Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:54:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki  (Przeczytany 3026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« dnia: 29 Stycznia 2021, 14:33:41 »
Niedawno kupiłem trojaka, według mnie Poznan, 1588, Herb Przegonia i Haki. Niestety nie mogę jej znaleźć w katalogu Igera - pomoc mile widziana.
Jak widać moneta nie jest w najlepszym stanie ale ... tak już jest, a zdjęcie troche na szybko telefonem.
Waga: 2.16 g
średnica: 20.3 mm

link do foldera ze zdjęciami: https://drive.google.com/drive/folders/1g1KKItCPJN9nC_TTvlIUKDGZfM85uWqZ?usp=sharing

Tomasz

Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Stycznia 2021, 15:21:17 »
Zdjecia
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Stycznia 2021, 11:47:41 »
Gratuluję ciekawej monety!

O ile rewers występuje w kilku odnotowanych wariantach z tego rocznika. Tarcza herbu Przegonia jest bardziej pofalowana.
To awers jest niezwykle interesujący, ponieważ portret króla do złudzenia przypomina odmianę tzw. dużej głowy. Czyli wymieniony przez Igera – P.88.1
Na Pana trojaku kryza wydaje się być trochę inna, ale może to być złudzenie i wynik mocnego wytarcia. Jednak co najważniejsze napis otokowy inaczej jest rozłożony. Dlatego Pańska moneta to coś nowego  ;)

Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Stycznia 2021, 13:17:28 »
Zaskakujący, niespotykany awers! Jakby przejście między Iger P.88.1 a 88.2: na pierwszym kryza płaska na drugim hiszpańska ale głowa duża.
Nie ma go w Igerze, ale wydaje się być w katalogu Kam.-Kurp. nr 548.
Gratulacje  :)
« Ostatnia zmiana: 30 Stycznia 2021, 13:31:21 wysłana przez Phoenix »

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Stycznia 2021, 14:23:55 »
Ten nie do końca jest taki sam; jego inskrypcja awersu kończy się na M.D.
Jeszcze rycina z katalogu dla tych co może nie mają dostępu  :)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Stycznia 2021, 14:33:59 »
Jeszcze dodatkowo rewers różni się tarczą herbu Przegonia.
Natomiast portret wydaje się tożsamy z trojakiem z pierwszego postu.
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Stycznia 2021, 16:00:59 »
Hrabia Walewski w swoich "Trojkach koronnych" Typ I popiersie b pozycja 2 opisał trojaka: REX.PO.M.D.L., którego miał mieć we własnym zbiorze, chociaż na rycinie (poniżej) znowu brakuje "L"  :-\

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Stycznia 2021, 18:20:07 »
Dziękuję za informacje. Mialem podobne wrażenie - głowa duza jak z P.88.1 ale kryza krotka.
na jedno co zwróciłem uwagę to literka "L" w słowie "Poloniae" - na taki wystający dzióbek (https://wcn.pl/archive/143809 i https://wcn.pl/archive/68_0248)

Phoenix - dzięki za zdjęcia i informacje o podobnych trojakach. Wygląda jak variant "b" tylko z "L". Sa dwie kropki po  "D", przed "G" (samo G jest juz troche wykruszone)

Dziękuję bardzo, Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Stycznia 2021, 19:56:03 »
Linki do aukcji, które Pan podał to jedna i ta sama moneta. Najpierw została wystawiona ze zbyt wysoką ceną startową na aukcji stacjonarnej.
Nie było chętnego i po jakimś czasie trafiła na e-aukcję, gdzie już odbyła się walka ;)

Przyznaję, że w tamtym okresie ten trojak mnie zaciekawił i wahałem się, czy nie zalicytować.

Może jestem męczący, ale proszę zwrócić uwagę, że na rycinach tarcza Przegonia jest prawie prosta.
Tak samo wizualnie wygląda tarcza tego herbu na trojaku z aukcji WCN i ze zbioru Igera.

Natomiast tarcza z Pańskiej monety bardziej jest pofalowana i przypomina inną tarczę występującą na tych trojakach z tegoo roku, ale z innymi awersami.
Dlatego uważam, że to jest warte podkreślenia, bo omawiany trojak to hybryda.

 
Przegonia.jpgZygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Stycznia 2021, 20:16:08 »
 :) Bardzo proszę.
Jeszcze uwaga. Nie zapominajmy jak proste jest dziś sporządzenie fotografii, nawet komórką!  ;)
Jeśli to p. hrabia tę monetę własnoręcznie rysował, jak to hr. Czapski wraz z małżonką czynił, to może i była północ wybiła, a on nie dokończył swojej ryciny i znużony zapomniał o końcowym "L" i kropce choć miejsce wyraźnie było pozostawione...
W opisie inskrypcji napisał co prawda L na końcu i kropkę, ale błędnie zamiast dwukropka między D i G napisał tylko kropkę, choć dwukropek ewidentnie widoczny jest na rycinie...
Z kolei na rewersie błędnie umieścił w pierwszej linijce inskrypcji arabską (!) trójkę, której najprawdopodobniej nigdy nie było...

Podejrzewam, że rysunek z katalogu Kam.-Kurp. został skopiowany z dzieła hr. Walewskiego a inskrypcja też została dopasowana.
Chyba, że autentycznie istnieje wersja trojaka bez "L", do której jeszcze nie dotarliśmy...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Stycznia 2021, 20:32:23 »
Co prawda dopiero w 1596, ale Iger wymienia wariant awersu bez L na końcu ;)

P.96.8a, następnie P.97.2a i P.97.4a

Oczywiście to już zupełnie inna odmiana portretu. Chodzi tylko o to, że istnieje możliwość trojaka bez L.
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Stycznia 2021, 09:25:21 »
PS. Trojak moim zdaniem godny kwerendy i poszukania odpowiedników w zbiorach muzealnych. Oczywiście R-1 w Kam-Kurp jest absolutnie nierealne...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Stycznia 2021, 18:22:59 »
Niestety, szansa na odwiedzenie muzeum (z mojej strony) jest w tym momencie równa 0 (słownie zero)

Jak widać niewiadomych/zmiennych jest zbyt duzo aby ja [monetę] można konkretnie umieścić w katalogu
Mam nadzieje, ze pojawi się jakiś inny trojak z 1588 roku z Poznania z duzo głowa Króla, który pomoże w lokalizacji mojego
Ja na razie skłaniam się do tego, ze został on wybity po P.88.1 (duza głowa) ale przed P.88.2 (krotka kryza i tarcza Przegonia)

Dziękuję wszystkim na dyskusje i informacje, Tomasz

Pozdrowienia, Tomasz

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lutego 2021, 14:23:30 »
Ta moneta zdecydowanie zasługuje na lepsze zdjęcia. Szczególnie awersu, gdyż jest tam podwójne bicie i warto przyjrzeć się temu miejscu.

Jeśli chodzi o rewers to był kiedyś na aukcji PDA/PGNUM trojak z rewersem bitym tym samym stemplem. Jaki jest awers to widać na zdjęciu.
jarek

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zygmunt 3 Waza trojak 1588, Poznan, Haki
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lutego 2021, 16:17:32 »
Dołożyłem kilka zdjęć do foldera (niestety dużej różnicy nie widzę, poproszę zone aby zrobiła mi w pracy lepsze): https://drive.google.com/drive/folders/1g1KKItCPJN9nC_TTvlIUKDGZfM85uWqZ?usp=sharing

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

 

R E K L A M A
aukcja monet