Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:45:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co zbierać przy małym budżecie  (Przeczytany 9048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chromanin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Zainteresowania: PRL, II RP, Zabór rosyjski
Co zbierać przy małym budżecie
« dnia: 10 Marca 2021, 09:58:32 »
Dzień dobry
Zebrałem kolekcję  PRL i drobnej II RP. Zastanawiam się co zbierać teraz przy budżecie około 200 zł miesięcznie. Ważne dla mnie jest przy tym aby monety były czytelne a temat skatalogowany aby móc określić cele zbioru. Myślałem o szelągach, ale ciężko o czytelne egzemplarze. Proszę o porady.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Marca 2021, 10:27:37 »
Za 200 zł miesięcznie może Pan "wejść" w boratynki (choć tu czasem ciężko o czytelne stany), półtoraki, trojaki i szóstaki (krakowskie, kolejno >1618, >1623) - oprócz tych najrzadszych też można spokojnie kupić za kilkadziesiąt zł ładne stany. Półgrosze Zygmunta II Augusta też można wyrwać w sensownych pieniądzach. Jak już wejdzie się w dany nominał to potem od Pana zależy czy będzie Pan np. chciał wydać całą kwotę miesięcznie na kilka monet, czy wykaże się cierpliwością i "poodkłada", żeby kupić ładniejszy egz. raz na 2-3 miesiące.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marca 2021, 10:49:52 »
Ja polecam konstantyńskie brązy , są dobrze skatalogowane i łatwo dostępne. Do 200 zł można kupić całkiem przyzwoite egzemplarze.
Ewentualnie są jeszcze greckie obole i ich frakcje , temat mało popularny w Polsce , ale ciekawy oraz w miarę przystępny cenowo.  ;)

Pozdrawiam
Karol

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marca 2021, 11:17:19 »
Witamy na Forum :)

Kiedyś poleciłbym Panu orty bydgoskie Zygmunta III Wazy ze względu na spory rozmiar, łatwość zakupu, duży wybór i ceny pojedynczej sztuki w granicach 100-150 zł. Czyli przy niewielkim szczęściu mógłby Pan się pokusić o zakup 2 monet w miesiącu. Obecnie ceny poszły w górę i niby trafiają się orty do 200 zł, ale przeważnie są droższe.
Dlatego polecam zastanowić się nad groszami Zygmunta Starego. Monety ważą około 1,6-2 g. Ich rozmiar jest podobny do trojaków, a nawet bodaj o milimetr są większe. Posiadają też nominał, który przetrwał do obecnych czasów. Do wyboru ma Pan kilka mennic, przy czym jeśli zależy Panu na wizerunku króla to zostaje gdańska i toruńska. Do tego oprócz dokładnych opracowań Dutkowskiego, ma Pan tańszą literaturę w postaci katalogu Kurpiewskiego.

Proszę pamiętać, że każda z wypowiadających się osób będzie wspominała taki nominał, jakim sama jest zainteresowana czy też posiada jakąś wiedzę ;)
Uważam, że najlepiej jeśli Pan najpierw zrobi sobie małe wyliczenie czyli wypisze sobie okres historyczny jakim Pan się interesuje lub zwróci uwagę na którąś mennicę ze względu na bliskość zamieszkania. Dopiero po wybraniu takich założeń można się rozejrzeć co w danej mennicy czy okresie było emitowane.

Naprawdę warto powstrzymać się przed zbyt szybką potrzebą zakupu samej monety, bo o ile łatwo kupić, to potem trudniej sprzedać jeśli dany nominał nam nie przypasuje. Dlatego polecam też zainwestować w jeden zwykły katalog aukcyjny z ostatnich lat, żeby zdjęcia były dobrej jakości. Wtedy przeglądając przeróżne monety może coś zwróci Pana uwagę. Dlaczego katalog? Ponieważ w nim zdjęcia często są w skali 1 do 1 lub minimalnie większej. Natomiast przeglądając zdjęcia w internecie są wielkie i odczucia diametralnie inne.
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marca 2021, 16:12:09 »
Witam,
Proszę mi wybaczyć, ale dla mnie to pytanie nie ma do końca sensu. Mogę koledze poradzić, co ja uważam za warte kolekcjonowania, ale czy zainteresuje to kolegę?
Zamiast tego radzę poszperać na forum, poczytać wątki z różnych epok i o różnych typach monet i dopiero wtedy zdecydować co zbierać. Bo jaki ma sens kolekcjonowanie czegoś, co nas nie kręci?

Rozumiem, że kolega szuka ekonomicznego rozwiązania, więc radzę przejrzeć same akcje zamiast kupować stertę katalogów.
Cena monety może być barierą, ale jak napisali poprzednicy, odradzam kupowanie na siłę i okazyjne, bo niewiele jest teraz monet, które można kupić w dobrym stanie za małe pieniądze. Ponadto te 200 zł miesięcznie to po pół roku jest 1200 zł, a kupno jednej naprawdę fajnej monety co pół roku to chyba nie jest zły plan.
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2021, 18:30:03 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marca 2021, 18:46:52 »
Dzień dobry
Zebrałem kolekcję  PRL i drobnej II RP. Zastanawiam się co zbierać teraz przy budżecie około 200 zł miesięcznie. Ważne dla mnie jest przy tym aby monety były czytelne a temat skatalogowany aby móc określić cele zbioru. Myślałem o szelągach, ale ciężko o czytelne egzemplarze. Proszę o porady.

Cała zabawa w kolekcjonowanie polega na tym, żeby zbierac to co teoretycznie jest skatalogowane, ale zawsze można trafić coś czego nie ma w katalogach lub teoretycznie być nie powinno :) Musi się Pan zastanowić co Pan lubi i co może dać Panu frajdę. Tematów do kolekcjonowania jest na kopy, od monet obiegowych państw europejskich XIX-XXI wiek po monety strasze, średniowiecze i tak aż do Antyku. Osobiście poleciłbym Panu monety greckie z trackiego Chersonezu, a ściślej powiedziawszy hemidrachmy: https://www.wildwinds.com/coins/greece/thrace/cherronesos/i.html.
« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2021, 21:51:48 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Chromanin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Zainteresowania: PRL, II RP, Zabór rosyjski
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Marca 2021, 20:59:48 »
Dziękuję za dotychczasowe porady. Nie jestem jakoś mocno ukierunkowany na dany okres, chociaż Zygmunt Stary był zawsze jednym z moich ulubionych władców. Nie mam dużej orientacji w mennictwie Polski Królewskiej dlatego prosiłbym o wskazanie okresu, który łączy dość dużą liczbę monet z ich dostępnością cenową. Przy tym nie chodzi mi o to żeby zawsze kupić coś za te 200 zł, mogę odłożyć i poczekać, chociaż nie chciałbym też kupować jednej monety na pół roku bo sensowne stany kosztują np. 1 tys. Ważne też dla mnie, żeby był dostępny katalog, który byłby wskaźnikiem zakresu jaki jest do zebrania.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Marca 2021, 21:54:26 »
Lithuanian coins 1495-1536
  Lithuanian pence and half-groats are'nt expensive really.
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Marca 2021, 21:57:33 »
You'll find much more about in my videos with Russian subtitles also 
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2021, 22:01:22 wysłana przez gdrsb »
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marca 2021, 21:08:45 »
Polecam też nagranie - Monety Polski Królewskiej 1506-1696 - ogólny przegląd mennictwa tego okresu dla początkujących

Oprócz przykładów poszczególnych monet, padają wzmianki cenowe. Co prawda trochę się to pozmieniało, ale sam film wart jest obejrzenia.

Norbert

Chromanin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Zainteresowania: PRL, II RP, Zabór rosyjski
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marca 2021, 21:25:24 »
Dziękuję. Znam i cenię kanał Damiana Marciniaka.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Marca 2021, 23:01:16 »
Polecam też nagranie - Monety Polski Królewskiej 1506-1696 - ogólny przegląd mennictwa tego okresu dla początkujących

Oprócz przykładów poszczególnych monet, padają wzmianki cenowe. Co prawda trochę się to pozmieniało, ale sam film wart jest obejrzenia.

Hehe akurat w 18:44 pan Damian wziął najnudniejszy rocznik spośród tych monet Zygmunta III Wazy a do tego jeszcze jakiegoś "dziurawca" :D Jakby nie było ciekawszych :P No ale to tylko dygresja, autor wątku sam powinien wybrać co go "kręci".
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

raspolik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Lipca 2023, 13:08:04 »
Dzień dobry.

Co się pozmieniało przez te ponad dwa lata w tym temacie?

Nie chciałem zakładać nowego wątku, gdyż ten jest idealny do mojego pytania początkującego kolekcjonera.

1. Chcę zbierać monety z okresu Polski Królewskiej.
2. Chcę żeby były dobrze skatalagowane, oznaczanie kolejnej zdobytej monety sprawia mi wielką frajdę.
3. Chcę przeznaczyć na zbieranie 300-400 PLN miesięcznie, mogę cierpliwie zbierać na jedną monetę maksymalnie trzy miesiące :-)
4. Chcę uzbierać możliwie jak najwięcej, a najlepiej całość kolekcji.
5. Chcę zbierać długo, 20-25 lat. Jak Bozia pozwoli po tym czasie przekażę kolekcję wnukom/prawnukom/starej żonie/młodej kochance.
6. Chcę żeby monety były jak największe.

Jakieś propozycje?

Pozdrawiam serdecznie.


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Lipca 2023, 15:14:44 »
Witam serdecznie,
Zadaje Pan trudne pytania.

1. Polska Królewska to bardzo szeroki temat. Trzeba by go trochę zawęzić. Jaki okres, jaki władca? Trzeba to zdefiniować studiując zdjęcia i na żywo, zanim się zacznie kupować.
3. To nam daje max 1200 zł na monetę.
6. Największe monety to talary. Są to monety rzadsze i droższe. Następne to orty, trochę mniejsze, ale wciąż imponującej wielkości. Można kolekcjonować orty Zygmunta III, Jana Kazimierza, Jana Sobieskiego, Augusta III. Orty w średnio dobrym stanie mogą się zmieścić w Pańskim limicie cenowym.
Następne to szóstaki, które też są pokaźne.
Jeśli chce Pan wejść w miedź Stanisława Augusta Poniatowskiego, to jego trojaki są bardzo wdzięcznym obiektem kolekcji. Ceny też nie powalają.
2. Monety z powyższych okresów i nominałów są na ogół porządnie skatalogowane.
4. Życzę powodzenia.
5. Życzę szczęścia i wytrwałości.

« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2023, 15:18:07 wysłana przez cancan »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

raspolik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Co zbierać przy małym budżecie
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lipca 2023, 17:56:03 »
6. Największe monety to talary. Są to monety rzadsze i droższe. Następne to orty, trochę mniejsze, ale wciąż imponującej wielkości. Można kolekcjonować orty Zygmunta III, Jana Kazimierza, Jana Sobieskiego, Augusta III. Orty w średnio dobrym stanie mogą się zmieścić w Pańskim limicie cenowym.

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chciałbym się skupić na ortach, to który katalog jest najlepszy? Wikipedia podpowiada, że były bite w latach 1608-1766, więc to szmat czasu. Czy któreś są łatwiej dostępne i tym samym tańsze od pozostałych?
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2023, 18:03:52 wysłana przez raspolik »

 

R E K L A M A
aukcja monet