Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 09:52:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fals czy nie fals ??  (Przeczytany 2827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Fals czy nie fals ??
« dnia: 05 Stycznia 2021, 19:39:03 »
Wypatrzyłem ostatnimi czasy, takich oto kilka sztuk.
Patrzę i naprawdę nie wiem co myśleć w kontekście autentyczności poniższych obiektów.
Byłbym niezmiernie wdzięczny, za wszelakie uwagi i opinie zarówno w kwestii autentyczności jak również techniki wykonania (bigty, lany, galwany)

1. Jakiś taki obły..
 
R - XX wiek, medal z 1907 roku, 611 wybity z okazji 25-tej rocznicy ślubu Augusta i Idalii Czerwińskich - 259977_2b.jpgFals czy nie fals ??
 
R - XX wiek, medal z 1907 roku, wybity z okazji 25-tej rocznicy ślubu Augusta i Idalii Czerwińskich - 611 259977_1b.jpgFals czy nie fals ??


2. Niby znak Mennicy Warszawskiej jest ale... no właśnie (lustro takie jakieś porowate, a i literki niezbyt ostre)
R. II RP, medal z 1924 roku, 1000-lecie koronacji Bolesława I Chrobrego - 287822_1b - R.jpgFals czy nie fals ??
 
R. II RP, medal z 1924 roku, 1000-lecie koronacji Bolesława I Chrobrego - 287822_2b R.jpgFals czy nie fals ??
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia 2021, 19:42:32 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Stycznia 2021, 19:44:27 »
Obiekt nr 3.
 
R. AU.III.1738 - 299851_1A-WED 583.jpgFals czy nie fals ??
 
R. AU.III.1738 - 299851_1b-WED 583.jpgFals czy nie fals ??


4. Obiekt nr 4
 
R. AU.III.1738 - 299852_1A 584.jpgFals czy nie fals ??
 
R. AU.III.1738 - 299852_1b 584.jpgFals czy nie fals ??
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Stycznia 2021, 19:47:16 »
I ostatnie dwa obiekty.

nr 5
 
Śląsk, Wrocław, medal z 1700 roku - 577 - 307369_1A.jpgFals czy nie fals ??
 
Śląsk, Wrocław, medal z 1700 roku - 577 - 307369_1b.jpgFals czy nie fals ??


i nr 6
 
R. Rosja, Mikołaj I, medal 1839, 966 - Ponowne zjednoczenie unitów z cerkwią - 330724_1b - R.jpgFals czy nie fals ??
 
R. Rosja, Mikołaj I, medal 1839, 966 Ponowne zjednoczenie unitów z cerkwią - 330724_2b - R.jpgFals czy nie fals ??
Carum est, quod rarum est.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Stycznia 2021, 03:15:30 »
Na każdym zebraniu jest taka sytuacja...
Myślę, ze 5 i 6 są dobre.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zyzio22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
  • MEDALE I MONETY POLSKI KRÓLEWSKIEJ
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Stycznia 2021, 11:52:33 »
Medale nie wyglądają na "lewe", choć w ręce ich nie miałem. Najprawdopodobniej część z nich była czyszczona mechanicznie i/ lub chemicznie. O ile pamiętam licytowałem część z nich na on bid, ale ostatecznie zrezygnowałem właśnie ze względu na stan.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Stycznia 2021, 10:19:34 »
Na każdym zebraniu jest taka sytuacja...
Myślę, ze 5 i 6 są dobre.
Może jakieś koncepcje pochodzenia czarnych punktów na rewersie nr 6?

Wygląda na wypalone kropelkami płynnego metalu ew. Innego związku. Wyraźnie widać wytopienia, a gdzie niegdzie zdają się występować kulki obcego metalu lub stopu.
Np. na otoku na przedluzeniu pionowej kreski w literze T, jak również w sektorze pomiędzy godz 7 a 9.

Ps.
Jakież to zebranie pan ma na Myśli??
Carum est, quod rarum est.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Stycznia 2021, 10:33:15 »
Witam!
Nie jestem specem od medali, mam ich zaledwie kilka, ale w mojej ocenie medal wrocławski (nr 5) jest ok...

 To "zebranie" to nie jest czasem cytat z "Rejsu" ?

Pozdrawiam,
Waldek

Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Stycznia 2021, 11:41:42 »
Medal nr2 wydaje się oryginałem. Mój egzemplarz wygląda podobnie. Jest nieostry.

Ale,... przy okazji przypomniała mi się sprawa medalu XV Rocznicy odzyskania dostępu do morza. Są dwie wersja wariantu srebrnego pozłacanego. Główny wyróżnik waga - jeden 15 gram drugi 18 gram. Ten 15 gram nie jest ostry i wyraźny oraz jest pokryty łuszczącą się a nie ścierającą warstwą złocenia. Pod odpryskująca farbą złotą jest czarny metal. Na rancie jest niby Ag 750 i kościesza, ale ... no właśnie "ALE".
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Stycznia 2021, 12:00:21 »
Również skłaniam się do oryginalności obiektów 2 i 5 oraz 1.
Największe wątpliwości mam przy nr 4 i 6.

Dziękuję panom za sugestie.
 Może ktoś jeszcze pokusi się o opinie?
Carum est, quod rarum est.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Stycznia 2021, 12:17:41 »
Co ciekawe medal nr2 ma parametry zbliżone do monety Konstytucja 5 złotych 1925 - średnica 37 mm.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

oster

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Stycznia 2021, 12:30:49 »
Również skłaniam się do oryginalności obiektów 2 i 5 oraz 1.
Największe wątpliwości mam przy nr 4 i 6.

Dziękuję panom za sugestie.
 Może ktoś jeszcze pokusi się o opinie?

Moim zdaniem nr 6 zdecydowanie oryginał. To chyba czysta miedź więc czarne punkty nie dziwią raczej. Podobne tworzą się na monetach.
Warto zadać sobie pytanie jaki jest sens kopiowania takich medali? Jeśli to kopie to fantastyczne, więc koszt wykonania też pewnie nie mały. Nie wiem jaka jest ich wartość detaliczna, ale wątpię żeby komuś chciało zadawać sobie trud na kopiowanie. No chyba że to jakieś rarytasy!
Poprosiłbym o linki do aukcji jeśli to możliwe.

Pozdrawiam
Janusz

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Stycznia 2021, 12:49:31 »
3, 4, 6: przedmioty wykonane w miękkim stopie metali (o czym świadczy typ uszkodzeń powierzchni) barwione chemicznie lub galwanizowane.
6 pochodzi ze kolekcji Ernsta Horna, która zwłaszcza w zespole medali carskiej Rosji zawierała liczne kopie/falsyfikaty wykonane w drugiej połowie lub na przełomie XIX/XX wieku.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Stycznia 2021, 13:03:41 »
...To "zebranie" to nie jest czasem cytat z "Rejsu" ?

Zgadza się, zawsze mi się przypomina, kiedy nie ma chętnego by zacząć odpowiadać. ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Stycznia 2021, 19:05:19 »
Również skłaniam się do oryginalności obiektów 2 i 5 oraz 1.
Największe wątpliwości mam przy nr 4 i 6.

Dziękuję panom za sugestie.
 Może ktoś jeszcze pokusi się o opinie?

Moim zdaniem nr 6 zdecydowanie oryginał. To chyba czysta miedź więc czarne punkty nie dziwią raczej. Podobne tworzą się na monetach.

Pozdrawiam
Janusz

Proszę się przyjrzeć bliżej tym "punktom". Problem w tym ze duza ich część to nie punkty, ale jakby weryfikacji lub wtopienia w głąb obiektu. W tych większych widoczna jest "kulka" metalu o srebrzystej barwie.
Carum est, quod rarum est.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Fals czy nie fals ??
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Stycznia 2021, 19:10:35 »
3, 4, 6: przedmioty wykonane w miękkim stopie metali (o czym świadczy typ uszkodzeń powierzchni) barwione chemicznie lub galwanizowane.
6 pochodzi ze kolekcji Ernsta Horna, która zwłaszcza w zespole medali carskiej Rosji zawierała liczne kopie/falsyfikaty wykonane w drugiej połowie lub na przełomie XIX/XX wieku.

Wszystkie galwany, czy tylko 6?

A Pan co sądzi o tego rodzaju uszkodzeniach na nr 6 ??
Czarne jakby wżery plus widoczny wewnątrz srebrzysty metal. Złudzenie optyczne czy pozostałość po galwanoplastyce??
Carum est, quod rarum est.

 

R E K L A M A
aukcja monet