Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:57:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem  (Przeczytany 2280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Folkien

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Marca 2021, 23:28:01 »
Wygląda jakby moneta w slabie PCGS została z niego wyjęta, posłużyła do wykonania odlewów ( Niemczyk) i teraz sprzedawana przez PDA...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Marca 2021, 03:39:45 »
Aż wrzucę moje pod mikroskop i dam znać.

Moje łabędzie mają pola gładkie. Obstawiam, że wszystkie z pajęczynami są podejrzane.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Marca 2021, 07:18:03 »
Dobrze byłoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten z PDA to nie jest kolejny fals?
Wstępne założenie, że jest pierwowzorem dla falsów nie musi być trafne.

Dokładam stempel awersu ze zbioru T.Igera - nr 2947, natomiast identycznego rewersu jak w PDA/Niemczyk nie znalazłem w zbiorze.

Dobrze byłoby wydzielić ten wątek do falsów. Będzie można dorzucać kolejne sztuki.
« Ostatnia zmiana: 15 Marca 2021, 07:39:00 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

PDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Marca 2021, 09:07:53 »
Czołem. Jest faktem, że na rynku pojawiają się coraz lepsze, i coraz więcej falsów różnych technologii produkcji i pochodzenia. Państwo na co dzień zajmują się  śledzeniem występowania monet i powtarzalnych cechach, co może świadczyć o jakimś zagrożeniu. Aukcjonariusze podchodzą do tematu inaczej, my mamy ogrom materiału do opracowania, patrzymy na ogólne cechy danego obiektu potwierdzające jej oryginalność, nie zadając sobie pytania czy nie występowały monety o tych samych powtarzalnych cechach. Jest niemożliwością badanie każdego jednego numizmatu bo po prostu czasu nie starczy.
Jak mawiał Jasiu Mączka, błędów nie robi tylko ten co nic nie robi. Firma handlująca monetami oprócz rzetelności oceny stanu zachowania oraz oryginalności, ponosi pełna odpowiedzialność za wady numizmatów. Jeśli sprzedajemy towar wadliwy( a nie koniecznie musi to wynikać ze złej woli) to jest to nasz problem, bo to my dajemy gwarancję. Dlatego kupowanie u dealera jest bezpieczniejsze niż kupowanie na bazarze.
Co do falsów, jest tego coraz więcej. Pojawiają się monety gdzie nawet nie zadałbym sobie pytania czy coś takiego może być poddane kopiowaniu. A jednak. Mam na aukcji co najmniej dwa orty przy których klient zgłosił zastrzeżenia odnośnie oryginalności.
Po analizie doszedłem do wniosku ze oba orty są oryginalne, ale posłużyły jako wzorce do zrobienia falsyfikatów. Być może podobna sytuacja dotyczy trojaka wileńskiego. Zapewniam Państwa, że nie są to dla mnie sytuacje komfortowe. Przede wszystkim wpływa to na renomę sprzedawcy, a poza tym powstaje pytanie, jak podejść do sprzedaży takiego obiektu? Za dwa miesiące nikt nie będzie pamiętał tej dyskusji, a zdjęcia i fakt sprzedaży obiektu o charakterystycznych cechach zostanie w archiwach. Sprzedawać czy nie sprzedawać taką monetę? Wydaje się, że salomonowym wyjściem jest przechowywanie jej z fiszką od sprzedawcy potwierdzającym jej pochodzenie.....choć i tak nie załatwia to wszystkich kwestii.
Jest jeszcze inny problem z funkcjonowaniem tego forum. Informowanie pozostałych zainteresowanych o pojawieniu się lewizny uważam za jak najbardziej słuszne, problemem wydaje się analiza, w której różni dyskutanci zwracają uwagę na wady technologii, dając pozostałym czytającym, zwłaszcza tym o niecnych zamiarach możliwość poprawiania swoich błędów. cdn, wracam do roboty.
   

 
   

PDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Marca 2021, 09:48:51 »
Trojak litewski 1601 jest na pewno bitym oryginałem! Czyli kolejny przypadek wzorca-matki.   

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Marca 2021, 13:41:19 »
 :) Jeśli tak, to jego proweniencja powinna pójść pod silną lupę (kto, komu, kiedy i za ile)... ;)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Marca 2021, 19:13:04 »
Czołem panie Sergiuszu,
Po pierwsze nikt Panu nie zarzuca, ze robi Pan coś nie tak, ani tym bardziej, ze ma Pan złą wole. Przeciwnie, osobiście cieszy mnie, ze znajduje Pan czas, by wpaść na forum i wziąć udział w dyskusji.

Tez mam obawy podając słabe strony falsów, ale jak inaczej możemy dzielić się uwagami?
 
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Marca 2021, 19:34:56 »
Miałem to samo napisać. To zrozumiałe, że każdej firmie trafi się przepuścić przez sito falsyfikaty. Istotne jest tylko jak zareagują jeśli o tym zostaną poinformowani.

W Pańskiej wypowiedzi zabrakło mi tylko odpowiedzi o pajęczynkę na rewersie. Jak Pan uważa, skąd ona powstała? Czy to efekt wady blachy, stempla, czy ten efekt powstał długo po wybiciu przez warunki atmosferyczne czy też czyszczenie?

Co do samego trojaka to warto uwypuklić charakterystyczny wariant stemplowy, który łatwo wyróżnić krzywo nabitą cyfrą nominału.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Marca 2021, 20:50:54 »
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Marca 2021, 21:24:47 »
Kolejny egzemplarz, identyczny z trojakiem PDA.

https://numimarket.pl/h0910-trojak-1601-rok-polska-wilno-z-iii-waza_109120

 
1.jpgŁabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Marca 2021, 21:31:04 »
Pojawił się kolejny:
https://allegro.pl/oferta/ank-zygmunt-iii-waza-trojak-1601-labedz-rzadki-ii-10542238558

 
allegro.jpgŁabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
Norbert

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Łabędzi śpiew... falsyfikaty trojaków z łabędziem
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Marca 2021, 21:46:33 »
To trochę zachodu ale proponuję połączyć w jeden wątek informacje o falsach trojaków z łabędziem. W przyszłości powinno ułatwić to nawigowanie.
Pozdrawiam,
Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet