Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 01:56:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monetki w filmach , grach video i książkach  (Przeczytany 3766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Stycznia 2021, 13:20:21 »
Ta sama gra co wcześniej.  :)
 
monetka1.pngMonetki w filmach , grach video i książkach

 
monetka2.pngMonetki w filmach , grach video i książkach

Żelazne monety w Bizancjum ...  ::)
A tak wygląda oryginał.
https://www.acsearch.info/search.html?id=1757981
Pozdrawiam
Karol

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Stycznia 2021, 20:06:55 »
"Wykopaliska", film na podstawie powieści Johna Prestona, to co najważniejsze to ukazanie monety jako pewnego datownika znaleziska.
Pozdrawiam,
Paweł

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Stycznia 2021, 23:26:01 »
" Zbierając chłopi zdobycz na pobojowisku, nadeszli jednego trupa tłustego, z brzuchem okrutnie szablom rozciętym, tak że jelita z niego wyszły: więc, że kiszka przecięta była obaczyli jeden czerwony złoty, dalej szukając znaleźli więcej. Dopieroż innych pruć i tak znajdowali miejscami złoto, miejscami błoto. Nawet i tych, co po lasach żywcem znajdowali to w wprzód koło niego poszukali trzosa, potem brzuch nożem rozerżnąwszy i kiszki wyjąwszy, a tam nic nie zmalawszy, dopiero: idźże złodzieju pludraku do domu, kiedy zdobyczy nie masz daruje cie zdrowiem..." Szymona Kobylińskiego gawędy o broni i mundurze
Litości! Toż to z "Pamiętników" Paska --> https://pl.wikisource.org/wiki/Strona:PL_Jan_Chryzostom_Pasek-Pami%C4%99tniki_(1929)_045.jpeg

PS
Piękne okazy złotych monet z dziupli ponapoleońskiej wydobytych mamy w filmie "Szatan z siódmej klasy" https://www.cda.pl/video/3279907c8 scenka rozpoczyna się 1'45''49'''
« Ostatnia zmiana: 31 Stycznia 2021, 23:31:49 wysłana przez arcze »

JINXzwierzak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 31
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Lutego 2021, 11:45:26 »
(...) Gdy Topór uroczystym głosem wolno wygłaszał wyrok, wszyscy słuchali go stojąc, z wyjątkiem Zbrozły, który jakby bezmyślnie z kupki pieniędzy, leżącej przed nim, brał jedną sztukę za drugą,
wsadzał do ust i przycisnąwszy zębami, odkładał na bok. Mało kto zwracał na niego uwagę, a Topór zerkał złośliwie, biorąc to zachowanie za objaw bezsilnego gniewu. Tylko Szmatka patrzył z
niepokojem. Po chwili pobladł i nieznacznie z kręgu otaczających go ludzi zaczął się wycofywać, jakby oczy Zbrozły, które ten wpierał w niego, odpychały go od sędziowskiego stołu. Wydostał się wreszcie na wolniejsze miejsce, a uszedłszy kilkanaście kroków, puścił się pędem i zniknął. Topór właśnie kończył ogłaszanie wyroku. Wśród panującej ciszy zabrzmiał krótki jak zgrzyt śmiech Zbrozły.
Topór spojrzał na Zbrozłę zgorszony i zdziwiony i zapytał z gryzącą układnością: - Czy was śmierć tych ludzi, czy mój wyrok rozśmieszył?
- Wybaczcie! - rzekł Zbrozło jadowitym głosem - myślałem o czym innym.
- To cieszę się, że was ten wyrok nie dotknął, bo wiadomo wszystkim, że Dzik i Tarło wasi to przyjaciele. Ale myślę, że kniaź po to was wysłał, by mu donieść, jak się sądy sprawują, a jakoże mu doniesiecie, kiedy myślicie o czym innym?
Obecni milczeli udając, że nie zauważyli starcia. Stali po stronie Topora, lecz obawa przed Zbrozłą nie pozwalała im zdradzać się z tym wyraźnie.
- Mimo to kniaziowi doniosę, żeście już za stary, by sądy sprawować - odrzekł Zbrozło obojętnie. -
Zaśmiałem się widząc, jak przestępca sędziemu spod ręki ucieka, a lica czynu leżą mu przed nosem i nie widzi ich. Nie dziwiłbym się, gdyby wam z lochów zbójcy uciekli.
- Jak to?! - krzyknął wzburzony Topór.
Zbrozło odparł sucho:
- Dowody leżą przed nami, jeno ich nie widzicie. A sędzia, który niedowidzi, sądzić nie może.
Następne sprawy ja imieniem kniazia poprowadzę. Może i lepiej dla was, bo swojaka waszego sądzić będziemy.
- Jakiego swojaka? - zapytał Topór siadając ciężko i dysząc.
- Szmatkę, który uciekł tymczasem. Tu leżą fałszywe pieniądze, a słyszeliście, jako przyznał, że u niego zrabowane. A tu jest - rzekł wstając i biorąc do ręki kawałek żelaza kształtu podłużnego
kowadełka - forma, na której je bił.
Zajrzyjcie do waszej komory, czy swojak wam nabyte ziemie nie z tego skarbca zapłacił.
Topór siedział skurczony.
- Słabo mi! - wyszeptał usiłując powstać.
- Pewnie wam ta słabość wróciła, która przeszkodziła mnie, jako kniaziowego wysłannika, powitać.
Czas wam już spocząć. Roki ja dalej poprowadzę.
I zwracając się do komornika, nakazał:
- Następna sprawa władyki Szmatki. Siegniewie, wy jako skarbnik oskarżenie wnieść możecie, gdyż wasz to obowiązek baczyć, by fałszywy pieniądz książęcego skarbu o straty nie przyprawił.
Obejrzyjcie monety i formę.
Siegniew wstał z ociąganiem i oglądać począł leżące na stole przedmioty.
- Wnosicie oskarżenie? - zapytał Zbrozło ostro.
- Wnoszę! - rzekł Siegniew niechętnie.
Dowodów innych nie trzeba, gdyż wszyscy słyszeli, jako sprawca przyznał, iż pieniądze i forma są jego własnością. A ucieczką winę potwierdził. Czy bronić kto chce oskarżonego? - zapytał patrząc na
dźwigającego się z trudem z miejsca Topora.


Dzikowy Skarb o falsach z epoki 🙂

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipca 2021, 21:53:44 »
A tu taki kwiatek - czytanka do nauki angielskiego z głębokiego PRL-u:  ;)
Pozdrawiam
Karol

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Lipca 2021, 09:08:16 »
Jest jeszcze serial "30 srebrników" obejrzałem kilka miesięcy temu tylko 1 odcinek. Nie mój klimat. Tam też pojawiła się moneta.

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Lipca 2021, 13:27:23 »
Był film w TV, amerykański o człowieku, co odziedziczył po ojcu kolekcję monet USA hybryd. Kolega jego ojca oferował mu milion dolarów. W końcu sprzedał, zostawil sobie jedną. I jest scena kiedy jest na wojnie w Wietnamie i musi podjąć decyzję jako dowódca plutonu i ... rzuca tą monetą orzeł, czy reszka. Niesty nie pamiętam tytułu.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Lipca 2021, 20:58:27 »
Archiwista. Polski serial z 2020 r. Dostępny obecnie na netflixie. W odc. 4 główny wątek to sprawa skradzionych numizmatów.

Aquilaspqr

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 251
  • Zainteresowania: Wszystko sprzed 1900, ale głównie antyk
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Lipca 2021, 22:42:01 »
Ostatnio przypadkiem obejrzałem odcinek "Chłopów" (ten serial z bodajże lat siedemdziesiątych). W scenach z monetami (jest ich kilka) używają chyba oryginalnych monet z epoki, bo wyglądają (na tyle na ile się przyjrzałem) wiarygodnie.

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #24 dnia: 22 Lipca 2021, 10:53:38 »
Nie wiem czy akurat to pasuje, ale w teledysku Dawida Podsiadło dochodzi do kradzieży kolekcji numizmatów, gust jest czymś mocno subiektywnym, ale subiektywnie to świetna piosenka  ;D


Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Października 2021, 21:29:13 »
Wszystkim polecam 4 odcinek z 2 sezonu "Ojca Mateusza" ;)
Nasz dedektyw w tym odcinku rozpracowuje szajkę detektorystów. Pojawiają się niby oryginalne fibule Celtów , (chyba) ort Jana Kazimierza , sierpy , i nawet coś Etrusków. ???
Oczywiście jest happy end i dobry detektorysta za współpracę (przekazanie zabytków) z policją i archeo zostaje sowicie nagrodzony.
Pozdrawiam
Karol

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: Monetki w filmach , grach video i książkach
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Października 2021, 20:24:13 »
Czytam sobie ostatnią część trylogii Colleen McCullough opisującą czasy Juka Cezara (bohateram pierwszego tomu był Mariusz, a drugiego Sulla) no i tak się złożyło, że okładkę "Wybrańców Fortuny" zdobi moneta. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to denar Septymiusza Sewera  ;D


Swoją drogą polecam całość. Oprócz tego, że miejscami autorkę ponosi fantazja, to czyta się te książki całkiem dobrze, a mało jest beletrystyki w języku polskim osadzonych w realiach republikańskich.

 

R E K L A M A
aukcja monet