... aż trudno uwierzyć, że ten stempel jak już się w ręce kolekcjonerów dostał nie został zachowany albo chociaż dokładnie opisany wraz z pochodzeniem...
Może po prostu leży zakurzony na jakiejś półce muzealnej a my tu fantazjujemy... 
W archiwum były zachowane różne rodzaje stempli. Niestety w wyniku działań wojennych wszystko poszło na straty. Może gdzieś jakiś się ostał i zalega magazyn, ale nikt nie jest zainteresowany chwaleniem się tym. Podobnie ze zbiorem malborskim, który podobno jest, ale nie ma do niego dostępu.
---------------------------------------------------------------------------------
Przy tej monecie trzeba zastanowić się nad trzema punktami:
- oryginalne bicie
- bicie w XIX wieku odnalezionym stemplem
- bicie zrobionym stemplem w XIX wieku.
Moim zdaniem pierwsza opcja odpada, bo nie widzę sensu w tym żeby w mennicy ktoś się bawił tworząc jakieś jednostronne próby.
Druga możliwość jest powielana przez kolejnych autorów w literaturze przedmiotu.
Z kolei ku trzeciej przemawia trochę inny styl stempla, odmienność punc względem trojaków z 1579. Powtórzę swoją uwagę z poprzedniego postu. Jeśli byłby to oryginalny XVI wieczny stempel, to dziwne, że wszystkie późniejsze odbitki mają taki otok, który jest mocno nieudolny względem całości.
Jak najbardziej potrzebne jest szukanie podobieństw w innych monetach z roku 1582 bitych w mennicy gdańskiej. I tak, jak
qcho pokazał puncę Z, która mogła być użyta w dacie trojaka. Tak oglądając zdjęcia dukatów można zauważyć, że podobieństwo litery R.
Pojawia się kolejne pytanie. Na czym były robione odbitki?
Co zrozumiałe naszą ciekawość głównie przyciąga rewers i tutaj poświęcamy większą uwagę. Natomiast warto się przyjrzeć drugiej stronie. To już pytanie do osób znającej się na metalach.
Skąd taka powierzchnia? Czy na tej podstawie można wysnuć jakiś wniosek na temat sposobu zrobienia krążka? Skąd te nierównomierne linie? Na rewersie tego nie widać.
Możliwe, że się wygłupię. Ale rzucę taką myśl – Czy krążek nie był użyty z innej monety? Stąd potrzeba przeszlifowania do czysta.
Co powiecie o rancie, na którym są widoczne poprzeczne linie.
"Jednostronny" trojak gdański St. Batorego 1582
"Jednostronny" trojak gdański St. Batorego 1582