Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:05:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .  (Przeczytany 5454 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

artn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« dnia: 09 Lutego 2010, 15:52:41 »
Mam pytanie dotyczące tej monety,potrafię ją co prawda zidentyfikować :) ale nie mam koncepcji jak powstała  lub skąd się wzieła ta" punca" ? E lub F nad pierwszymi ,dolnymi liścmi dębu?

http://img718.imageshack.us/img718/3440/pict0037c.jpg
Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2010, 21:04:59 wysłana przez Prankster »

Grzybuś

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lutego 2010, 16:37:45 »
F, znaczy tyle, że nie jest to oryginalna monetka a falsyfikat :P

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lutego 2010, 16:42:04 »
Z tym, że to wyraźnie E.
Doszukiwanie się znaczenia takich punc często nie ma wiekszego sensu... po prostu ktoś sobie mógł wziąć i klepnąć bez żadnego powodu.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Grzybuś

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lutego 2010, 16:44:15 »
Faktycznie, nie zwróciłem uwagi na zdjęcie tylko opis. Przepraszam za wprowadzenie w błąd ;)

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lutego 2010, 16:49:02 »
F, znaczy tyle, że nie jest to oryginalna monetka a falsyfikat :P
Tylko ta moneta wygląda na oryginalną...

artn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lutego 2010, 16:55:00 »
Falsyfikatu nie brałem pod uwagę od początku, a nawet gdyby to był fals z epoki (na szkodę emitenta) nie miałbym nic przeciw temu.Po prostu ciekawi mnie możliwe  znaczenie tej literki, jeżeli jakieś istnieje (może wybita w mennicy z potrzeb technologicznych ?).Mam nadzieję że ktoś może trafił gdzieś w literaturze ,na podobny przypadek (niekoniecznie tego typu monety),tak że temat zostawiam na razie nieskończony.wszelkie informacje na ten temat mile widziane .Dziękuje Kolegom za zainteresowanie.


http://images49.fotosik.pl/359/d95497869f117b8a.jpg
Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .

« Ostatnia zmiana: 29 Października 2010, 20:22:57 wysłana przez Prankster »

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lutego 2010, 16:56:42 »
Z tym, że to wyraźnie E.
Doszukiwanie się znaczenia takich punc często nie ma wiekszego sensu... po prostu ktoś sobie mógł wziąć i klepnąć bez żadnego powodu.
Sens ma i to całkiem spory, zwłaszcza jeśli taka punca powstaje w mennicy :) Prywatne oklepywanie monet też jest bardzo ciekawe, zazwyczaj łączy się to z jakąś dość ciekawą historią. Jak dla mnie sama moneta też nabiera pewnej wartości poznawczej, w każdym razie nie jest taka sama jak tysiące jej podobnych bez celowego obicia.

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lutego 2010, 17:28:19 »
Dopóki taka punca nie jest w żaden sposób udokumentowana jest tylko niszczeniem monety. Nie można też w takim przypadku stwierdzić czy została ona wykonana 90 czy 9 lat temu.
Pozdrawiam,
Krzysiek

artn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: Pytanie o nietypowy znaczek na 3 kopiejkach .
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lutego 2010, 17:50:10 »
Dokładnie o to mi chodziło ,czy ktoś nie dotarł do źródeł które pozwoliłyby na jednoznaczne odczytanie znaczenia tej literki.Na żywo wygląda na zrobioną identyczną czcionką jak napis orginalny (poza tym oczywiście że jest wklęsła ,co sugerowałoby "trzachnięcie" na już wybitym krążku w czasie współczesnym biciu).Moja nikła znajomość technicznego niemieckiego nie pozwala mi na dopasowanie do niej jakiegokolwiek określenia.Jeżeli nie znajdę żadnego wiarygodnego żródła legitymizującego jej obecnośc, można ją równie dobrze traktować jak krotochwilę jakiegoś pracownika mennicy.Oczywiście dodaję na wszelki wypadek żeby nie byc posączony o niskie pobudki, że moneta ta za mojego życia nie będzie sprzedana ,potencjalni spadkobiercy wyrwa ją z mojej zimnej dłoni.

 

R E K L A M A
aukcja monet