Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:28:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: poszukiwacze monet w Polsce...  (Przeczytany 2873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
poszukiwacze monet w Polsce...
« dnia: 22 Lutego 2021, 18:21:02 »
Wiele osób w Polsce z wyrywaczami chodzi po polach i znajduje monety. Od dwóch lat jest to bez zgody WKZ zabronione i od tego czasu, na każdym forum, pod każdym artykułem o znalezieniu skarbu, pienia złości w jakim popapranym kraju żyjemy... z poszukiwaczy robi się przestępców... wszyscy chcieliby takiego systemu prawnego jak w Anglii... tymczasem:

https://www.rp.pl/Przestepczosc/191129652-Wysokie-wyroki-zamiast-milionow-zlotych-dla-poszukiwaczy-skarbow.html

Nietajenko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lutego 2021, 19:13:44 »
Mylisz się, kolego. To nie poszukiwanie monet, a poszukiwanie zabytków bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków jest nielegalne. I to nie od dwóch lat tylko dużo wcześniej. Od dwóch lat takie poszukiwanie jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lutego 2021, 21:33:06 »
A monety nie są zabytkami? Ustawodawca wyróżnia zabytki i zabytki archeologiczne i tylko te drugie znalezione w Polsce są wedle prawa własnością państwa. Kontrowersje dotyczą rozumienia i datacji zabytku archeologicznego, oraz np. tego czy wszystkie monety wyczerpują interes społeczny w ich zachowaniu ze względu na "posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową". Dotyczy to min. monet XVII-XiX wieku bitych w milionowych nakładach
Pozdrawiam. zdzicho

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lutego 2021, 21:51:09 »
Mylisz się, kolego. To nie poszukiwanie monet, a poszukiwanie zabytków bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków jest nielegalne. I to nie od dwóch lat tylko dużo wcześniej. Od dwóch lat takie poszukiwanie jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Przepraszam jeśli uraziłem :-X nie atakuję poszukiwaczy, bardzo ich lubię, bez nich nie byłoby tylu odkryć, nowych skarbów i monet do badania,(na podstawie badań zalewu nowych falsów), sam kiedyś miałem wykrywacz (lata 90) chodzenie było super ale nie miałem "serca" kopać  :( . Moja myśl przewodnia wklejenia tego linku miała na celu tylko to " wszędzie lepiej gdzie nas nie ma"

Nietajenko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lutego 2021, 08:34:25 »
No właśnie nie, kolego zdzicho. Nie wszystkie monety są zabytkami. I to nie tylko te współczesne. Chodzi mi oczywiście o zabytkowość w rozumieniu ustawy. Jak sam napisałeś, aby uznać przedmiot za zabytek musi on spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków - to przedmiot, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Nie wszystkie stare monety będą spełniać te warunki. Niestety NID działający przy ministerstwie nie chce przyjąć tego do wiadomości, stosując jak mantrę retorykę "przedmiot może stanowić o...", "przedmiot może być przesłanką do...", " warto przedmiot zachować, bo być może..." i tym podobne pierdolety. Niestety wskazuje to na jakość polskiej archeologii i indolencję we właściwym rozpoznaniu spraw. Takie możebyciowanie przystaje do magistranta, ale na pewno nie do odpowiedzialnego i wyżej wykształconego naukowca i urzędnika.

Kolego Mariusz75, wcale mnie nie uraziłeś. Chciałem po prostu sprostować podjętą przez ciebie kwestię.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lutego 2021, 08:56:51 »
Widzę , że koledzy bardziej zagłębieni w temacie , więc mam pytanie:
Czy jeśli ktoś szuka PRL-owskich nocników , aluminiowych łyżek , blachy na złom etc. to też jest przestępcą ? :D
No albo po prostu chodzi z wykrywaczem ( nic nie kopie ! ) bo go pikanie uspokaja. Czy to też jest zabronione ?
Pozdrawiam
Karol

Nietajenko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lutego 2021, 09:31:24 »
W myśl ustawy poszukiwanie zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wbrew temu pozwoleniu jest zabronione, jest przestępstwem za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Problemem tu jest definicja zabytku, a raczej jej wypaczenie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i wtórujący mu SNAP, które dopatrują się zabytkowości w każdym wykopanym przedmiocie. To właśnie wespół ze sztucznym tworem zwanym "archeologią współczesności" (tfu!), wymyślonym na potrzeby niezagospodarowanych absolwentów uniwersyteckich wydziałów archeologicznych sprawia, że tak, poszukiwanie peerelowskich nocników i aluminiowych łyżek, według konserwatorów i policję, która tym tematem nabija sobie statystyki wymaga pozwolenia. Naturalnie zarzuty są w sądach oddalane, ale jest to droga przez mękę.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lutego 2021, 10:21:39 »
Dziękuję za odpowiedź.
Aż wyszukałem sobie w wiki co ten "archeolog współczesny" robi , i dowiedziałem się , że zajmuje się on między innymi  poszukiwaniem "reliktów pojazdów szynowych z XX wieku" oraz "miejsc, w których stacjonowały wojska radzieckie w czasach PRL-u w Polsce" :D
Z tego co się orientuję , to archeolog dostaje w Polsce pieniądze za każde stanowisko.
Więc czy "archeolog współczesny" gdy znajdzie kawałek silnika od Esioka/Ursusa lub takie 50 groszy z PRL-u , to też może założyć tzw. "stanowisko archeologiczne" ?
I najważniejsze pytanie: czy my - podatnicy , płacimy mu za te jego "nowoczesne stanowiska archeo" ?  >:(
Pozdrawiam
Karol

