Sierpnia 2021, 19:19:24 »
Odpisali po kilku dniach. Wysyłka książki do Polski 55$.
A czy to kwota z cłem i nową , magiczną opłatą na Pocztę Polską ?  ;)
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet