Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 21:57:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?  (Przeczytany 8484 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Stycznia 2021, 21:21:23 »

Cła nie będzie, opłaty dla fedex nie będzie (jest powyżej 2000 zł podatku), będzie za to 23% Vat.


Kraje Unii mogą zastosować oczywiście stawkę zredukowaną na antyki i przedmioty kolekcjonerskie, w tym monety kolekcjonerskie, w Polsce byłoby to 8%.
Kwestia chyba tylko tej dowolności. Czas pokaże jaka będzie praktyka. Pewnie będzie zależało od tego co wpisane będzie w deklaracji celnej. ( nie deklarujmy np. monety czy coins) bo na pewno dowalą 23%  :(

No właśnie: na oryginalne monety kolekcjonerskie (ale nie w rozumieniu świecidełek NBP, tylko w rozumieniu monet niebędących stricte monetami bulionowymi ze srebra lub złota, a więc monety antyczne łapią się) stawka VAT wynosi w Polsce 8%, a nie 23%. Z doświadczenia jednak wiem, że kurierzy typu fedex, UPS, DHL często niepotrzebnie zgłaszają takie monety w UC ze stawką 23%.  Radzę zatem zaoponować i wskazać że powinni wskazać stawkę 8%

Wydaje mi się, że ma Pan rację. Wrzucam swoje małe wyszukiwania, bo mogą się komuś przydać.


Art. 43 ustawy o VAT:
1. Zwalnia się od podatku:
7) transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną;

Art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
2) przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:
a) znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze (CN 9704 00 00),
b) kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7;


Art. 120 ust. 2. Stawkę podatku 7% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków (to jest teraz 8%).


konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Stycznia 2021, 14:09:06 »
Takie właśnie info dostałem od pani z fedexu, no ale faktycznie mogła nie być zorientowana. Fakczycznie jest to 8%.

Jak przyślą coś na piśmie to będziem apelować!

Dzień dobry. Otrzymał Pan jakieś informacje?
U mnie:
- fedex poprosił o informację dot. czy nabycie jest "na osobę fizyczną czy na firmę", w ogóle nie odpisał na moje pytanie dot. VAT i innych kwestii,
- Roma kontaktowała się w tej sprawie, żebym przekazał fedex jakieś informacje, i że służą pomocą jak będzie jakiś problem,
- szatan raczy wiedzieć, gdzie jest moja przesyłka.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 342
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Stycznia 2021, 15:15:00 »
Paczka ma być dzisiaj u mnie. Dzwoniłem wczoraj do fedexu. Mówili, że wszystko ok i wysyłają ponaglenie żeby przekazywać paczkę dalej.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Stycznia 2021, 15:15:15 »
Przesyłka jest na tzw. " cle" .
De facto jej dysponentem jest fedex, jako podmiot dokonujący w Pana imieniu odprawy celnej.

Co do informacji jakie powinien Pan udzielić Fedexowi, to o ile to możliwe to proszę zaznaczyć, że Przesyłka jest na użytek własny i nie będzie przedmiotem obrotu gospodarczego w ramach dz. Gosp.

Nie chce się wdawać w zawiłości podatkowe VAT i taryf celnych, ale w takim przypadku są wyższe limity zwolnione z cła i VAT. Generalnie należy poprosić/ zawnioskować o odprawę uproszczoną.

Co do zasady, wszystkie aspekty odprawy celno podatkowej są uzależnione od zadeklarowanej wartości przesyłki lub wartości z faktury, o ile takowa jest załączona, powiększonej o wartosci kosztów spedycji.

Szczegółowe wyjaśnienie zasad odprawy celnej i związanych z tym oplat niestety wykracza poza możliwości forum.
Carum est, quod rarum est.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 342
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Stycznia 2021, 15:32:20 »
The eagle has landed :D

Jakbym nie liczył tak mi wychodzi, że doliczyli 6% podatku.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 743
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Stycznia 2021, 16:08:27 »
The eagle has landed :D

Jakbym nie liczył tak mi wychodzi, że doliczyli 6% podatku.

A odjął Pan koszt wysyłki?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 342
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Stycznia 2021, 16:13:33 »
The eagle has landed :D

Jakbym nie liczył tak mi wychodzi, że doliczyli 6% podatku.

A odjął Pan koszt wysyłki?

Tak. Przy odjęciu opłaty aukcyjnej i wysyłki wychodzi 7,5%. Przy odjęciu wysyłki 6%.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Stycznia 2021, 16:27:29 »
Gratuluję, do mnie ani nic nie dotarło, ani nikt nie odpisał na mejla, a Pani na infolinii nic nie wie :(

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 342
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Stycznia 2021, 17:23:12 »
Dzwoniłbym raz jeszcze, może trafi się jakaś bardziej kompetentna pani. Moja była tip top.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #39 dnia: 03 Lutego 2021, 15:25:31 »
Do mnie dotarło dzisiaj. Doliczono jakieś 8%. Ogólnie można to skalkulować przy zakupie monety w UK, natomiast bardziej zniechęca mnie składanie urzędowi celnemu deklaracji, co to ja zbieram.

Juliusz

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Zainteresowania: Starożytny Rzym
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Marca 2021, 16:26:24 »
Dzień Dobry Wszystkim
Ostatnio na aukcji Roma Numismatics wylicytowałem denar Oktawiana Augusta. Dziś kurier FedEx miał go dostarczyć, tymczasem dostałem powiadomienie o niezastaniu mnie w domu (cały dzień jednak byłem obecny) oraz o tym, że zostawiono awizo (którego w skrzynce oczywiście nie było). Zadzwoniłem więc na infolinię FedExu by się dopytać o dostawę (zmienioną ją na jutro) oraz o to ile będę musiał zapłacić VATu, bo takiej informacji po odprawie celnej nie otrzymałem, niestety firma kurierska nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie.
Czy Państwo mieli podobne problemy z FedExem ?

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 342
Odp: Brexit - koniec z kupowaniem z UK?
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Marca 2021, 19:32:36 »
Ja żadnych.

W piątek RN wysłało do mnie przesyłkę, wczoraj zakończono odprawę celną, dzisiaj otrzymałem monety.

Zamawiałem już kilka razy po brexicie i zawsze wszystko sprawnie. Kurier dzwoni wcześniej i informuje ile vatu do zapłaty.

 

R E K L A M A
aukcja monet