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lutego 2021, 12:33:30 »
No właśnie nie, kolego zdzicho. Nie wszystkie monety są zabytkami. I to nie tylko te współczesne. Chodzi mi oczywiście o zabytkowość w rozumieniu ustawy.
Detektoryści są niestety skażeni językiem urzędowym. Trudno jednak uznać ustawodawcę za językoznawcę. Wedle:
- Słownika Języka Polskiego:  obiekt lub przedmiot mający szczególną wartość ze względu na wiek lub walory estetyczne
- Wikisłownika:  rzecz, wykonana na tyle dawno, że ma już wartość historyczną.
Pojęcie wartości historycznej też jest względne. Dla rodziny orzełek z munduru dziadka czy zdjęcie prababci mogą być bezcenne, a dla społeczeństwa niekoniecznie. Z tej perspektywy wszystkie "stare" monety są zabytkami.
 Nie ulega wątpliwości, że skarby monet wyczerpują ustawową definicje zabytku ze względu na wartość historyczną i naukową.Jeśli chodzi o luźne znaleziska monet, to często tak obśmiewany przez poszukiwaczy kontekst / nie dotyczy tylko stratygrafii, ale i miejsca znalezienia/ monety jest cenniejszy historycznie i naukowo od samej monety. Stąd wynika potrzeba zgłaszania nawet takich znalezisk. Natomiast oczywistą głupotą jest odbieranie takich znalezisk poszukiwaczom. Przecież w muzeach i tak tych monet nikt nie naukowo nie opracuje.Na opracowanie skarbu boratynek z Rokitna czekam już 9 lat. Większy pożytek będzie jak takie monety trafią na rynek. Ktoś kupi, zakonserwuje i naukowo opracuje.Większość jeśli nie wszystkie katalogi drobnicy staropolskiej zostało opracowanych i wydanych przez amatorów z wielkim pożytkiem dla numizmatyki polskiej

Pozdrawiam. zdzicho

Nietajenko

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lutego 2021, 12:58:44 »
Słusznie, kolego zdzicho. Temu właśnie między innymi miała służyć zaproponowana przez ministerstwo i zaaprobowana przez Polski Związek Eksploratorów platforma elektroniczna ewidencji znalezisk. My, kolego zdzicho, już dawno mamy konsensus w tej sprawie.

konosament

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Prusy 1740-1786, Francja 1789-1815, Rzym
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Lutego 2021, 17:01:36 »
Polska regulacja jest po prostu fatalna. Uważam, że jeżeli ktoś ma zgodę właściciela terenu albo czyni to w miejscu ogólnie dostępnym (a nie robi tego niszcząc teren) to - z wyjątkiem miejsc oznaczonych archeologicznie - powinien mieć prawo sobie szukać co chce i winno to być jego z obowiązkiem np. sfotografowania i zgłoszenia znaleziska na jakiejś platformie on-line. Można jeszcze dodać prawo wykupienia znaleziska przez Skarb Państwa za cenę rynkową z jakimś procentowym upustem.

Zupełnie inną jest kwestią, że prasa donosi, że osoby, które wykopały monetę np. w czasie prac polowych są ścigane za "nielegalne poszukiwania". Toż jak znajdę monetę przy budowie domu to lepiej ją wyrzucić niż narażać się na problemy.

opal

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lutego 2021, 17:10:30 »
Na swojej działce możesz wykopać ogromny dól np. pod szambo ale mając w ręku wykrywacz również na swojej działce nie możesz zrobić małego wykopu.
Pozdrawiam.
Krzysiek

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Lutego 2021, 21:03:16 »
Z racji , że dyskutujemy o kopaczach to polecam obejrzeć jutro w TVP 2 Barwy szczęścia odc.  2392 i 2393.  :)
Tam jeden z "bohaterów" prowadzi poszukiwania tym złowieszczym urządzeniem  , niby państwówka a takie rzeczy propaguje ...

Pozdrawiam
Karol

Mariusz75

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lutego 2021, 19:54:14 »
wszystko się zgadza Panowie... ja jednak chciałem zasygnalizować że model angielski w regulacji detektoryzmu jest pod względem wysokości kar jeszcze bardziej surowy niż nasz. Szczęśliwcy z Anglii dostali 10 lat 8,5 nawet paserów skazali, a w Polsce można dostać max 8 lat. Wiadomo tam są prostsze procedury ale wolnej amerykanki też nie ma!
Co do Polski nie najbardziej jednak irytuje instrukcja wewnętrzna policji w zakresie postępowania z poszukiwaczem który zostanie zatrzymany w czasie "kopania" i ma pozwolenie wydane przez WKZ. Otóż prewencyjnie ma zostać przeszukany on, jego domostwo, (firma jeśli ma) pod kątem nielegalnego posiadania monet lub innych zabytków. Idąc tym tropem WkZ może "zlecić" przeszukanie u każdego kto zwróci się z prośbą o wydanie zezwolenia, zwłaszcza że w zezwoleniu mamy kto, kiedy i gdzie zamierza kopać.
Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy można kolekcję monet gdzieś  zarejestrować żeby przestała być nielegalna. Przecież nikt z nas nie ma paragonu na każdą z monet w kolekcji.
« Ostatnia zmiana: 24 Lutego 2021, 19:57:52 wysłana przez Mariusz75 »

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: poszukiwacze monet w Polsce...
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lutego 2021, 20:57:44 »
Kiedyś widziałem taką stronkę-satelitę od MKIDN do rejestracji kolekcji , ale chyba projekt nie wypalił , jak dla mnie to pułapka na kolekcjonerów była. Aktualnie to może Pan tylko założyć prywatne muzeum. No ale w tym przypadku to full kombinowania jest.  ::)
https://myvimu.com/pages/zakladanie-wlasnego-prywatnego-muzeum
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet