Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:43:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowa 5 zł według Burger Kinga  (Przeczytany 17558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Lutego 2010, 18:09:13 »
Mylisz dwie sprawy.

Petycja jest skierowana do NBP i dotyczy zmiany wzoru monety obiegowej. Nigdy nie przejdzie pomysł wprowadzenia monety obiegowej z reklamą konkretnej firmy. Nie wiem nawet czy prawo pozwala na coś takiego. Zresztą wprowadzenie reklamy jednej firmy na pieniądzu spowodowałoby masę problemów - konkurencja podważałaby legalność czegoś takiego, a inne firmy mogłyby zalać NBP petycjami z umieszczeniem ich reklam na monetach. W dodatku pieniądze są traktowane jako symbole narodowe. To tak, jakby Coca-Cola złożyła petycję o zmianę wizerunku flagi państwowej na ich logo.

Dukaty lokalne (żetony) nie mają nic wspólnego z NBP. Co najwyżej mogą mieć coś wspólnego z Mennicą Polską. Burger King może zamówić sobie w mennicy nawet pełen komplet nominałów (ba, nawet nominał 4,99) i wprowadzić je "do obiegu" w swoich lokalach. Nic NBP do tego, czyli żadna petycja nie będzie potrzebna. Niech sobie wprowadzają.

Kingi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lutego 2010, 12:57:12 »
Czytałam, że na przykład w Skandynawii był taki pomysł aby monety stały się środkiem przekazu, czyli aby na monetach były umieszczane reklamy. Sęk w tym, że w Polsce pieniądze są własnością państwa i wszelkie próby samodzielnego przerabiania ich(za plecami NBP) jest karalne, co innego na przykład w USA gdzie z takiej monety można zrobić na przykład wisiorek i sprzedać z odpowiednim zyskiem. Z tą flagą to już chyba lekka przesada bo ja na monetach widziałam różne rzeczy często bardzo śmieszne więc to chyba nie jest tak do końca. Z resztą kilka firm wybijało już swoje monety reklamowe np . Radio Bis czy Tyskie. Wracając do meritum sprawy uważam, że wprowadzenie takiej monety nawet na zasadzie ograniczonej używalności(nie do ogólnego obiegu) jest bardzo ciekawym pomysłem i ja osobiście mam nadzieję, że petycja spotka się z uznaniem prezesa NBP.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lutego 2010, 16:08:30 »
Z resztą kilka firm wybijało już swoje monety reklamowe np . Radio Bis czy Tyskie.

Mylisz pojęcia.

Nie monety reklamowe, tylko żetony. Są one równoważne np z dukatami lokalnymi, które też są żetonami a nie monetami. 
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Lutego 2010, 21:21:51 »
W sumie te "dukaty lokalne" potencjalnie miały pełnić funkcję płatniczą, zaś żetony Radia Bis, Kredyt Banku czy inne tego rodzaju blaszki są tylko żetonami.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Lutego 2010, 22:05:54 »
W sumie każda większa sieć handlowa czy hipermarket ma własny "pieniądz" w postaci bonów. Dla mnie całe te "dukaty lokalne" są właśnie takimi bonami.


W sumie to dobry temat na kolekcję - zebrać bony i kupony z różnych sieci handlowych.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Lutego 2010, 22:15:58 »
Można zbierać wszystko, moja znajoma np. zbiera cukier - opakowania jednorazowe na jedną porcję cukru, którą dostaje się w lokalach gastronomicznych do kawy lub herbaty.
Znam też człowieka zbierającego etykiety piwne /odkleja je z butelek/.

Bony i te dukty również można zbierać, byle nie mówić, że to monety.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Lutego 2010, 23:31:15 »
Jeden z moich znajomych też zbiera etykiety po piwach, winach i wódeczkach :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Lutego 2010, 08:03:12 »
Jeden z moich znajomych też zbiera etykiety po piwach, winach i wódeczkach :)

Rzekłbym: bardzo męczące hobby ;) ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Lutego 2010, 14:04:15 »
Oj męczące bo zawsze jak pojawiło się coś nowego to znalazł powód żeby się tego napić, nie muszę chyba dodawać że musiałem mu asystować :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Lutego 2010, 14:24:16 »
Współczuję, wybitnie męcząca znajomość, ale jakże przyjacielowi odmówić w trudnych chwilach?  ::)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Kingi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Nowa 5 zł według Burger Kinga
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Lutego 2010, 15:04:21 »
No właśnie, Mikołaj ma rację-można zbierać wszystko:) Chociaż wyczułam w tym nutkę sarkazmu i nieco odbiegliśmy od meritum sprawy ale przynajmniej trochę się pośmiałam:) Czemu by nie zbierać bonów, kuponów i żetonów z sieci handlowych? Tak jak napisał Prankster to dobry pomysł na kolekcję:P:P:P

 

R E K L A M A
aukcja monet