Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:40:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Republika Palau  (Przeczytany 16016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Republika Palau
« dnia: 29 Marca 2010, 13:53:04 »
Ponieważ na forum mamy "KOGOŚ" promującego Republikę Palau  ;), to może taka informacja:
Palau wyemituje drugą monetę z serii: Mineral Art przedstawiającą bazylikę La Sagrada Familia w Barcelonie. Więcej na http://numia.pl/news/show/news_id/712 .

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marca 2010, 14:27:21 »
To jest jeszcze ktoś zainteresowany mennictwem Palau? ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marca 2010, 16:19:55 »
mnie to nie interesuje , ale monetki ładne , a ceny sa niczegowate , jak nie ma kupca , to nie ma , a potem cena idzie do góry konkretnie , cóż małe nakłady maja swoje prawa ,tyle że chętnych jest za to określona liczba i między soba , jak mi sie wydaje,  rozgrywaja licytacje
pozdrawiam
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marca 2010, 16:33:14 »
Wieśku - to nie monetki, monetki to coś służące do płacenia (a po prawniczemu do umarzania wierzytelności pieniężnych), a toto nigdy do płacenia nie służyło, inaczej niż np. Twoje ulubione półskojce krzyżackie :)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marca 2010, 17:00:35 »
no tak , człek sie całe życie uczy   ::) , a myslałem że to takie ładne monety okolicznościowe , cos jak nasze 10 zł czy 20zł
pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marca 2010, 17:21:47 »
Nasze 10 zł i 20 zł też nie - chyba że ich cena emisyjna byłaby równa cenie nominalnej. A tak to sprzedają medaliki z napisem 10 zł za 70 zł - a ludzie kupują.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marca 2010, 19:40:56 »
... a mi można płacić 10- i 20-złotówkami emitowanymi przez naszą mennicę ...   ;D

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Marca 2010, 20:28:18 »
 :) a powiedz mi Mikołaju czym w takim razie są te krążki , chętnie się czegoś nowego dowiem
pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Marca 2010, 21:13:38 »
Medaliki z mocno "świecącej" blachy przez Lucyfera wybijane żeby biednych rodaków z dutków oskubać  8)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Marca 2010, 23:05:33 »
Wieśku - jeśli Państwo wybija monetę 1groszową i na niej stoi wyryte 1 grosz, to jest to 1 grosz. Dają mi to w NBP jako 1grosz i przyjmują jako 1grosz. Czyli cena nominalna=emisyjna.

Odnośnie zaś wszystkich złotek i sreberek (100 200 10 20 zł): w wypadku 10 zł cena emisyjna to 80 zł, a nominalna 10 zł. Czyli jak ja pójdę do NBP to odebrać to muszę zapłacić 80 zł, ale jak będę chciał im to zwrócić, to wymienią mi tylko na banknot z Mieszkiem I :D Gdzie zatem 70 zł różnicy?

Oczywiście to jest moje zdanie, można się z nim nie zgadzać (i wielu jest takich), bo ma to nominał, emitowane przez bank państwowy, każdy to musi przyjąć wg. ceny nominalnej (nikt nie może odmówić przyjęcia srebrnej 10 zł na równi z banknotem 10złotowym), a zatem spełnia kryteria monety.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Marca 2010, 13:49:11 »
dzięki , dzięki , to o naszych błyskotkach wiedziałem i wiem nadal ha ha , ale te monetki palou jak je zakwalifikujecie kochani moi , czy to okolicznościowe , medaliki , blaszki - błyskotki , czy jeszcze cos innego ,
i o to pytał ja psze panów
pozdrowionka
wiesiek
ps : i tak konkurencji w tym nie wietrzcie   :D , bo i tak mam za wiele tematów i z części muszę sie wysprzątać
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Kwietnia 2010, 00:23:07 »
Wydaje mi się, że teoretycznie mogłoby bić własną monetę. Palau to niepodległe państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi i nie musi używać USD jako waluty, chyba nawet powinno dążyć do wprowadzenia własnej waluty, o ile dobrze rozumiem poniższy fragment:

Cytuj
The currency of the United States is the official circulating legal tender of Palau. Should the Government of Palau act to institute another currency, the terms of an appropriate currency transitional period shall be as agreed with the Government of the United States.
REPUBLIC OF PALAU - COMPACT OF FREE ASSOCIATION - Article V: Finance and Taxation, Section 251

Biorąc jednak pod uwagę, że Palau to państwo o powierzchni mniejszej niż Warszawa (wg. Wikipedii odpowiednio 508 i 517 km^2), niemające porządnego przemysłu, żadnych surowców naturalnych, którego głównymi produktami eksportowymi są ryby i przetwory z kokosów (olej i miąższ) - wprowadzenie waluty nie ma sensu. Zwłaszcza, że od USA otrzymuje sporą pomoc finansową, a zlecenie wybicia monet, ich zaprojektowania i przede wszystkim - wprowadzenia - to są koszty.


Zresztą, daleko szukać państw dwuwalutowych:

Cytuj
Z lirem były powiązane dwie waluty. Lira watykańska na mocy konkordatu była powiązana z lirem włoskim. Jednocześnie lir był legalną walutą na terenie Watykanu. Część monet watykańskich była bita we Włoszech. Można było nimi płacić zarówno we Włoszech jak i w San Marino.

Lira San Marino, podobnie jak lira watykańska, również była powiązana z lirem włoskim. Na terenie San Marino można było płacić lirami, podobnie jak częścią monet San Marino bitych we Włoszech.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lir_włoski

Andora też miała jako waluty obiegowe francuskie franki i hiszpańskie pesety (obecnie euro), a monety okolicznościowe i kolekcjonerskie wypuszcza jako dinery (1 diner = 100 centymów). Monety te są m.in. z aluminium czy mosiądzu, przynajmniej niższe nominały.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Republika Palau
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Kwietnia 2010, 00:52:39 »
Kiedyś szukałem i prawie nic na temat tej "waluty" nic nie znalazłem. Z pewnością nie ma żadnej wartości obiegowej, nie ma też własnego kodu ISO 4217. Nie mogłem znaleźć żadnych aktów prawnych, żadnych oficjalnie potwierdzonych danych istnienia tej "waluty", za to na angielskiej wiki na jednym z wykazów znalazłem notkę, że dolar palau jest "legal tender" - oczywiście nie dało się tego potwierdzić.

Bicie monet m.in. Palau, Niue i innych minipaństewek z Oceanii jest nadzorowane przez jakąś firmę w Szwajcarii.

 

R E K L A M A
aukcja monet