Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:19:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monetki w filmach , grach video i książkach  (Przeczytany 3738 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Monetki w filmach , grach video i książkach
« dnia: 15 Stycznia 2021, 10:17:53 »
Wpadłem na pomysł , żeby założyć wątek w którym będzie można wrzucać monetki , które namierzymy w filmach i grach.
Czasem można wypatrzeć dziwaczne potworki.  :D
Oto mój przykład:
W menu startowym mojej ulubionej strategii - Total War Rome II , witają nas takie oto trzy rzymki.  :)
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2021, 10:52:54 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Monetki w filmach i grach video
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Stycznia 2021, 10:23:56 »
Bardzo lubiłem (jak jeszcze grywałem w gry) Legion w Fallout:New Vegas. Nie tylko bili swoje krążki (denary i aureusy), ale cała ta otoczka była dosyć..przyciągajaca. Bardzo mi przypominali bandytów z filmu Mad Max 2.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Monetki w filmach i grach video
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Stycznia 2021, 10:40:46 »
Dodałbym jeszcze "i książkach". Choć w nich raczej nie uświadczymy obrazków, jeśli to nie katalogi :P Ale za to pamiętam jak męczyłem serię "Oka Jelenia" Pilipiuka. Cyklu jako takiego nie polecę bo mi się nie spodobał. O ile lubiłem autora za jego "słowian-fiction", gdzie oczywiście nieraz było grubo przesadzone ale ogólnie dawało radę.
Za to w w w/w cyklu Pilipiuk próbował "na serio" stworzyć coś na kształt... w sumie nie wiem. Cyklu o Hyperionie? W każdym bądź razie nie wyszło.

Ad rem... bohater Marek "ląduje" w XVI wiecznej Norwegii. Zaznaczam, że autor jest z wykształcenia archeologiem, więc liczymy na jakieś "przygotowanie". O ile dobrze pamiętam okres, gdzie u nas królem jest Zygmunt I Stary. Jest fragment o sakiewce i oprócz jakiś drobnych pojawiają się... półtoraki  ;D W I połowie XVI wieku, w Norewgii :D Wtedy to były marki, skillingi. Przejrzałem numistę bo system dla mnie obcy ale nic z tamtego okresu w najmniejszym stopniu nie przypomina półtoraka czyli monetę z jabłkiem i krzyżem ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Stycznia 2021, 11:06:21 »
Dodałbym jeszcze "i książkach". Choć w nich raczej nie uświadczymy obrazków, jeśli to nie katalogi :P Ale za to pamiętam jak męczyłem serię "Oka Jelenia" Pilipiuka. Cyklu jako takiego nie polecę bo mi się nie spodobał. O ile lubiłem autora za jego "słowian-fiction", gdzie oczywiście nieraz było grubo przesadzone ale ogólnie dawało radę.
Za to w w w/w cyklu Pilipiuk próbował "na serio" stworzyć coś na kształt... w sumie nie wiem. Cyklu o Hyperionie? W każdym bądź razie nie wyszło.

Ad rem... bohater Marek "ląduje" w XVI wiecznej Norwegii. Zaznaczam, że autor jest z wykształcenia archeologiem, więc liczymy na jakieś "przygotowanie". O ile dobrze pamiętam okres, gdzie u nas królem jest Zygmunt I Stary. Jest fragment o sakiewce i oprócz jakiś drobnych pojawiają się... półtoraki  ;D W I połowie XVI wieku, w Norewgii :D Wtedy to były marki, skillingi. Przejrzałem numistę bo system dla mnie obcy ale nic z tamtego okresu w najmniejszym stopniu nie przypomina półtoraka czyli monetę z jabłkiem i krzyżem ;)
Już zmieniłem tytuł.  :)
Grałem w New Vegas , i był to chyba jeden z najlepszych Falloutów.
Te półtoraki to rzeczywiście wpadka. Ogólnie z książek Pilipiuka to polecam "Kroniki Jakuba Wędrowycza".
Książka opowiada o przygodach wiejskiego egzorcysty/bimbrownika.
Ubaw po pachy.  ;D
A no i jeszcze Sapkowski regularnie przywoływał różne monetki w "Trylogii Husyckiej".

Ostatnio jeszcze wypatrzyłem w grze Rise Of The Tomb Rider takiego kosmitę :
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Stycznia 2021, 11:07:15 »
no i rewers:
 
Bez tytułu2.pngMonetki w filmach , grach video i książkach

Ciekawe czym się twórca tego stworka inspirował ?
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2021, 11:09:20 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Stycznia 2021, 12:32:22 »
Monety/liczmany pojawiają się na okładce 3 części "Oka Jelenia" pt. "Drewniana Twierdza" autorstwa A. Pilipiuka. Do tego motyw monet pojawia się jeszcze z tego co pamiętam w serii "Norweski dziennik" oraz w jednym z opowiadań, w którym główny bohater odnalazł mapę stworzoną z monet emitowanych przez małe greckie ośrodki rozsiane na Morzu Egejskim.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Stycznia 2021, 12:58:57 »

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Stycznia 2021, 13:21:56 »
Jestem w trakcie lektury, jest to druga część opowieści dot. życia codziennego w Cesarstwie Rzymskim doby Trajana. Książka popularno naukowa, wartka narracja, zgrabny język.  Na okładce sesterc Trajana :) dużo odwołań do materiału archeologicznego np listów, inskrypcji itp. Mnie wciągnęła.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Stycznia 2021, 13:24:04 »
Tak z pamięci w książce Rudnickiej Haliny "Uczniowie Spartakusa" jest m.in. zakup niewolników i pada cena o ile dobrze pamiętam ok. 1.000 sesrercji. Czytając ten fragment zasranawialem się czy to byly monety ze zlota, a jak ze złota, to jaki drogi był taki niewolnik.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Stycznia 2021, 14:45:08 »
Tak z pamięci w książce Rudnickiej Haliny "Uczniowie Spartakusa" jest m.in. zakup niewolników i pada cena o ile dobrze pamiętam ok. 1.000 sesrercji. Czytając ten fragment zasranawialem się czy to byly monety ze zlota, a jak ze złota, to jaki drogi był taki niewolnik.

W czasie Republiki sesterce były to monety srebrne o wartości 1/4 srebrnego denara (a potem od czasu Augusta były to duże brązy o tej samej wartości 1/4 denara), a nie monety złote, owymi były wówczas aureusy.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Stycznia 2021, 14:46:35 »
To ten fragment:
"...Herold ogłosił licytację filozofa. Głośno, z emfazą, dobierając słów, wychwalał jego wiedzę i mądrość. Zatrzymało się kilka lektyk. Spoza firanek wyjrzały umalowane, znudzone twarze dam. Niejedna myślała, że byłoby przyjemnie obok małpki i karła mieć w lektyce filozofa. Prawiłby uczone monologi w czasie spacerów, deklamował różne poezje i cytował filozofów greckich czy rzymskich. Wygodna książka mówiąca, ale cóż, zbyt kosztowna. Cena filozofa doszła już do piętnastu tysięcy. Kilku licytantów dorzucało po kilka sestercji, przedłużając zabawę. Dowcipy i żarty krążyły dookoła. Amatorzy kupna wiedzieli, że cena nie jest jeszcze wygórowana. Filozof kosztował niewiele więcej niż dwa słowiki, tyle, ile dwóch robotników z winnic. ..."
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Stycznia 2021, 19:42:09 »
Koszmarek "perski" z filmu "300".


Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2021, 08:29:03 »
Jak monety w filmie to na pewno Janosik. Co chwila porusza się kwestie talarów

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2021, 08:30:03 »
Krążki wyglądają na gładkie

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Stycznia 2021, 08:48:41 »
" Zbierając chłopi zdobycz na pobojowisku, nadeszli jednego trupa tłustego, z brzuchem okrutnie szablom rozciętym, tak że jelita z niego wyszły: więc, że kiszka przecięta była obaczyli jeden czerwony złoty, dalej szukając znaleźli więcej. Dopieroż innych pruć i tak znajdowali miejscami złoto, miejscami błoto. Nawet i tych, co po lasach żywcem znajdowali to w wprzód koło niego poszukali trzosa, potem brzuch nożem rozerżnąwszy i kiszki wyjąwszy, a tam nic nie zmalawszy, dopiero: idźże złodzieju pludraku do domu, kiedy zdobyczy nie masz daruje cie zdrowiem..." Szymona Kobylińskiego gawędy o broni i mundurze

 

R E K L A M A
aukcja monet