Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:59:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację  (Przeczytany 1490 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

PW1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« dnia: 10 Stycznia 2021, 16:49:06 »
 
577e9312b6b014aagen.jpgBrakteaty z Lublina proszę o identyfikację

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Stycznia 2021, 17:04:53 »
Proszę o podanie wagi, średnicy i wyraźnych zdjęć. Co oznacza tytuł wątku? (zanim na forum odpowie Pan na to pytanie, proszę się zastanowić)
Pozdrawiam,
Paweł

PW1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Stycznia 2021, 21:31:34 »
Niestety mam tylko takie zdjęcia i nie znam dokładnych danych. Odnośnie tytułu wątku to nie mam tu nic do ukrycia. Brakteaty zostały znalezione podczas badań archeologicznych przy pochówkach szkieletowych, na Placu po Farze w Lublinie w roku 1996. Wtedy jednak nie potrafiono ich zidentyfikować i według ekspertyzy numizmatycznej monety opisano: "biorąc pod uwagę technikę bicia, można [...] datować na koniec XIII lub poczatek XIV wieku". Brakteaty znajdują się w muzeum miasta Lublina.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Stycznia 2021, 22:49:38 »
Proszę przejrzeć "Corpus polskich brakteatów guziczkowych": https://brakteaty.archeo.uni.wroc.pl/pl/Poziom-1
W tej chwili chyba najbardziej aktualny materiał dotyczący brakteatów guziczkowych.
Jeśli chodzi o monety z dwoma liliami przedzielonymi poziomą linią są tam dwa możliwe tropy:
https://brakteaty.archeo.uni.wroc.pl/pl/Brakteaty/A-J-00178
https://brakteaty.archeo.uni.wroc.pl/pl/Brakteaty/A-J-00196
Są oczywiście różnice w wyglądzie samych lilii jak i wykończeń w postaci perełek - kulek, czy to na kołnierzu, czy pod bocznymi płatkami. Obawiam się, że bez lepszych zdjęć ciężko będzie o jednoznaczną ocenę.
Co do monety z trzema wieżami, Różnych stempli z tym motywem jest w przywołanym wyżej projekcie więcej, jednak takiej podstawy (bramy?) wież nie ma na żadnym.
Przydałaby się waga i średnica tych monet, podejrzanie wąski wydaje mi się wał otokowy. Poczekajmy jednak na opinie kolegów lepiej obeznanych z tematem.
Pozdrawiam,
Paweł

PW1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2021, 00:13:56 »
Dzięki

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lutego 2021, 14:42:52 »
Przy okazji lektury niedawno nabytego zestawu Lubelskich Wiadomości Numizmatycznych trafiłem na wzmiankę o tym znalezisku (Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne VII 1998) a tam zdjęcie:
 
brakteaty 1.jpgBrakteaty z Lublina proszę o identyfikację

Jednak co ciekawsze w przypisie jest odsyłacz do zapowiadanego tekstu panów Wojtulewicza i Mitrusa zamieszczonego w, Moneta Mediaevalis, tam lepszej jakości fotografia:
 
brakteaty 2.jpgBrakteaty z Lublina proszę o identyfikację

Jak sam autor (stroną numizmatyczną odkrycia zajął się pan Henryk Wojtulewicz) zauważa metrologia monet, głównie ich wagi, ze względu na spore ubytki jest praktycznie bezużyteczna, jednak dla porządku, oraz dokładnie opisanych typów, przytaczam:
Typ I - dwie lilie
1. Dwie lilie naprzeciw siebie rozdzielone poziomym elementem (belką?), który rozszerza się w kierunku obrzeża, tworząc łącznie z liliami krzyż kawalerski. Z lewej strony górnej lilii ornament w postaci ośmiu małych kuleczek (lub kółeczek). Wokół całej kompozycji widoczne ślady pojedynczego otoku ziarnistego. Fragmenty monety ułamane. Ok. 9,5-13,5 mm, 0,042 g
2. Jw., ok. 12-15 mm, 0,070 g
3. Jw., lecz na poziomej belce ornament w postaci trzech kuleczek, jedna taka kuleczka widoczna jest nad kulką środkową. Fragmenty monety ułamane. Ok. 10,5-13 mm, 0,057 g
4. Jak nr 1, lecz pionowo na linii lilijek widoczne są dwa małe kółeczka (kuleczki?). Na dole mały ubytek prawdopodobnie po takiej kuleczce. Ok. 14-17,5 mm, 0,084 g
5. Jak nr 1, lecz pionowo na liliach trzy wyraźne kuleczki (dolna ledwo widoczna). Na górze po prawej stronie 6 lub 7 kółeczek. Fragmenty monety ułamane. Ok. 9,5-13,5 mm, 0,051 g
Typ II - budowla (świątynia) lub postacie
6. Nieco zatarte wyobrażenie trzech wież zakończonych kopułami lub postać między wieżami za stołem. Fragmenty monety ułamane. Ok. 11-15 mm, 0,048 g
Typ III - zwierzę lub roślina
7. Rysunek trudny do jednoznacznego określenia, w zależności od ustawienia monety. Może to być stylizowane zwierzę, drzewo lub jakaś roślina. Duży fragment monety ułamany. Ok. 11,5-15,5 mm, 0,082 g
Typ nieokreślony
8. Rysunek bardzo zatarty, trudny do określenia. Zachowana ok. 1/3 brakteatu. Ok. 8-11,5 mm, 0,036 g
Autor nie znalazł analogicznych monet w polskiej literaturze numizmatycznej, kwerenda w katalogach obcych oraz korespondencja z dużymi zachodnimi gabinetami numizmatycznymi też nie przyniosły odpowiedzi.
Wtedy jednak nie potrafiono ich zidentyfikować i według ekspertyzy numizmatycznej monety opisano: "biorąc pod uwagę technikę bicia, można [...] datować na koniec XIII lub poczatek XIV wieku".
Za tym datowaniem przemawia też wniosek pana Edmunda Mitrusa, autora części drugiej opracowania skarbu pt. Archeologiczny kontekst odkrycia brakteatów w reliktach kościoła św. Michała: "Powstanie grobu 4 na przełomie XIII i XIV w. jest bardzo prawdopodobne. W tej sytuacji murowany kościół nie mógł powstać wcześniej. [...] Podsumowując powyższe wydaje się, iż najbardziej prawdopodobnym okresem powstania kościoła, którego relikty były dostępne badaniom, jest 2. połowa XIII w. (może jego ostatnie dziesięciolecia) i 1. ćwierć wieku XIV."
Tyle o datowaniu, jeśli chodzi o atrybucję wiadomo jeszcze mniej, końcowy wniosek pana Wojtulewicza: "Niezwykle interesujące jest współwystępowanie zabytków archeologicznych, które nie były znane dotąd na terenie Małopolski. Stąd wniosek, że znalezione zabytki archeologiczne i numizmatyczne pochodzą z zachodnich terenów Polski lub wyprodukowane były za granicą."
Intrygująca zagadka. :)

Pozdrawiam,
Paweł

PW1977

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Brakteaty z Lublina proszę o identyfikację
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lutego 2021, 19:05:23 »
Temat skomplikowany, właśnie odnośnie datowania powstania kościoła św. Michała, pytałem o identyfikacje tych monet. Nakładaja się tutaj różne sprawy: fundacja klasztoru Dominikanów, pierwsza lokacja miasta Lublina i związana z tym budowa kościoła parafialnego. Według Długosza kościół został ufundowany przez Leszka Czarnaego w 1282 roku, kronikarz przytacza także legendę "Sen Leszka Czarnego". Dalej jest sprawa z fundacją klasztoru Dominikanów, Bernard Gui w swoim dziele wydanym w roku 1308 wymienia klasztor jako już istniejący. Generalnie zarysowuje się w XIII wieku pewna praktyka odnośnie lokacji miejskich i fundacji dominikańskich, otóż podczas takiej lokacji budowano nowy kościł parafialny w innym miejscu, natomiast stary kościół parafialny był przydzielany Dominikanom. Z tej praktyki wynika że data fundacji kościoła św. Michała w Lublinie - 1282, jest jednocześnie datą pierwszej lokacji miasta Lublina.
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2021, 19:08:14 wysłana przez PW1977 »

 

R E K L A M A
aukcja monet