Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 07:13:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Księstwo Warszawskie 1812/1813 a piemoncki bilon.  (Przeczytany 1262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Księstwo Warszawskie 1812/1813 a piemoncki bilon.
« dnia: 20 Lutego 2021, 20:15:22 »
Witam Wszystkich. Wprawdzie mennictwo z XIX wieku to nie moja działka, ale w ostatnio czytanej książce napotkałem ciekawe informacje. W grudniu 1812 roku do Księstwa Warszawskiego dotarły fundusze przeznaczone na odbudowę wojsk. Było to 2 mln franków, ale w bilonie piemonckim po 20 i 10 sous. Po sprawdzeniu w Warszawie wartość monet wyceniono na odpowiednio 20 i 10 groszy, przy określeniu kruszcu w 20 sous na 16 groszy. Waluta była do tej pory nieznana i rozprowadzano ją ostrożnie. Kiedy pojawiły się opory przed jej przyjęciem zdecydowano o przerobieniu jej na polską walutę. I tutaj pytanie zasadnicze. Czy zdarzają się przebicia na gotowej monecie bez topienia jej w przysłowiowym tyglu? Wiem że zdarzają się monety księstwa wybite na pruskich, ale czy na piemonckich? Należy pamiętać że wojska rosyjskie stały już na granicy księstwa i pilnie potrzebowano pieniędzy na uzupełnienie armii. Czy też te dwa nominały częściej pojawiają się w handlu? 

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Księstwo Warszawskie 1812/1813 a piemoncki bilon.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Lutego 2021, 21:52:05 »
Witam Wszystkich. Wprawdzie mennictwo z XIX wieku to nie moja działka, ale w ostatnio czytanej książce napotkałem ciekawe informacje. W grudniu 1812 roku do Księstwa Warszawskiego dotarły fundusze przeznaczone na odbudowę wojsk. Było to 2 mln franków, ale w bilonie piemonckim po 20 i 10 sous. Po sprawdzeniu w Warszawie wartość monet wyceniono na odpowiednio 20 i 10 groszy, przy określeniu kruszcu w 20 sous na 16 groszy. Waluta była do tej pory nieznana i rozprowadzano ją ostrożnie. Kiedy pojawiły się opory przed jej przyjęciem zdecydowano o przerobieniu jej na polską walutę. I tutaj pytanie zasadnicze. Czy zdarzają się przebicia na gotowej monecie bez topienia jej w przysłowiowym tyglu? Wiem że zdarzają się monety księstwa wybite na pruskich, ale czy na piemonckich? Należy pamiętać że wojska rosyjskie stały już na granicy księstwa i pilnie potrzebowano pieniędzy na uzupełnienie armii. Czy też te dwa nominały częściej pojawiają się w handlu?
Jakie nominały ma Pan na myśli? Jeśli chodzi o rok 1812 to najpopularniejsze są 1 groszówki, potem 5 groszówki i 10 groszówki, następnie trojaki.
Janek

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Księstwo Warszawskie 1812/1813 a piemoncki bilon.
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Lutego 2021, 00:17:13 »
Skoro pieniądze dotarły w grudniu 1812 i na początku próbowano je wykorzystać bez przebijania to prawdopodobnie w grę wchodzi już 1813 rok. Nie sprawdzałem jeszcze jaką wielkość mają piemonckie 10 i 20 sous. Prawdopodobnie w grę wchodzą tylko 10 groszy, gdyż w polskim systemie nie było 20 groszy.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Księstwo Warszawskie 1812/1813 a piemoncki bilon.
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Lutego 2021, 01:18:36 »
Skoro pieniądze dotarły w grudniu 1812 i na początku próbowano je wykorzystać bez przebijania to prawdopodobnie w grę wchodzi już 1813 rok. Nie sprawdzałem jeszcze jaką wielkość mają piemonckie 10 i 20 sous. Prawdopodobnie w grę wchodzą tylko 10 groszy, gdyż w polskim systemie nie było 20 groszy.

To jest dobry trop,ale ogólnie 1813 jest rzadszym rocznikiem i nawet najłatwiejsza do zdobycia 10 groszówka 1813 wcale nie pojawia z dużą częstotliwością w  handlu.
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet