Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:20:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal  (Przeczytany 5611 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Stycznia 2021, 18:59:00 »
Literka H jest chyba najbardziej "pokrzywdzoną" monetą II RP. Do dzisiaj pokutuje pogląd, że gruby orzeł zły, a chudy dobry, albo nawet, że był tylko jeden stempel. Tymczasem samej odmiany chudego orła jest kilka różnych stempli. Monety z grubym orłem mają często wadę stempla między 1 a 9 (tak, jak ta powyżej) i również występują w co najmniej dwóch różnych odmianach, co świadczy o tym, że wada ta musiała powstać na poziomie produkcyjnym wyższym niż pojedynczy stempel, i nie może to być jednostkowo stworzony stempel fałszerski, tylko normalna produkcja mennicza.

 
por.jpg2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal


No tak mozna wymieniac i wymieniac te odmiany tylko trzeba tez rozpoznac, ktore sa (jesli)falszywe. Przypominam tylko historie  5 zl 1932 zzm.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Stycznia 2021, 19:28:14 »
Brak wzorca jest najlepszą przykrywką. Nota bene do niedawna (zaraz po IIWŚ) najrzadszą 2 złote IIRP ... była "odwrotka" Filadelfia 1924.

Dziwne? Nie do końca, zakładając, że 2 złote 1924 litera H nie była w ogólnodostępnym obiegu. Sprzedawano w Gabinecie Numizmatycznym MP odwrotki litera H  (liczba 150 sztuk) z pierwszego transportu. Czy pojawiające się sporadycznie na aukcjach "odwrotki H" są referencją? W zasadzie powinny (co do np. orła). Tu jednak jest pewien problem, a mianowicie w "odwrotkach H" ginie zasadnicza cecha oryginału "orzeł potykający się w angielskiej mgle".
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Cat

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Stycznia 2021, 19:32:43 »
Ja trochę naiwnie uwierzyłem w to, że skoro jest na aukcji to jest dokładnie sprawdzona..
Są na tej samej aukcji jeszcze 2 szt "H" i wydaje się, że się różnią np. grubością szyi orła

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Stycznia 2021, 19:57:37 »

No tak mozna wymieniac i wymieniac te odmiany tylko trzeba tez rozpoznac, ktore sa (jesli)falszywe. Przypominam tylko historie  5 zl 1932 zzm.

Fałszywe są z całą pewnością przeróbki, takie jak np. ta na poniższym zdjęciu. Nie ma za to na razie żadnego dowodu, że istnieją fałszerstwa tej monety bite nowymi stemplami, a fakt, że monety z grubym orłem posiadają różne cechy świadczy na rzecz ich oryginalności.

 
6772376589_1_orginal.jpg2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Stycznia 2021, 20:53:47 »
Matryce do 2 złote 1924 Paryż i 2 złote 1924 Birmingham były wykonane w Paryżu.

Byly płasko bite, to kolejna cecha monet z Birmingham (litera H).

Źródło to: Wywiad patronem TPZN i prasa z epoki.
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2021, 21:00:40 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Stycznia 2021, 21:15:48 »
Matryce do 2 złote 1924 Paryż i 2 złote 1924 Birmingham były wykonane w Paryżu.

Byly płasko bite, to kolejna cecha monet z Birmingham (litera H).

Źródło to: Wywiad patronem TPZN i prasa z epoki.

Mógłby Pan przywołać treść tego wywiadu z Tadeuszem Kałkowskim?
Janek

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Stycznia 2021, 21:33:25 »
Matryce do 2 złote 1924 Paryż i 2 złote 1924 Birmingham były wykonane w Paryżu.

Byly płasko bite, to kolejna cecha monet z Birmingham (litera H).

Źródło to: Wywiad patronem TPZN i prasa z epoki.

Mógłby Pan przywołać treść tego wywiadu z Tadeuszem Kałkowskim?

"Mówisz i masz"

http://www.tpzn.fora.pl/polska,5/dziesieciozlotowka-pamiatkowa-z-roku-1925,133.html

a dla leniwych

"... Dwuzłotówek powyżej pokazanych z tych lat jest więcej. Z r. 1924 pochodzą: płasko bite, opatrzone znakiem „dwie pochodnie” z mennicy paryskiej, dalej płasko bite z litera „H” z mennicy londyńskiej; najrzadsze, bo wybite w mniejszej ilości niż inne odmiany, są dwuzłotówki „z odwróconym Orłem”, pochodzące z mennicy amerykańskiej United States Mint Philadelphia. ..."
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Jazon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Stycznia 2021, 21:39:05 »

No tak mozna wymieniac i wymieniac te odmiany tylko trzeba tez rozpoznac, ktore sa (jesli)falszywe. Przypominam tylko historie  5 zl 1932 zzm.

Fałszywe są z całą pewnością przeróbki, takie jak np. ta na poniższym zdjęciu. Nie ma za to na razie żadnego dowodu, że istnieją fałszerstwa tej monety bite nowymi stemplami, a fakt, że monety z grubym orłem posiadają różne cechy świadczy na rzecz ich oryginalności.

 
6772376589_1_orginal.jpg2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal


Tak myslalem ze ktos to napisze, ale chcialem podac przyklad z II RP. To w takim przypadku podaje przyklad OST-ow, gdyby bialoruska mennica sie nie zaczela chwalic to pewnie byloby gadane o wariacie stempla.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Stycznia 2021, 21:53:47 »
Jak byly 2 zlotowki h tak krotko w obiegu, to dlaczego duzo proponowanych obiektow jest bardzo starta- stany 3 albo jeszcze nizej. Co do odbarwienia wokol h- moze kolega ma racje ( najprawdopodobniej ), ze sa normalne , bo wystepuja tez na calej monecie. Ale rozwazajac teoretycznie postawmy sie w roli falszerza, gdy stwierdzi ze przerobka jest za bardzo widoczna w porownaniu z reszta monety. Czy nie zrobilby podobnych przebarwien na calej monecie, aby przy h nie wpadla w oko ?

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:11:39 »
oczywiscie te moje rozwazania sa czysto teoretyczne, podyktowane checia kupna i  watpliwosciami co do prawdziwosci i nie zachowania podstawowych cech orginalu.

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Stycznia 2021, 22:15:35 »
oczywiscie moje watpliwosci podalem tez handlarzowi. Oto odpowiedz:
Moneta nie wzbudza naszych wątpliwości. Co do grubości szyi dyskusja trwa już od kilku lat i my przychylamy się do logicznej tezy jaką jest to, że grubość szyi zależała od siły nacisku patrycy przy wytłaczaniu stempla i w związku z tym ulegała wahaniu. Grubość szyi i ogona jest indywidualną cechą stempla, a stempli było wiele, w Birmingham zastosowano zbyt słaby nacisk, ale czasem był on bardzo słaby, a czasem trochę silniejszy - stąd różne grubości szyi i różne odwzorowanie innych detali rysunku (głównie ogona). co zaś litery H, to na zdjęciu wygląda jakby kreseczka była na środku, jednak to złudzenie, bo jest ona nieco powyżej, nie drastycznie, ale jednak powyżej.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Stycznia 2021, 23:09:22 »
Matryce do 2 złote 1924 Paryż i 2 złote 1924 Birmingham były wykonane w Paryżu.

Byly płasko bite, to kolejna cecha monet z Birmingham (litera H).

Źródło to: Wywiad patronem TPZN i prasa z epoki.

Mógłby Pan przywołać treść tego wywiadu z Tadeuszem Kałkowskim?

"Mówisz i masz"

http://www.tpzn.fora.pl/polska,5/dziesieciozlotowka-pamiatkowa-z-roku-1925,133.html

a dla leniwych

"... Dwuzłotówek powyżej pokazanych z tych lat jest więcej. Z r. 1924 pochodzą: płasko bite, opatrzone znakiem „dwie pochodnie” z mennicy paryskiej, dalej płasko bite z litera „H” z mennicy londyńskiej; najrzadsze, bo wybite w mniejszej ilości niż inne odmiany, są dwuzłotówki „z odwróconym Orłem”, pochodzące z mennicy amerykańskiej United States Mint Philadelphia. ..."
Ten powyzszy tekst ma byc dowodem, ze "Matryce do 2 złote 1924 Paryż i 2 złote 1924 Birmingham były wykonane w Paryżu." ? To ze jedna i druga moneta byla plasko bita wcale nie znaczy ze matryce byly z tej samej mennicy.

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Stycznia 2021, 23:19:35 »
i...?

To jest odpowiedź na jedno z pytań o źródło.

Nie sądzisz chyba, że nie mam źródła do dalszych tez?

Znajdę chwilę, to wrzucę (obróbka grafiki i opis). Na chwilę obecną przyjmij to za aksjomat.

Odpowiedź brzmi TAK
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Stycznia 2021, 23:59:08 »
Chetnie zobacze te zrodla. A co do "aksjomatu" jako zem niewierny Tomasz, to: "dopoki nie zobacze to nie uwierze" :-)

Z tego czytalem, to Francuzi zrobili matryce na podstawie stempla z Polski a Filadelfia i Birmingham wzorowaly sie na danych z Paryza.

Tomasz

Pozdrowienia, Tomasz

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Stycznia 2021, 07:46:23 »
...

Z tego czytalem, to Francuzi zrobili matryce na podstawie stempla z Polski a Filadelfia i Birmingham wzorowaly sie na danych z Paryza.

Tomasz

A gdzie to Szanowny Pan czytał? Może i ja pocztam ;)
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet