Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 10:55:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Składki członkowskie  (Przeczytany 30475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Składki członkowskie
« dnia: 06 Lutego 2010, 21:22:34 »
A propos kosztów. Osobiście uważam, że każdy członek TPZN powinien opłacać składkę, która byłaby spożytkowana na utrzymanie strony a nadwyżki na inne cele, np. spotkania w gronie. Forum winno być otwarte dla wszystkich ale członkostwo ograniczone i uprzywilejowane. Biuletyn TPZN rozsyłany byłby tylko do członków, spotkania organizowane tylko dla członków itd. Nawet niewielka składka mogłaby wiele zmienić.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Składki członkowskie
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lutego 2010, 22:25:23 »
To pomysł wart rozważenia. Myślę, że potrzebna byłaby dyskusja jak na to zapatrują się inni. Ja jestem za.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Składki członkowskie
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lutego 2010, 07:28:15 »
A propos kosztów. Osobiście uważam, że każdy członek TPZN powinien opłacać składkę, która byłaby spożytkowana na utrzymanie strony a nadwyżki na inne cele, np. spotkania w gronie. Forum winno być otwarte dla wszystkich ale członkostwo ograniczone i uprzywilejowane. Biuletyn TPZN rozsyłany byłby tylko do członków, spotkania organizowane tylko dla członków itd. Nawet niewielka składka mogłaby wiele zmienić.

Te kwestie już były poruszane. W kwietniu będzie walne zebranie, więc będzie można jeszcze podyskutować.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 392
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Składki członkowskie
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lutego 2010, 10:15:14 »
Składki? Dlaczego nie, ale ja bym proponował co łaska. Ktoś da więcej, ktoś da mniej. Przypuszczam, że taka forma by wystarczyła. Do tego dochodzą aukcje z literatury.

A rozsyłanie Biuletynu TPZN tylko do członków opłacających składki to zły pomysł. Nie było chyba takich założeń, aby z Biuletynu czerpać zyski, a raczej było nimi propagowanie numizmatyki.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Składki członkowskie
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Lutego 2010, 10:51:27 »
Proponuję przenieść temat z działu Antyk, do Działalność TPZN

Mocno zboczyliśmy z tematu, a pierwsza kwestia poruszana przez Pana Lecha tyczy się wszystkich działów.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Lutego 2010, 12:31:48 »
Podzieliłem wątek na dwa, pierwotny wrócił na swoje miejsce, wydzielony zostaje tutaj.


Też nie mam nic przeciwko składkom "co łaska".

Biuletyn powstał w celu propagowania numizmatyki, więc jego dostępność nie powinna być ograniczana.

W sumie ja byłbym nawet za zarejestrowaniem TPZN jako pełnoprawnego stowarzyszenia.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lutego 2010, 13:04:01 »
W sumie ja byłbym nawet za zarejestrowaniem TPZN jako pełnoprawnego stowarzyszenia.

Jestem za, nawet służę pomocą.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lutego 2010, 13:17:49 »
Kiedyś rzuciłem taki pomysł - rejestracji stowarzyszenia - ale został odrzucony. Teraz ponawiam dyskusję na ten temat:

Moim zdaniem powstanie Stowarzyszenia będzie miało swoje dobre strony:
- staniemy się (jako stowarzyszenie) pełnoprawnym członkiem ruchu numizmatycznego w Polsce (na razie jesteśmy paczką znajomych z forum internetowego);
- będzie możliwe przeniesienie Biuletynu na papier (co poprzedza rejestracja czasopisma, nadanie ISSN itd.);
- możliwe będzie zaoferowanie wsparcia członkom w wydawaniu ich książek (powstaje przecież katalog boratynek);
- wprowadzenie cykliczności spotkań.

Są również jednak minusy:
- wypada wtedy jednak zmienić nazwę towarzystwa (moim zdaniem lepiej brzmi Towarzystwo Przyjaciół Zabytkowych Numizmatów) - starając się jednak zachować skrót TPZN - słowo "przeciwnik" i "złom" od razu kojarzy się z negacją;
- koszty papieru i wydruku za Biuletyn muszą się albo sfinansować - albo ze składki członkowskiej, albo z opłaty za Biuletyn;
- nie wszyscy aktualni członkowie TPZN zaakceptują nową formę działalności;
- ktoś się będzie musiał zająć kwestiami organizacyjnymi;


Rzecz wymaga starannej dyskusji. Warto ją zapoczątkować już teraz, gdyż wbrew pozorom do kwietnia już blisko.

Pewnym problemem jest również fakt, że jesteśmy generalnie rozrzuceni po całej Polsce. To utrudniałoby cykliczność  spotkań.

Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy nowy twór stanie się czymś innym od dotychczas działających stowarzyszeń? Czy wprowadzimy nową jakość? Czy nasze zamierzenia nie mogą być realizowane w ramach istniejących Stowarzyszeń - PTN, WTN, BTN?



« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2010, 13:22:38 wysłana przez Mikołaj »
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lutego 2010, 14:43:09 »
Stowarzyszenie może się chyba ubiegać o jakieś dotacje, które można wydać właśnie na jakieś publikacje czy inne wydatki (np. zorganizowanie jakiejś wystawy, czy choćby zorganizowanie ogólnopolskiego zjazdu z zapewnieniem dojazdu, noclegu i jakichś atrakcji typu zwiedzanie muzeów czy "szkolenia" albo raczej seminaria z zakresu numizmatyki).

Nie mam nic przeciwko lekkiej modyfikacji nazwy. "Towarzystwo Przyjaciół Zabytkowych Numizmatów", "Towarzystwo Pasjonatów Zbierających Numizmaty", to jest kwestia do ustalenia. Byleby to wciąż był TPZN.

Co do akceptacji przez aktualnych członków - można się podzielić na 2 grupy. Pełnoprawni członkowie (przynajmniej 15 osób) - opłacających składki, udzielających się w TPZN, posiadających legitymację (wypadałoby wtedy wprowadzić drukowane legitymacje) oraz zwolennicy TPZN - niepłacący składek, udzielający się na forum, wspierający nas.

Cykliczność spotkań "fizycznych" mogłaby obejmować tylko miejscowości, gdzie byłaby większa liczba osób (np. Warszawa), później by mogły dochodzić inne miasta. W dodatku codziennym miejscem spotkań jest to forum.

TPZN jako stowarzyszenie powinno się czymś różnić od pozostałych. W końcu po co zakładać coś, co jest tylko kopią.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lutego 2010, 14:47:49 »
Co do składek to przychylam się do "co łaska" ale nie mniej niż ... (do ustalenia). Co do rejestracji Stowarzyszenia to niesie to ze sobą pewne trudności. A mianowicie trzeba najpierw zdecydować czy ma ono posiadać osobowość prawną czy też nie (jeśli miałoby prowadzić działalność wydawniczą to chyba powinno ją mieć), w takim przypadku odpada stowarzyszenie zwykłe. Rejestracja w KRS wiąże się niestety z kosztami i rezerwacją czasu. Powstanie Stowarzyszenia odbywa sie na Walnym Zebraniu, które musi wyłonic władze, należy tez przygotować Statut i go przyjąć w głosowaniu. Następnie komplet uchwał WZ ze Statutem "idzie" do KRS razem z Prezesem i członkiem Zarządu, dodatkowo trzeba wypełnić kilka formularzy. Nie pamiętam dokładnie ile papierów się wypełniało bo już od dobrych 5 lat tym się nie zajmowałem, a byłem przed wyjazdem do UK wiceprezesem jednego ze Stowarzyszeń. Niemniej jednak trzeba się liczyć z pewnymi kłopotliwymi sytuacjami. Jeśli byśmy się na to zdecydowali to należało by zastanowić się nad organizacją pożytku publicznego (OPP) i jak ta formułę dopasować do ustawy tzn. w jakie pole ewentualnie mogła by się wpisać, wówczas moglibyśmy liczyć na 1% z podatku dochodowego. Krótkie info jest na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_pożytku_publicznego i http://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lutego 2010, 14:49:49 »
Acha w kwestii proponowanej nazwy, nie bardzo wiem jak ma się to do obiegówek PRL czy powiedzmy III RP tzn określenie zabytkowe?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lutego 2010, 15:06:21 »
Ja jestem za stowarzyszeniem. Z całą pewnością są większe możliwości.

Co do odmienności naszego towarzystwa to może właśnie pole działania, którym będzie głównie internet. Może wspólnymi siłami stworzymy ogólnodostępny katalog monet polskich (w formie katalogu internetowego). Dostęp do literatury wiemy jaki jest. A przecież do podstawowego katalogu każdy powinien mieć dostęp. Dodatkowo taką bazę danych można na bieżąco aktualizować i poprawiać, więc jest w stanie być na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy. Jako stowarzyszenie łatwiej zbierać środki/sponsorów.

Rzeczywiście nazwa powinna być bardziej przyjazna. Coś o zwolennikach prawdziwej numizmatyki?

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 392
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lutego 2010, 15:36:52 »
A może "Towarzystwo Przyjaciół Zacnej Numizmatyki". To tylko propozycja. ;)

TPZN nr 042
Pozdrawiam

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lutego 2010, 15:41:40 »
Moim zdaniem jeśli już mamy organizować stowarzyszenie, to takie, które ma osobowość prawną. Stowarzyszenie zwykłe jest bez sensu i szkoda zachodu.
Myślę, że nie byłoby problemu, z napisaniem statutu i stroną formalną ;)

Kwestia pieniędzy:
1. najtrudniejszy jest zawsze początek - jak się ruszy, dalej jakoś będzie będzie, na początku jednak cała procedura wymaga pewnego zachodu i poniesienia kosztów;
2. zostanie OPP jest rozsądnym pomysłem /chyba nie ma w Polsce stowarzyszenia numizmatycznego będącego OPP/;
3. na sponsorów bym nie liczył, ale chciałbym się mylić :)
4. wprowadzenie obowiązkowej składki może się odbić na ilości członków :(

Członkowie:
1. Potrzebujemy 15 osób - w tym wątku, jeśli dobrze liczyłem, wypowiada się 9, brakuje jeszcze 6;
2. Trzeba odpowiedzieć na pytanie o zasady rekrutacji nowych członków.

Cele:
1. na pewno musimy podkreślić, że czymś się różnimy;
2. po co chcemy stowarzyszenie;
3. określić charakter "działalności wydawniczej".

Trzeba pamiętać, że stowarzyszenie po założeniu samo nie będzie działać i wymagać będzie pracy, zaangażowania czasu...czy każdy jest w stanie wygospodarować ten czas?

Nie chciałbym, abyśmy założyli stowarzyszenie, które umrze śmiercią naturalną w 24 miesiące...

Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Składki członkowskie
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lutego 2010, 16:47:58 »
Dobrze, że zapał jest ale:

1. abyśmy mogli stać się stowarzyszeniem potrzebne są pieniądze (i to niestety te, które są teraz w obiegu  :D). Może warto zrobić małe rozeznanie wśród Członków TPZN ilu jest chętnych na takie rozwiązanie?

2. czy znajdzie się osoba (lub lepiej osoby) które mogłyby się podjąć takiego zajęcia jak prowadzenie Stowarzyszenia i do tego działalności wydawniczej. Na wszystko potrzebny jest czas, na którego brak chyba wszyscy cierpimy.

3. Najważniejsze. Zmiana nazwy, statusu czy to pucz?! Co na to Nasz Prezes?! Maciek chwilowo przestał pojawiać się na forum, a tu co rewolucja?  ;)
Myślę, że warto poczekać co powiedzą na to władze TPZN.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet