Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:05:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalogowanie monet starożytnych.  (Przeczytany 928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Katalogowanie monet starożytnych.
« dnia: 11 Marca 2021, 14:47:43 »
Dzień dobry
Postanowiłem właśnie przeorganizować i poprawić katalog swoich zbiorów. Katalog robię w Excelu. Poniżej załączam przykładową pozycję katalogu. A jak panowie swoje zbiory katalogują? Chętnie przeczytam uwagi, miło będzie również zobaczyć jak to wygląda u panów.
Pozdrawiam.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Katalogowanie monet starożytnych.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marca 2021, 15:03:44 »
Odnośnie uwag to tylko kilka drobnych, bo generalnie wygląda ok. Co do legendy to warto być może się zastanowić czy nie stosować myślnika jako łącznika w przypadku słów z legend dzielonych przez elementy rysunku np. tutaj FVNDAT-OR. Kolejna sprawa to średnica, zakładam, że Pan pamięta co i jak czyli np. pierwsza to wysokość, a druga szerokość - ja u siebie daję odpowiednio: H i W do określenia obydwu, poza tym nie ma u Pana osi awers-rewers. Ostatnia drobna uwaga to warto chyba poza nr aukcji dodać nazwę sprzedawcy (zwłaszcza okazjonalnego), pozwala to czasem np. po kilku latach zajrzeć co on tam ma znowu ciekawego. I jeszcze kwestia czy do ceny dodaje Pan koszt wysyłki, ewentualny VAT, cło itp., ja sobie dodaje plusem np. wartość plus np. VAT etc. tak że mam ostateczny koszt danego lotu. Osobiście zapisuję sobie opisy legendy po angielsku, ale to głównie z powodu zamieszkiwania tamże, natomiast moze Pan stosować oba zapisy np. pod polskim angielski, trochę zabawy, ale może się przydać. Ogólnie wg. mnie jest to bardzo dobrze zrobione, a moje uwagi to kwestie natury kosmetycznej.
« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2021, 15:08:57 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Katalogowanie monet starożytnych.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marca 2021, 15:44:57 »
Dziękuję za uwagi.
Ma Pan rację co do legendy, rzeczywiście lepiej stosować myślnik w słowach podzielonych rysunkiem.
Jeśli chodzi o średnicę, to w tym przypadku raczej powinno być "wymiary" ale zostawiam umownie słowo "średnica". Zazwyczaj podaję wymiar maksymalny i minimalny, chyba że różnica wynosi mniej niż 0,1 mm, wtedy podaję jeden wymiar i jest to rzeczywiście średnica.
Z osi awers - rewers zrezygnowałem świadomie.
W cenie zawarte są wszystkie opłaty, wysyłka czyli cała kwota, którą musiałem wyłożyć za monetę.
Pozdrawiam.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Katalogowanie monet starożytnych.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Marca 2021, 14:24:35 »
Nie mam uwag. Moim zdaniem solidnie kataloguje Pan swój zbiór.

Ja również korzystam z excela. Jest to bardzo praktyczne i elastyczne narzędzie.

Oprócz świetnych opcji filtrowania, bez problemu można w przyszłości dodać dodatkowe kolumny / wiersze na dodatkowe informacje, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Z reguły zaś taka potrzeba prędzej czy później pojawia się w ramach rozwoju kolekcji i pogłębiania wiedzy o tym, co się zbiera. 

Z ciekawości, dlaczego świadomie zrezygnował Pan z osi awers-rewers?

Germański Oprawca

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: Katalogowanie monet starożytnych.
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Marca 2021, 17:32:56 »
Uważam to za parametr dla mnie mało istotny i może nawet trochę na wyrost. Ponieważ jest on często pomijany w opisach monet na aukcjach domów aukcyjnych a nawet w publikacjach naukowych ja również nie zawracam sobie nim głowy.

Może panowie skuszą się zaprezentować przykłady prowadzonych przez siebie katalogów?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Katalogowanie monet starożytnych.
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Marca 2021, 19:17:43 »
Proponuje przegrzebać ten dział:
http://forum.tpzn.pl/index.php/board,85.0.html
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet