Aktualności:

  • 29 Styczeń 2022, 11:27:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 372 rocznica koronacji Jana Kazimierza na króla Polski  (Przeczytany 414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
    • Portal Numizmatyczny
372 rocznica koronacji Jana Kazimierza na króla Polski
« dnia: 17 Styczeń 2021, 23:54:32 »
Dziś mija 372 rocznica koronacji Jana Kazimierza na króla Polski. To dobra okazja aby przypomnieć o ciekawym żetonie koronacyjnym, który wybito z tej okazji.

Opis awersu i rewersu
Ręka zbrojna z obłoków wysunięta trzyma snop, nad którym jest korona Królewska. Napis: DOMINUS ASSUMPSIT ME, to jest: Pan przyjął mnie.

Strona odwrotna. Ręka zbrojna, także z obłoków wychodząca, obraca kółka misternej kłódki. Kółka te znaczone są literami, a po złożeniu pewnych słów, dają sposobność otwierania onej, te zaś słowa na medalu są: JOANES (sic) CASIMIRUS. Niżej: CORONAT[us] ANNO 1640 D[ie] 17 JANU[arii], to jest: Jan Kazimierz koronowany roku 1649 dnia 17 Stycznia; naokoło napis: EST DESUPER COMPACTUM; to jest: w niebie to złożono. (a)

A tak Raczyński pisał o samym wydarzeniu i kolportażu żetonu:

Pastoryusz w historyi Polskiej wspomina o tym medalu, a opisując koronacyę Króla Jana Kazimierza mówi: "że nazajutrz po tym obrzędzie, udał się Król z zamku na ratusz, poprzedzony od świetnego bardzo orszaku Senatorów, szlachty i wyboru żołnierzy; co jak dziejopis zapewnia, osobliwszą miało okazałość. W tem to zdarzeniu Ossoliński Podskarbi Koronny rozrzucał po mieście medale, czyli jak je w ten czas nazywano: pamiętne pieniądze, których tu wyobrażenie umieszczamy.

Nie ujdzie podobno uwadze czytelnika niestosowny pomysł tego medalu, wyobrażonej na nim kłódki i ręki, która, jeżeli ma Boską oznaczać, niewłaściwie zbroją jest okryta.Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet