Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:29:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal  (Przeczytany 5610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Stycznia 2021, 08:34:12 »

Tak myslalem ze ktos to napisze, ale chcialem podac przyklad z II RP. To w takim przypadku podaje przyklad OST-ow, gdyby bialoruska mennica sie nie zaczela chwalic to pewnie byloby gadane o wariacie stempla.

Różnica polega na tym, że wszystkie lewe OSTy są identyczne, pochodzą z jednego stempla. Pojawiły się nagle w dużej ilości.
Z literką H było inaczej. Od dawna funkcjonowała utarta opinia, że gruby orzeł to przeróbka i nie ma się co nad tym dalej zastanawiać. Pewien przełom w myśleniu nastąpił po wystawieniu przez WCN idealnie menniczego egzemplarza: https://wcn.pl/archive/56_0518 Wszyscy, którzy mieli monetę w ręku zgadzali się co do jednego - to nie jest przeróbka, to zostało tak wybite. Oczywiście istniało podejrzenie, że to lewizna wybita nowym stemplem. Tylko trzeba sobie w takiej sytuacji odpowiedzieć na pytanie, dlaczego fałszerz dysponujący takim stopniem zaawansowania miałby robić podejrzanego grubego orła, oraz dlaczego odmiana z grubszym orłem występuje w różnych wariantach - trochę grubszy lub chudszy, inny kształt literki H, obecność bardzej albo mniej widocznej wady między 1 a 9 lub jej brak.
Jeżeli przyjrzymy się odmianie z chudszym orłem, to też widać, że są warianty. Jeśli zestawić szereg różnych grubości orła, to nie ma nagłego przejścia gruby/chudy, tylko płynna zmiana od chudziny do grubasa, zarówno w górnej jak i dolnej części tułowia.
Najbardziej wiarygodne wyjaśnienie, jakie mnie przychodzi do głowy, to podejmowane w mennicy eksperymenty ze zmianą siły bicia po stwierdzeniu problemu nadmiernej płytkości wizerunku na monecie. To się po prostu trzyma kupy, w odróżnieniu od fałszerza tworzącego kolejne różne stemple z grubym orłem.

 
lith.png2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Stycznia 2021, 08:46:37 »
Od dawna funkcjonowała utarta opinia, że gruby orzeł to przeróbka i nie ma się co nad tym dalej zastanawiać.
Może warto sprawdzić, kto tę informację podał jako pierwszy i pokusić się o ocenę, czy ta osoba miała odpowiednie kompetencje, aby tak twierdzić?

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Stycznia 2021, 11:58:04 »
Od dawna funkcjonowała utarta opinia, że gruby orzeł to przeróbka i nie ma się co nad tym dalej zastanawiać.
Może warto sprawdzić, kto tę informację podał jako pierwszy i pokusić się o ocenę, czy ta osoba miała odpowiednie kompetencje, aby tak twierdzić?

Nie wiem, czy pierwszy, ale jako jeden z pierwszych takie informacje napisał wmario na Caffe Allegro.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3243.0.html
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Stycznia 2021, 12:12:07 »
Najbardziej wiarygodne wyjaśnienie, jakie mnie przychodzi do głowy, to podejmowane w mennicy eksperymenty ze zmianą siły bicia po stwierdzeniu problemu nadmiernej płytkości wizerunku na monecie. To się po prostu trzyma kupy, w odróżnieniu od fałszerza tworzącego kolejne różne stemple z grubym orłem.


A może to zwykła ekonomia. Stempel który miałby odwzorować pełny rysunek z całą pewnością zużyje się szybciej, koszty energii podczas bicia to raczej promil kosztów, choć wpływający na całość.
Osobiście nigdy nie byłem przekonany co do grubej, cienkiej i pośredniej szyi. Rozpatrywane były jeszcze pod względem ilości pazurów. Ale to wszystko składa sie na siłę nacisku.
Wiem, że nic nie wiem

Omnibus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Stycznia 2021, 13:13:14 »
Nie wiem, czy pierwszy, ale jako jeden z pierwszych takie informacje napisał wmario na Caffe Allegro.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3243.0.html
No tak... znany bajkopisarz, robiący unikat, z każdej sprzedawanej przez siebie monety.
Ciekawe, jakie są źródła wmario.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Stycznia 2021, 13:40:42 »

No tak... znany bajkopisarz, robiący unikat, z każdej sprzedawanej przez siebie monety.
Ciekawe, jakie są źródła wmario.

Nie mieszałbym nazwijmy to "obyczajów handlowych" z wiedzą. Wmario, którego pamiętam sprzed kilkunastu lat z cafe allegro, miał dużą wiedzę na temat monet II RP i wielokrotnie demaskował różne fałszerstwa. Zamieszczona przez niego grafika ->
 
Ogonki.jpg2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal


miała ilustrować prosty sposób rozpoznawania przeróbki i zapewne oddawała ówczesny stan wiadomości. Wtedy nie było mowy o biciu nowym stemplem, a jedynie o przeróbkach. A sam autor tej grafiki kilka lat później sprzedawał literkę H z grubszym orłem i skazą między 1 a 9 na aukcji swojego domu aukcyjnego WDA ->
 
xx0462 (1).jpg2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal


, więc musiał uważać, że jest oryginalna.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Stycznia 2021, 14:31:18 »
...

Z tego czytalem, to Francuzi zrobili matryce na podstawie stempla z Polski a Filadelfia i Birmingham wzorowaly sie na danych z Paryza.

Tomasz

A gdzie to Szanowny Pan czytał? Może i ja pocztam ;)
Nie pamietam - jak znajde to napisze, i dalej czekam na informacje ze stemple z Birmingham byly zrobione w Paryzu,

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Stycznia 2021, 15:14:40 »
Szkoda, że pamięć jest taka zawodna. Mam nadzieję, że to nic poważnego :)

O Paryżu i Birmingham wrzucę. Staram się polegać raczej na źródłach przedwojennych. Na szczęście przedwojenne gazety miały jedną zasadnicza cechę podobną do internetu. Raz wrzucona informacja była powielana przez jakiś czas w rożnych lokalnych wydaniach przez co jak nie tu, jest gdzie indziej.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Stycznia 2021, 15:23:31 »
...

, więc musiał uważać, że jest oryginalna.

Nic prostszego jak spróbować wystawić na aukcji WDA podobną sztukę (literę H z "grubą szyją"). Jak zostanie przyjęta do komisu, to znaczy, że uważają takie monety za oryginalne.
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2021, 18:48:11 wysłana przez mmz »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Stycznia 2021, 21:54:11 »
 "Pewien przełom w myśleniu nastąpił po wystawieniu przez WCN idealnie menniczego egzemplarza: https://wcn.pl/archive/56_0518 Wszyscy, którzy mieli monetę w ręku zgadzali się co do jednego - to nie jest przeróbka, to zostało tak wybite. Oczywiście istniało podejrzenie, że to lewizna wybita nowym stemplem. "


Ta moneta nie została sprzedana, tylko wycofana z aukcji.
Pozdrawiam, Gerard

behemot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Ja, biedny facet.
Odp: 2 Zl. 1924 Birmingham naOneBid 15.01. Fals czy Orginal
« Odpowiedź #40 dnia: 15 Stycznia 2021, 20:51:39 »
Moneta z aukcji zostala sprzedana za 2478 pln. Dziekuje za aktywny udzial w watku. Pozdrawiam


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet